Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2017

İktisat Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve İktisat bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte İktisat Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

İktisat Bölümü Tanıtımı:

Tükenebilir kaynakların, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için etkin şekilde kullanılması, bu kaynakların arttırılması, üretilen mal ve hizmetlerin paylaşımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapılır. Çok çeşitli alanlarda çalışabileceği gibi daha çok bankalar ile eğitim ve araştırma kurumlarında çalışılabilir. İktisat programı, tükenebilir kaynakların insanların ihtiyaçlarını karşılamak için en etkin biçimde kullanılması, bu kaynakların artırılması ve üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İktisat programında temel ekonomi derslerinin yanı sıra yönetim, hukuk, işletmecilik, istatistik, uluslararası ilişkiler alanlarına ilişkin dersler de verilir. Okutulan derslerin amacı öğrencilere genel bir bilgi kazandırmanın yanında çözümleme ve eleştirme gücünü geliştirmektir.

Gereken Nitelikler: Bu alanda öğrenim yapmak isteyenlerin akademik yeteneğin yanı sıra, sayısal düşünme yeteneğine de sahip olmaları beklenir. Başarılı olabilmek için her şeyden önce araştırma, inceleme yapmayı, yönetim ve idari alanlarda çalışmayı sevmek önemlidir. Yaratıcılık da bu alanda başarıyı artıran bir özelliktir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:Üniversitelerin iktisat bölümlerinden mezun olanlar işgücü piyasasında “İktisatçı” olarak görev alırlar. İktisatçılar çalıştıkları kurumda hammadde ve insangücü kaynaklarının en kârlı biçimde kullanılmasına ve üretilen malların pazarlanmasında en uygun yöntemlerin bulunmasına çalışırlar.

Çalışma Alanları: Mezunlar çok çeşitli alanlarda iş bulabilmekle birlikte, ise de son yıllarda en çok bankalar ile eğitim ve araştırma kurumlarında istihdam edilmektedirler.

İktisat Nedir, İktisat Ne İş Yapar, İktisat Maaşları, İktisat İş İmkanları, İktisat İş Çalışma Alanları, İktisat Mesleği Hakkında Bilgiler, İktisat Bölümünün Geleceği, İktisat Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, İktisat Bölümü Tercih Edilir mi, İktisat Tanıtımı, İktisat Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, İktisat Mezunları Ne İş Yaparlar , İktisat Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, İktisat İş Bulma Durumu

> İktisat Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. oğus dedi ki:

  işşiz kalma riski yüksekmi

 2. Kübra dedi ki:

  İİBF bölümlerini yazmaktan korkmayınız. İİBF ticaret demektir.Ayrıca İngilizce anlamlarına da bakarsanız işletme:business adminstator, iktisat:economy, maliye: public finance olarak geçmektedir. İktisat dersleri ile çok iyi ekonomi öğrendikten sonra alanınızı belirleyin. Yani birşeyler üretip satmak sizi zirveye taşır.

 3. bayram dedi ki:

  teşekkürler çok yardımcı oldu.

 4. Aysenur dedi ki:

  Ben bu bolumu okumak istiyorum acaba bi kadin için uygun mudur is alanlarında zorlanmayı göze almışsak sıkıntı çeker miyiz merak ediyorum

  1. Anonim dedi ki:

   Bence Uygun

 5. pelin dedi ki:

  İs imkani yok bosa okursun,okulu bitirince gezersin anca diyip duran akrabalar..
  Ben kendimi gelistirmeye kararliyim ama herkes iktisat neden yazdin gitme bosa diyip duruyolar cildirmak uzereyim iktisatcilardan yardim istiyorum yorum yapsinlar.
  Mersin iktisat kazandim.

  1. selin dedi ki:

   kaç puanla mersin iktistı kazandınız

   1. refai tekin dedi ki:

    270 yerleşirsn

 6. Emre dedi ki:

  Merhaba iktisatçıların maaşları nekadar bilgisi olan varmı

 7. ece dedi ki:

  anlamını okudum çok bilgi sahibi oldum

 8. okan dedi ki:

  Adü antrenorluk egitimi bolumun yani besyo yü kazandim bir de s.demirel iktisati kazand hangisini tercih etmeliyim sizce yardimci olun lutfen

 9. elif dedi ki:

  iktisat kazandıktan sonra bölüm mü seçmek lazım siyaset ekonomi gibi acil yardım

 10. burcu dedi ki:

  burak ben cumhuriyet ü. kazandım sen ?

 11. burcu dedi ki:

  arkadaşlar ben iktisatı kazandım dersler hakkında bana bilgi verir misiniz

  1. burak dedi ki:

   merabalar hangi şehri kazandınız ben de iktisadı kazandım.
   derslerse cumhuriyet üniversitesininkiler burda yazıyor.

   http://www.cumhuriyet.edu.tr/dosyaduyuru/148198906.pdf

 12. Bahar dedi ki:

  kamuda maaşı ne kadar?

 13. isa dedi ki:

  hocam kafama takılan bir soru var benim bir ögretmenim sanırım iktisat mezunuydu ve ülke ülke dolsıyor fakir cocuklarla ilgili projeler yapıyordu .. bu nasıl olur biraz bilgiveririmisiniz

 14. seckin dedi ki:

  arkadaşlar bn iktisat 2.sınıftayım iktisat bölümünün iş alanının teoride çok geniş bir alanı olduğunu duydum,ama pratikte iş bulma imkanım var mı bilemiyorum,iktisat bölümünün iş olanakları hakkında yardımcı olur musunuz?

  1. melek dedi ki:

   seckin bey merhaba ;
   ben iki yıllık muhasebe mezunuyum ve açık ögretimden iktisad okumayı duşunuyorum.
   iktisad dersleri zormu dur ?

   1. Dilan dedi ki:

    Okuma. İktisat öğrencisiyim. Gereksiz zor bir bölüm.

    1. ayse dedi ki:

     Şimdi memnunmusun yoksa hala. Aynı fikir mi yardım eder misin

    2. Anonim dedi ki:

     ne kadar sor

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları