Hz. Peygamberin Komşu Ve Akrabalarına Karşı Olan Davranışlarıyla İlgili Birer Örnek

Bu yazımızda Hz. peygamberin komşu ve akrabalara karşı olan davranışlarıyla ilgili birer örnek kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam Peygamberi (a.s.), sosyal ilişkilere de önem veren bir peygamber olmuştur. İslamiyet’in cemiyet planındaki hukuki ve ahlaki kurallarının uygulanmasında örnek teşkil etmek amacıyla komşuluk ve akrabalık ilişkilerinde sahabelere ve ümmetine örnek teşkil etmiştir.

İslam Peygamberi (a.s.), komşuluk ilişkilerinde, komşusu açken tok yatan bizden değildir diyerek, bu sözü miras bırakmış ve her zaman maddi ve manevi yardımlar sağlayarak yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma değerlerinin oluşmasını sağlamıştır. Sıla-ı rahimi tavsiye ederek, bunun farz kılındığı durumlarda özellikle anne ve baba merkezli olarak akraba ziyaretlerini övmüş ve teşvik etmiştir. Kendisi de akrabalara karşı hassas ve ziyaretlerine dikkat eden bir şahsiyet olarak örnek olmuştur.

13 yorum

  1. Hz. peygamberin komşu ve akrabalara karşı olan davranışlarıyla ilgili en önemli örnek şu sözüdür; ” Komşusu açken tok yatan bizden değildir” buda gösteriyor ki komşu ve akrabalarıyla çok ilgiliydi.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.