İlk Çağ Yerleşmeleri İle Günümüz Yerleşmeleri Etkileyen Faktörler

İlk Çağ Yerleşmeleri İle Günümüz Yerleşmeleri Etkileyen Faktörler Maddeler Halinde
İlk çağlarda yerleşim yerlerinin belirlenmesinde suya ve tarım arazilerine yakınlık söz konusuydu. İnsanın tek geçim kaynağı avcılık, toplayıcılık ve tarımken yerleşmeler bu düzene göre belirleniyordu. Günümüzde de bu durum hemen hemen değişmese de farklı ekonomik kaynakların ortaya çıkmasıyla yerleşim yerlerini belirleyen temel faktörlerde bazı küçük değişiklikler ve yenilikler meydana geldi. Günümüzdeki yerleşmeleri etkileyen faktörler şunlardır:
1-Sanayi: Günümüzde sanayi tesislerinin yoğunlaştığı alanlarda yaşam olanakları gelişmiştir. Dolayısıyla bu bölgelerde nüfus yoğunluğu artmaktadır.
2-İklim: İnsanlar çok soğuk ve çok sıcak iklimlerde daha zor şartlar arasında yaşayacağı için nüfus genellikle ılıman iklimin görüldüğü yerlerde yoğunlaşmaktadır.
3-Su: İnsanların temel yaşam maddesi sudur. Bu yüzden insanlar sulak yerlere daha yakın oturmak ister. Geçmişte de günümüzde de değişmeyen kriter suya yakın olmaktır.
4-Tarım arazileri: Tarımın geliştiği yerlerde insanlar ticaret faaliyetlerine başlamış, bu da tarım alanlarına yakın bölgelerde nüfus yoğunluğunu arttırmıştır.
5-Ulaşım: Ulusal veya uluslararası yollar üzerinde bulunan yerleşim yerlerinde nüfus yoğunluğu artış göstermiştir. Yollara yakın olmak, şehirlere ve dolayısıyla geniş olanaklara daha kısa zamanda ulaşabilmeyi kolaylaştırır.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.