8:08 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Hz. İlyas Hayatı

Pazartesi, 19 Eylül 2016, 19:50 | Yaşamlar | 21 Yorum

Hz. İlyas’ın Hayatı Kısaca

Hz. İlyas, üç semavi din tarafından kabul edilen peygamberlerden biridir. Milattan önce dokuzuncu yüzyılda yaşadığı rivayet edilir. Soyu, Hz. Musa’nın oğlu Hz. Harun’a dayanır. Kuran-ı Kerim’de adı geçmektedir. İsrailoğullarına peygamber olarak gönderilmiştir. Kavminin Ba’l putuna tapmamasını ve Allah’a iman etmesini söylemiştir. Dönemin hükümdarı ilk başta Hz. İlyas’a ve Allah’a iman etmiş, daha sonra sözünden dönmüş ve Hz. İlyas’ı öldürmek istemiştir. Hz. İlyas ondan kaçarak yıllarca dağlarda saklanmış, bu sırada insanlara Allah’a iman etmelerini salık vermiştir.

Allah, onun kavmini cezalandırarak yaşadıkları yere üç yıl bir damla bile yağmur yağdırmamıştır. İnsanlar kuraklıktan kırılınca İlyas peygambere inanmış, Allah’a iman etmiştir. Bunun üzerine Allah oraya yağmur göndererek insanları kuraklıktan kurtarmıştır. Halk, buna rağmen yine Hz. İlyas’a iman etmemiştir. Hz. İlyas, Elyesa’yı yetiştirmiş, daha sonra Allah’a dua ederek onu Dünya’dan almasını istemiştir. Allah da onun duasını kabul ederek belirlenen bir yerde onu bir ata bindirmiş ve göğe yükseltmiştir. Göğe yükselen İlyas, Elyesa’ya hırkasını vererek yerine onun geçmesini istemiş, peygamberliği ona devrederek bu Dünya’dan ayrılmıştır.

Hz. İlyas Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

21 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Hz. İlyas Hayatı"

 1. Melek dedi ki:

  Bu bilgiler için teşekkür ederim, site on numara beğendim yani :)

 2. habibe dedi ki:

  Hz Harun, Hz Musanın oğlu değil KARDEŞİdir

 3. nur ylmz dedi ki:

  çok güzel bir site hazırlayanların ellerine,yüreğine sağlık Allah razı olsun yüreğinize sağlık teşekkürler…

 4. hüseyin dedi ki:

  çok kısa

 5. simge dedi ki:

  Çok güzel olmuş çok begendim :):)

 6. gülçiçek dedi ki:

  çok güzel ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN..hz. ilyasın sözlerinden de paylaşır mısınız?

 7. furkan y dedi ki:

  allah razı olsun bu siteden tüm peygamberler var

 8. oğuzhan dedi ki:

  allah razı olsun

 9. beyza bal dedi ki:

  peki kavminin adı nedir

 10. mal dedi ki:

  güzel ya yinede

 11. Orhan dedi ki:

  Kavminin Ba’l putuna tapmamasını ve Allah’a iman etmemesini söylemiştir. kelimesi yanlış olmuş galiba, düzeltirseniz seviniriz.

 12. MELİSA dedi ki:

  Sayın halim hocam bize bu ödevi verdi kuran’da geçen peygamberleri sırasıyla dağıttı.Bans HZ. İLYAS denk geldi.Öneden bu durumdan şikayetçiydim ama bu sitede işime gelecek ve ödevime yardımcı olacak birçok bilgi edindim.Derszamani.Net’e teşekkür ederim…

 13. Muhammet UÇAR dedi ki:

  Biraz daha dikkate alınarak yazılmalı.. “Kavminin Ba’l putuna tapmamasını ve Allah’a iman etmemesini söylemiştir” cümlesinde yanlışlık var. Allah’a iman etmemesini söylemiştir değil; iman etmesini söylemiştir olmalı. Ufak bir hata ama olmaması gereken bir yerde yapılan hata bu.

Yorum Yazın