Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Nisan 2018

İnme Nedir İnme Belirtileri Nelerdir

İnme Belirtileri Nelerdir, İnme Nedir Kısaca Açıklayalım

Halk arasında sıkça kullanılan bu tabir tıp dilinde felç anlamında kullanılır. İnsanımız aniden vücutta görülen felç reaksiyonunu adlandırırken bu tabiri kullanmış, bu da kısa zamanda gelenek haline gelmiştir.

Beyni besleyen damarlardaki kan akışının herhangi bir hastalık veya bilinmeyen başka bir nedenden dolayı durması sonucu beyinde hasar meydana gelebilir. Beyindeki hasar (beyindeki hasarın yerine göre) vücutta bir organın çalışmasının durmasına neden olur. İskemik ve hemorajik olmak üzere iki çeşitten oluşan bu felç türlerinin çoğunluğunda hemorajik felç görülmektedir.

İnmenin sık görülen belirtisi vücudun belli bir yerinin birden hareket ettirilememeye başlamasıdır. İnmede vücudun sadece belli bir bölgesi bundan etkilenerek donar, yani hareket ettirilemez. Bu durumlarda felçin geçirildiği ilk üç saat çok önemlidir. Bu üç saat içinde kişi hastaneye yetiştirilip doğru tedavi uygulanırsa iyileşme şansı çok yüksektir. Ancak bunun tersi düşünülürse ileride kalıcı hasara yol açacak bir probleme dönüşebilir.

İnme tedavisinde kan sulandırıcı aspirinler kullanılır. Böylece kanın damar içinde pıhtılaşması önlenir ve beyinle vücut arasındaki kan dolaşımı düzenlenmiş olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul