Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

İltizam Sistemi Nedir Niçin Kullanılmıştı

İltizam sistemi nedir, iltizam sistemi kısaca, iltizam sistemi hakkında bilgi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İltizam sistemi; Osmanlı Devleri vergilerinin bir bölümünün belirli bir ücret karşılığında devlet tarafından belirli kişilere ya da zümrelere verildiği sisteme denmektedir.

İltizam sisteminde vergileri kişilerden toplayan kişilere mültezim denmektedir. Mültezimler, günümüzdeki müteahhitlerin işlerini yaparlardı. Devlet açık arttırma usulü ile devlet bünyesindeki yerleri mültezimlere devrederdi ve mültezimler bu yerler için devlete para ödeyeceğine dair sözleşme imzalardı.

Osmanlı devletinde iltizam sistemi yıllıklı eyaletlerde uygulamaya konuluyordu. Osmanlı devletinde savaşların uzun sürmesi ise zamanla ülkenin ekonomi dengesini bozdu ve devletin hazinesinde para eksiği meydana geldi. Bu durum üzerine tımar sisteminin uygulandığı eyaletlerde de iltizam sistemi uygulanmaya başlamıştır ve bu bölgelerde de tımar sistemi iyiden iyiye bozulmuştur.

İltizam sistemi uygulanırken mültezimler devlete karşı yaptıkları ödemeleri ödüyorlardı ve bu ödemeler dışında kendilerine pay alabilmek amacıyla kırsal bölgelerde yaşayan insanlar üzerinde baskı kuruyorlardı. Mültezimlerin keyfi nedenlerle vergi toplaması sonucunda bu sistem de uygulanabilirliğini kaybetmiştir ve bu sistem yerine çağdaş vergi sistemi uygulanmaya başlamıştır.

İltizam Sistemi Nedir Niçin Kullanılmıştı İltizam Sistemi Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. caney dedi ki:

    ödevim hemen bitti beğendim iltizam sistemi niçin uygulanmıştır kısa özet olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

Yorum Yaz

e okul