İktisat Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve İktisat bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte İktisat Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

İktisat Bölümü Tanıtımı:

Tükenebilir kaynakların, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için etkin şekilde kullanılması, bu kaynakların arttırılması, üretilen mal ve hizmetlerin paylaşımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapılır. Çok çeşitli alanlarda çalışabileceği gibi daha çok bankalar ile eğitim ve araştırma kurumlarında çalışılabilir. İktisat programı, tükenebilir kaynakların insanların ihtiyaçlarını karşılamak için en etkin biçimde kullanılması, bu kaynakların artırılması ve üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İktisat programında temel ekonomi derslerinin yanı sıra yönetim, hukuk, işletmecilik, istatistik, uluslararası ilişkiler alanlarına ilişkin dersler de verilir. Okutulan derslerin amacı öğrencilere genel bir bilgi kazandırmanın yanında çözümleme ve eleştirme gücünü geliştirmektir.

Gereken Nitelikler: Bu alanda öğrenim yapmak isteyenlerin akademik yeteneğin yanı sıra, sayısal düşünme yeteneğine de sahip olmaları beklenir. Başarılı olabilmek için her şeyden önce araştırma, inceleme yapmayı, yönetim ve idari alanlarda çalışmayı sevmek önemlidir. Yaratıcılık da bu alanda başarıyı artıran bir özelliktir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:Üniversitelerin iktisat bölümlerinden mezun olanlar işgücü piyasasında “İktisatçı” olarak görev alırlar. İktisatçılar çalıştıkları kurumda hammadde ve insangücü kaynaklarının en kârlı biçimde kullanılmasına ve üretilen malların pazarlanmasında en uygun yöntemlerin bulunmasına çalışırlar.

Çalışma Alanları: Mezunlar çok çeşitli alanlarda iş bulabilmekle birlikte, ise de son yıllarda en çok bankalar ile eğitim ve araştırma kurumlarında istihdam edilmektedirler.

İktisat Nedir, İktisat Ne İş Yapar, İktisat Maaşları, İktisat İş İmkanları, İktisat İş Çalışma Alanları, İktisat Mesleği Hakkında Bilgiler, İktisat Bölümünün Geleceği, İktisat Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, İktisat Bölümü Tercih Edilir mi, İktisat Tanıtımı, İktisat Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, İktisat Mezunları Ne İş Yaparlar , İktisat Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, İktisat İş Bulma Durumu

> İktisat Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

18 Yorum Yapılmış “İktisat Bölümü Nedir Tanıtımı

 1. Ben bu bolumu okumak istiyorum acaba bi kadin için uygun mudur is alanlarında zorlanmayı göze almışsak sıkıntı çeker miyiz merak ediyorum

 2. İs imkani yok bosa okursun,okulu bitirince gezersin anca diyip duran akrabalar..
  Ben kendimi gelistirmeye kararliyim ama herkes iktisat neden yazdin gitme bosa diyip duruyolar cildirmak uzereyim iktisatcilardan yardim istiyorum yorum yapsinlar.
  Mersin iktisat kazandim.

 3. Adü antrenorluk egitimi bolumun yani besyo yü kazandim bir de s.demirel iktisati kazand hangisini tercih etmeliyim sizce yardimci olun lutfen

 4. hocam kafama takılan bir soru var benim bir ögretmenim sanırım iktisat mezunuydu ve ülke ülke dolsıyor fakir cocuklarla ilgili projeler yapıyordu .. bu nasıl olur biraz bilgiveririmisiniz

 5. arkadaşlar bn iktisat 2.sınıftayım iktisat bölümünün iş alanının teoride çok geniş bir alanı olduğunu duydum,ama pratikte iş bulma imkanım var mı bilemiyorum,iktisat bölümünün iş olanakları hakkında yardımcı olur musunuz?

  1. seckin bey merhaba ;
   ben iki yıllık muhasebe mezunuyum ve açık ögretimden iktisad okumayı duşunuyorum.
   iktisad dersleri zormu dur ?

Bir Cevap Yazın

Top