1:01 pm - Pazar Aralık 4, 2016

Hz.Muhammed İnsanları İslam’a Çağrıya Niçin En Yakın Çevresinden Başladı

Pazar, 2 Ekim 2016, 10:04 | Öğrenciye Bilgiler | 11 Yorum

Hz.Muhammed, insanları İslam’a çağrıya niçin en yakın çevresinden başladı?

Hz. Muhammed’e ilk vahyin gelmesinin ardından vahiylere bir süre ara verildi. Peygamberimiz Hira Mağarası’ndan döndüğü bir başka gün yeniden Cebrail’in sesini duydu. Bunun üzerine Hz. Muhammet evine dönerek yeniden istirahat için uzandı. Bu durumun ardından “Ey bürünüp sarınan (Resulüm)! Kalk ve (insanları) uyar. Sadece Rabb’ini büyük tanı. Elbiseni tertemiz tut. Kötü şeyleri terk et. Yaptığın iyiliği çok görerek başa kakma. Rabb’inin rızasına ermek için sabret.” şeklinde ilk vahiyler indirildi.

Bu ayetlerle birlikte Hz. Peygamber2den insanları İslam dinine davet etmesi istenmekteydi. Hz. Muhammet insanları İslam’a davet etmeye ilk önce yakın akrabalarından başladı. Bu iş için öncelikle çok yakın olduğu dost ve akrabalarını seçti. Çünkü onlara daha fazla güveniyordu. İslam’a davet edilerek bu dini ilk kabul edenler il olarak eşi Hz. Hatice, yakın arkadaşı Hz. Ebu Bekir, amcasının oğlu Hz. Ali ve azatlı kölesi Hz. Zeyd oldu.

İslam’a davet etme işi üç yıl kadar devam etti. İnsanlar hızla İslamiyet’i kabul etmeye başladılar. Bu davetlerin sonunda İslamiyet’e inananların sayısı kırk oldu.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

11 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Hz.Muhammed İnsanları İslam’a Çağrıya Niçin En Yakın Çevresinden Başladı"

 1. Tatlı Kedicik diyor ki:

  Ödevime çok yardımcı oldu yapanların ellerine bilgilerine sağlık

 2. tevrat diyor ki:

  bence cok güzel bazı seyleri yapmamıssınız yapsaydının daha güzel olurdu

 3. beyza üstünol diyor ki:

  hz muhaed islam çağrısını kimlere yapmiştir biliyormusunuz

 4. adsız diyor ki:

  sağolun ödevime yardımcı oldu da burada gereksz şeyler yazıo hz muhammed niçin islama çağırmaya yakın çevreden başlamıştır diom burada başka şeler yazıo siteler neden böyle yapıyor?sadece cevabı verseler yeterrr

  • Huzeyfe_Jr diyor ki:

   @adsız ;

   kardeşim çünkü sadece o bilgiyi yazmıyorsun senin dediğin bilgi dünyada tek sen için değil herkes merak ediyor ve bunun için yapılmış eğer çok istiyorsan Bill Gates’e söyle belki değiştirir ama sanmam….

  • İrem diyor ki:

   Bencede gereksiz bilgi var.

 5. din diyor ki:

  Güzel bir bilgi herkes icin

 6. ali diyor ki:

  Güzel bnce

 7. emily diyor ki:

  Çok teşekkür ederim. Ödevime yardımcı oldu.

 8. koeen diyor ki:

  çok sağolun

  • din işleri bakanı diyor ki:

   ben bir din adamı olarak çocuklara böyle etkinliklerle yardımcı olan sayfalara teşekkür ederim sağ olun var olun

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar