Hz. Yunus Hayatı Kısaca

Hz. Yunus Hayatı Hakkında Bilgi, Hz. Yunus’un Hayatı Kısaca

İsrailoğulları soyundan gelmiş bir peygamberdir. Asurlular’ın başkenti olan bugün Musul olarak bildiğimiz Ninova şehrinin sapkınlığa düşmüş halkına peygamber olarak gönderilmiştir. Hz. Yunus, Ninovalılar’ın Allah’a iman etmelerini ve putlara tapmamalarını otuz üç yıl öğütlemesine rağmen insanlar ona inanmayarak bildiklerinden şaşmamıştır. Buna çok üzülen Hz. Yunus, Allah’tan emir almadan Ninova’yı terk etti. Bir gemiye binerek oradan uzaklaşmak istedi. Ancak gemi hareket etmedi. Geminin hareket etmemesini aralarında Allah’ın sevmediği biri olduğuna bağlayan yolcular suçluyu aramaya koyuldu. Bunun üzerine Yunus, suçunu itiraf ederek denize atladı. Denizde büyük bir balina tarafından yutuldu. Bu balığın içinde günlerce Allah’a tövbe etti. “Senden başka İlah yoktur. Seni bütün varlıklardan tenzih ederim. Sana karşı gelmekle zalimlerden oldum.” diyerek tövbe etmiş, Allah da onun tövbesini kabul ederek onu balığın karnından çıkararak sağ salim kıyıya ulaştırmıştır.

Yunus şehirden ayrıldıktan sonra şehrin üzeri kara dumanlarla kaplanmıştı. Güneş bu dumanlardan dolayı yeryüzüne inemiyordu. Ninova halkı yaptıklarından tövbe edip Allah’a sığındı. Allah onların tövbesini kabul ederek dumanları ortadan kaldırdı. Hz. Yunus burada bir süre daha tevhidi yaydıktan sonra köşesine çekildi ve vefat etti. Onun ölümünden sonra Asur devleti yıkıldı. Medler ve Babiller birleşerek Asurlular’ın başkenti Ninova’ya girdi. Burada her tarafı yakarak şehri yok ettiler. Halkını öldürdüler. Asur devletinin hükümdarı buna çok üzülerek ailesiyle birlikte ateşe atlayıp intihar etti. Asurluların yerine Medye devleti kuruldu.

Hz. Yunus’un Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

93 Yorum Yapılmış “Hz. Yunus Hayatı Kısaca

 1. akılsızlar anca aleyna tilki buranın bir amacı var insanları bilgilendiriyor anlamayanlar girmesin siteye(yorum hiç yazmasınlar)

 2. O kadar çok gereksiz yazılar var ki, akıl edep cehalet vakar ilim kişilik hepsi birbirine karışmış. Tam bir cumhuriyet nesli örneği. Kurandan uzak yetismenin eseridir. Geçmişte cahiller in yönettiği bir ülkenin ne hale geldiğinin somut örneği.

 3. Benim bildiğim kadarıyla bunların yarısı yanlış çünkü hz. YUNUS bir köşeye çekilip ölmedi onun nerede ve nasıl öldüğü belli değil :-(

 4. Ben aleyna tilkinin kuzeni bu arada aleyna tilkinin size selanı var ben yalanda atmıyorum bu ödevi aleyna ablam açtı ona çok teşekkür ederim bu hesaba da teşekkğr ederim

 5. Ben (HZ)YUNUS’UNhayatını öğrendim ve özet çıkardım. çok teşekur ederim size. arkadaşlar kesinlikle bu siteyi ÖNERİRİM.

 6. bu siteye çooooooooook teşekkürler sayenizde hem ödevimi yapacağım hem de HZ.YUNUS hakkında bilgi edindim

 7. hz yunus un hayatını öğrendim beni bu şeytatan karışmasa çok iyi olacak o beni bırakasa bende onu bıraksamda Allah, a tövbe ettsem

 8. Din Kültürü performans ödevime çokk yardımcı oldu saolun çoook saolun :)(lan saolun demekten canım çıktı beee)

  :D

 9. sizi şikayet edeceğim beni destekleyenler hem beğensinler hemde ewet yada yes yazsınlar… :D :) :3

 10. ben ne diyorum siz benim karşıma ne çıkarıyorsunuz siz nesiniz soyguncumusunuz hırsızmısınız bu nedir ya böyle

 11. çok teşekkür ederiz.ama balinanın karnında 40 gün yaşadığını ve tövbe ettiğini yazmamışsınız.bu da eksik olmasın arkadaşlarımız belki de bunu merak ediyordur.önemliydi o konu.

  1. esaelmacım bazı alimlere göre 40 gün bazı alimlere görede 40 yıl olduğu için belki de o yüzden yazmamış olabilirler

 12. 571’DE BİR GÜNEŞ DOĞDU
  ADI MUHAMMET’Tİ
  İLK SÖZÜ ÜMMET
  BABASIYDI ABDULLAH
  ANNESİYDİ AMİNE
  SÜT ANNESİ HALİME

  1. DOĞDU CENNET EVİNE
   KIRK YAŞINA GELİNCE
   PEYGAMBERLİK VERİLDİ
   ALLAH BİRDİR DEYİNCE PUTLAR YERE SERİLDİ
   devamini yaziyim dedim:)

Bir Cevap Yazın

Top