Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Nisan 2017

İç Mimarlık Bölümü Nedir Tanıtımı

İç Mimarlık Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve İç Mimarlık bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte İç Mimarlık Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

İç Mimarlık Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı

İç mimarlık programının amacı, insanın ihtiyaçlarına ve eldeki malzemenin niteliğine uygun olarak, iç mekânın düzenlenmesi ve mekâna özgü mobilyaların özgün biçimlerinin tasarımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

İç mimarlık programının amacı, insanın ihtiyaçlarına ve eldeki malzemenin niteliğine uygun olarak, iç mekânın düzenlenmesi ve mekâna özgü mobilyaların özgün biçimlerinin tasarımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapmaktır.

Gereken Nitelikler

Bu alana girmek isteyen lise öğrencileri kendilerini özellikle resim, genel kültür, sosyoloji, sanat tarihi ve insan bilimleri alanlarında iyi yetiştirmelidirler. Ayrıca kişinin normalin üstünde bir akademik yeteneğin yanında, düzgün şekil çizebilme, düşüncesini ifade edebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. İç mimar toplumdaki tüm işlevler ile ilgili tasarımlara yöneleceği için genel kültürü geniş, yenilikleri izleyen, insanlararası ilişkilerde inandırıcı ve uyumlu olmalıdır.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

İç mimarlık programında mezun olanlara “İç Mimar” unvanı verilir. İç mimarlık Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Birliğine bağlı İç Mimarlık Odası içinde yer alır. İç mimarlar mekan tasarımında ilk araştırmalardan yapının bitimine kadar mimarlık ekibinin içinde yer alırlar ve mekânların konum, boyut ve ekipmanlarını araştırır, belirler ve tasarımlarını hazırlarlar. Ayrıca, yapıların yeniden düzenlenmesi ve işlevlere yönetilmesi konularında her türlü araştırma ve tasarımları yaparak projelerini düzenlerler. İç mimarlar, endüstri içinde mobilya tasarımcısı olarak da görev alırlar. Kültür kalıtı ve eski eser yapılarının korunması ve yeniden kazanılması konularında her türlü restorasyon ve tasarım çalışmaları da iç mimarların uğraşlarıdır.

Çalışma Alanları

İç mimarın çalışma alanı, tasarım aşamasında büro; uygulama ve denetim aşamasında yapılar; malzemelerin yapım aşamasında atölyeler ve fabrikalardır. İç mimarlar yürürlükteki kanun ve sözleşme hükümlerine göre kamu kesiminde özellikle Bayındırlık ve İskân Bakanlığında, belediyelerde çalışabildikleri gibi, serbest olarak kendi bürolarında da çalışmalarını yürütmektedirler. Ülkemizde yetenekli iç mimarlara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

İç Mimarlık Nedir, İç Mimarlık Ne İş Yapar, İç Mimarlık Maaşları, İç Mimarlık İş İmkanları, İç Mimarlık İş Çalışma Alanları, İç Mimarlık Mesleği Hakkında Bilgiler, İç Mimarlık Bölümünün Geleceği, İç Mimarlık Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, İç Mimarlık Bölümü Tercih Edilir mi, İç Mimarlık Tanıtımı, İç Mimarlık Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, İç Mimarlık Mezunları Ne İş Yaparlar , İç Mimarlık Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, İç Mimarlık İş Bulma Durumu

> İç Mimarlık Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. iç mimar dedi ki:

  merhabalar öncelikle özel yetenek sınavıyla alan universiteleri bir de ygs yle mi yoksa lys yle mı alımlar yapılıyor bilen varsa yardımcı olabilr mi ?

 2. Naz dedi ki:

  Ben 9. sınıf öğrencisiyim mimar olmak çok istiyorum grafik tasarım mi seçmem gerekiyor yoksa sanat tasarım mi birde matematiğim çok iyi değil ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun.

  1. Frtcapar dedi ki:

   Mail adresinden ulaşabilirsiniz bilgi icin

 3. Samet dedi ki:

  Eşit ağırlıktan giriliyor mu iç mimarlık bölümüne ?

 4. betll dedi ki:

  sadece yerleştirme puanı yeterlimi yardımcı olurmusunuz yetenek sınavına gerek var mı ??

  1. Taylan dedi ki:

   Üniversiteye göre degisiyor. Eger tercih listesinde sıralaması varsa yetenek sınavı yoktur muhtemelen.

 5. sahra dedi ki:

  merhaba ben sahra lise son sınıf öğrencisiyim sayısalcıyım iç mimar olmak istiyorum araştırmalarıma göre iş imkanı gayet iyi yanlız sadece üniversite bitirmek yetmiyor kişinin kendisini geliştirmesi şart ktü özel yetenek sınavı istemiyor diye biliyorum bildiklerim ne kadar doğru yardımcı olursanız çok sevinirim hayırlı günler :)

 6. GÖKHAN dedi ki:

  Ben lise son sınıf öğrencisiyim yetenek sınavından resim öğretmenliğinemi yoksa iç mimarlığa mı gideyim karar veremedim. Ha bi de araştırmalarıma göre iç mimarlığın iş imkânları yokmuş kendine ait özel olarak yer açıp çalışıyor muşsun devlet işlerinde çalışa miyormuşsun doğru mu lütfen acil olarak yardım edebilir misiniz

 7. tugce koldas dedi ki:

  yaa ic mimar ve cevre tasarimi icin yetenek sinavi sart mi?sadece lys den tercih etsek olmaz mi? ve cizimim iyi
  degil okulu kazandiktan sonra cizimimiz gelisebilir mi?

 8. şevval dedi ki:

  imam hatipli oluyo mu

 9. anonim dedi ki:

  imam hatip mezunu olarak ic mimar olabilirmiyiz ?

  1. sujise dedi ki:

   Tabiki de artık kalktı o ,çalışırsan neden olmayasin bende imam hatip okuyorum iç mimarlık ve çevre tasarımı istiyorum ama beni de bazı şeyler endişelendiriyor çalışma alanı olarak falan bide çok yorucu oluyo diye duydum.

 10. gizem dedi ki:

  Ben bu yıl Mimar sinan da iç mimarlık bölümüne girmek istiyorum çizimlerim çok iyi ama sınava giren arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var püf noktalar neler ne yapmam gerekiyo mülakatta neler soruluyor ??

 11. Anonim dedi ki:

  peki iç mimarlık ücreti hakkı da da biraz bilgi verseniz çok makbule geçer

 12. hüsniye dedi ki:

  ic mimarlığı aof den okuyabılırmı?

 13. tuba dedi ki:

  merhaba ben lise 4 geçtim ve ileride iç mimarlık bölümünü istiyorum ama tm öğrencisiyim acaba bu bölümü seçebilirmiyim yetenek sınavında neler bilmek gerekli bide yetenek sınavları tercih yapıldıktan sonra mı yapılıyo eger sınavdan geçemezsek baska okullara tercih yapabilirmiyiz

 14. esma suçin dedi ki:

  bn lıse 3 ogrencısıyım orta okuldan berı ıç mımar olmak ıstıyorm bunun gecıcı bı hewes olmadıgını bılıyorum ama resım yetenegım yok sızce vazmıgecmelyım?

  1. beyza gök dedi ki:

   Bence vaz geçme çünkü istersen yapabilirsin.

  2. beyza gök dedi ki:

   Bu meslekte tanıdığını olması gerekiyormuş eğer tanıdığın yoksa bu meslekte önünde açık olmaz mı…?

 15. merve dedi ki:

  merhaba ben lise 3 geçtim ve ileride iç mimarlık bölümünü istiyorum ama tm öğrencisiyim acaba bu bölümü seçebilirmiyim bide yetenek sınavları tercih yapıldıktan sonra mı yapılıyo eger sınavdan geçemezsek baska okullara tercih yapabilirmiyiz bilgilendirirseniz sevinirim:)

 16. çiçek kartal dedi ki:

  iç mimarlık için f-m alanında olunması gerekiyor. Ama ben t-m öğrencisiyim. acabna yetenek sınavından girebilir miyim iç mimarlık fakültesine ????

 17. ahsen dedi ki:

  Ben liseye geçtim grafik tasarım okuyup ünüversitede m
  İçmimarlık okumak istiyorum olurmu acaba

  1. ebrar dedi ki:

   olur canım gayette güzel olur. Çünkü grafik tasarım çizim ağırlıklıdır bu yüzden üniversiteye geçtiğinde yetenek sınavlarında şansın çok olur.

 18. deniz dedi ki:

  İç mimarlık için matematik bilgisi ne kadar gerekli ve Ygs Puanıylamı alıyor kaç puanla ? Cevap yazarsanız memnun olurum, teşekkür ederim

  1. SEDA dedi ki:

   iç mimarlık iki türlü oluyor bazı üniversiteler yetenek sınavıyla bazıları da mf veya tm puanıyla alıyor.mf sayısal bölüm tm de eşit ağırlık oluyor.bende tm öğrencisiydim ve iç miamrlık okuyorum.tm 1 puanı ile yerleştim ağırlıklı olarak ygs ve lys matematik ygs türkçe ve lys edebiyat çalıştım ve şuan hacettepede okuyorum. bölümümden çok memnunum iyiki bu bölümü seçmişim.tavsiyem matematiğin kötüyse hemen düzelt çünkü çok önemli

   1. Enes dedi ki:

    merhaba ben Enes. Bu sene üniversite sınavına gireceğim. İç mimarlık istiyorum. Bu kararı yeni verdim. Yeni araştırmaya başladım bölümü. Çizim yeteneğim konusunda hiçbir fikrim yok. Yetenek sınavlarına nasıl hazırlanmalıyım.?

   2. Adnan dedi ki:

    Lütfen size ulaşabilmeme yardım edin çok istediğim bir bölüm ve aklımda delice sorular var 0542-451-7438 lütfen umursamamazlık yapmayın rica ediyorum..

 19. diyar yıldırım dedi ki:

  iç mimarlık için sbs yemi bakıyorlar yoksa yüzdeye mi?

 20. elif yıldırım dedi ki:

  iç mimarlık lisesi var mı?

  1. ebrar dedi ki:

   hayır yok ama Anadolu meslek liselerinde grafik tasarım ve fotoğrafçılık bölümü var. Bu bölümü seçersen iç mimarlığa tercih yapabilirsin. Çünkü ben grafik tasarım okuyorum son sınıfım ve resim ağırlıklı olduğu için yeteneğinde varsa geliştirme imkanın çok çünkü sürekli çizim dersleri alıyorsun.

  2. Yasin dedi ki:

   Insaat tenolojisi ic mimarlik dali var ben bitirdim cook guzel bi bolum universitede bende emegimin devamini getirmeyi dusunuyorum Rabbim yardimcimiz olsun.Amin.

 21. bir dost dedi ki:

  ben bu sene 7. sınıfa geçtim bana ileride ne olacaksın dediklerinde İÇ MİMAR diyorum ama merak ediyorum ben imam hatip lisesine seçmeliyim gideceğim üniversite olarak hangi üniversiteyi seçmeliyim ve o üniversitenin taban puanı kaç yardımcı olursaniz çok mutlu olurum
  teşekkürler…

 22. dilek dedi ki:

  kardeşim meslek lisesinde mobilya ve iç mekan okuyup iç mimar olmak istiyor sizce mümkünmü?

 23. adil dedi ki:

  istanbul arel ve maltepe üniversitesinin nı nei yok acaba o bölüme puansızmı giriliyo

 24. selin buse dedi ki:

  ben iç mimarlık istiyorum ve eşitağırlık öğrencisiyim. bütün üniversiteler yetenek sınavıyla alıyor?

 25. gözde dedi ki:

  merhaba ben 10.sınıfa gidiyorum ve t m bölümünde okuyorum.mimar sinan güzel sanatlar fakültesinde iç mimarlık okumak istiyorum fakat mnf den alıyor mimar sinal güzel sanatlar fakültesi mimar sinan güzel sanatlar fakültesine gitmem mümkün mü yardımcı olun lütfen :(

 26. gözde dedi ki:

  meraba ben 10.sınıfa gidiyorum ve tm bölümünde okuyorum.mimar sinan güzel sanatlar fakültesinde iç mimarlık okumak istiyorum fakat mf den alıyo mimar sinal güzel snatlar fakültesi mimar sina güzel sanatlar fakültesine gitmem mümkünmü yardımcı olun lütfen :(

  1. Ayetullah GUNEŞ dedi ki:

   Abiler ablalar ben lise 3’ce gideceğim mimarlik istiyorum bi yandanda karasizim bi fikir verseniz sevinirim

 27. mlk dedi ki:

  meraba bn bu yıl lise 3 e gidicem ve iç mimar olmak istiyorum resim yeteneğim var ve marmara üniverstesinde okumak istiyorum bn merak ettiğim bu mesleği çok seviyorum ve çevremdekiler bu meslekten para kazanamazsın diyorlar ama bu mesleği ilgi duyduğum için yapmak istiyorum sizden ricam bu meslekte ne yaparsam daha başarılı olurum acaba bna onu sölerseniz sevinirim şimdiden teşekkrler

 28. burçak sönmez dedi ki:

  benim kafam çok karışık iç mimarlık mesleğini tam olarak tanımıyorum bile ve karar veremiyorum. tekrar dershaneye gitmelimiyim bilmiyorum

 29. xxx dedi ki:

  ben yetenek sınavıyla girmeyi düşünüyorum.Yani YGS+Yetenek sınavı.Ancak hangi özeller yüzde kaç bursla alıyor yada ygsden kaç yapmam gerekiyor.yada devlette en az ygsden kaç yapmam gerekiyor o konus hakkında hiç bir fikrim yok.yardımcı olursanız sevinirim

  1. yy dedi ki:

   250+ yaparsan iç mimarlık mimar sinan üniv sınavlarına girebilirsin

   1. beyza dedi ki:

    devlet üniversiteleri de iç mimarlığa özel yetenek sınavıyla alıyormu

    1. e dedi ki:

     bende bunu ögrenmek istiyorum puanın yetmesi yeterli mi mesela çukurova iç mimarlık geliyo lys mf4 de bide yetenek sınavına
     gircek miyim ?

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları