6:35 pm - Pazartesi Mart 27, 2017

İç Anadolu Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri

Pazar, 19 Şubat 2017, 15:36 | Eğitim Dünyası | 12 Yorum

İç anadolu bölgesinin yeryüzü şekilleri nelerdir, iç anadolu bölgesinin yeryüzü görünümü nasıldır konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İç Anadolu bölgesinin yeryüzü şekilleri genel olarak sade bir görünümdedir. İç Anadolu bölgesinde yeryüzü şekilleri çok fazla farklılık göstermemektedir. İç Anadolu bölgesinde engebeli yeryüzü çok fazla bulunmamaktadır bu nedenle de tarım ve ulaşım faaliyetleri daha kolay bir şekilde yapılmaktadır.

İç Anadolu bölgesinde genel olarak en fazla 1000 metre yükselti görülmektedir. Sakarya ve Kızılırmak gibi İç Anadolu bölgesinde bulunan vadiler ise İç Anadolu bölgesinin en alçak yerleridir ve yükseltileri 700 metre dolaylarındadır.

İç Anadolu bölgesinde Kuzeydoğu-Güneybatı yönünde uzanan dağlar vardır ve bu dağlar volkanik dağlardır. İç Anadolu bölgesinde başlıca; Hasandağı, Karacadağ, Karadağ, Erciyes Dağı ve Melendiz dağı gibi volkanik dağlar vardır.

İç Anadolu bölgesinde bazı ovalar fazlasıyla geniştir. Mesela; İç Anadolu bölgesinde yer alan Konya Ovası Türkiye’nin en büyük ovası olma özelliğini taşımaktadır.

İç Anadolu bölgesinde kahverengi ve kestane rengi toprak oldukça yaygındır. 1200 metreden daha yüksek olan alanlarda ormanların altları organik madde yönünden zengin olan koyu renkli orman toprakları bulunmaktadır.

İç Anadolu Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri, İç Anadolu Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

12 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "İç Anadolu Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri"

 1. Hamza dedi ki:

  Yazımda ve yapımda emeği geçen herkeze teşekkür ederim

 2. Anonim dedi ki:

  Ben beğendim

 3. melis dedi ki:

  Çok iyi hemen anladım ve yazdım.

 4. Gezer dedi ki:

  Elinize sağlık iyi olmuş teşekkürler.

 5. Sanane dedi ki:

  Bence daha açıklayıcı olabilirdi ama gene de guzel

 6. Biri dedi ki:

  Hiç beğenmedim Berbat kötü bir yazı değil bu

 7. Biri dedi ki:

  Hiç beğenmedim

 8. beril dedi ki:

  on numara bilgi elinize sağlık

Yorum Yazın