9:04 pm - Salı Mart 28, 2017

İç Anadolu Bölgesinin Örf ve Adetleri Nelerdir

Pazartesi, 19 Eylül 2016, 19:39 | 4 Yıllıklar | 0 Yorum

Bu sayfamızda İç Anadolu Bölgesinin örf ve adetleri nelerdir sorusunun cevabını vererek bölgenin gelenek ve görenekleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Çorum’da yaşayan Türkmenler tarafından her yıl Köse Gezdirme etkinlikleri yapılmaktadır. Bu şenliklere çevrede bulunan tüm köyler katılmakta ve bu sayede yüzlerce yıllık gelenek genç kuşaklara aktarılmaya çalışılmaktadır.

1530 yılında başladığı tahmin edilen bu gelenek, kışın bitmesi ve koyunların kuzulamasına elli gün kala gerçekleştirilmektedir. Bölgedeki çeşitli dernekler tarafından organize edilen bu şenliklere çevrede bulunan tüm köylerin halkları katılmaktadır.

Şenliklerin başlangıcında belirlenen ekipler bölgedeki tüm evleri tek tek gezerek burada yaşayanları etkinliklere davet etmesi ile başlamaktadır. Bu etkinlik esnasında evlerde çeşitli eğlenceler ve oyunlar da düzenleyen görevliler şenliklerin neşeli bir şekilde başlamasını sağlamaktadır.

Bunun ardından akşam etkinlik alanında toplanan Türkmenler halaylar çekip sohbet etmektedir. Ayrıca yöresel yemeklerinde yapıldığı Köse Gezdirme etkinlikleri sayesinde yöre halkı bu eğlenceli geleneği devam ettirmeye çalışmaktadır.

İç Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın