3:15 pm - Pazar Şubat 26, 2017

Hz İbrahim’in Hayatı

Pazar, 19 Şubat 2017, 19:50 | Sizden Gelenler | 205 Yorum

Hz İbrahim hayatı, Hz İbrahim’in Hayatı hakkında kısaca bilgiler

Peygamberlerin atası olarak bilinir. Üç semavi dinin kutsal kitaplarında doğduğu, yaşadığı ve peygamberlik için gönderildiği kavimler farklı farklı gösterilmiştir. En doğru kaynak olarak kabul edebileceğimiz İslam’a göre, Hz. İbrahim Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde doğmuş, daha sonra babasıyla birlikte Babil şehrine göç etmiş ve burada yaşamaya devam etmiştir. Milattan önce 2000’li yıllarda yaşadığı rivayet edilse de tam olarak ne zaman peygamberlik yaptığı bilinmemektedir.

Kur’an’da Hz. Musa’dan sonra ismi en çok geçen peygamberdir. Küçük yaşlarında aklını ve mantığını kullanarak Dünya’yı yaratan olağanüstü bir gücün olduğunu ve bu gücün o zamanlar tapılan putlar olmadığını fark etmiştir. Putları kırdığı için zamanın hükümdarı tarafından ateşe atılarak cezalandırılmış, tam ateşe atıldığı sırada ateş suya dönüşmüş ve böylece yanmaktan kurtulmuştur. Bu olayın ardından Nemrut tarafından sürgün edilmiştir. O da sırasıyla Babil, Mısır ve Filistin’e göç ederek yaşamına devam etmiştir. Bu süreçte kendisine eşi Sare, yeğeni Lut ve bir avuç havarisi eşlik etmiştir. Yaşı ilerlemesine rağmen Allah’tan bir erkek evlat istemiş, hatta oğlu olursa onu Allah’a kurban edeceğini söylemiştir. Allah’da duasını kabul ederek ona Hz. İsmail’i göndermiştir. Hz. İbrahim, oğlu İsmail büyüdükten sonra Allah’a verdiği sözü yerine getirmeye karar vermiş ve oğlu İsmail’i tam öldürecekken Allah tarafından İbrahim aleyhisselama bir koç indirilmiştir. Daha sonra Hz. İbrahim oğlu İsmail yerine bu koçu kurban etmiştir. Hem oğlu İsmail hayatta kalmış, hem de o, Allah’a verdiği sözü yerine getirmiştir. Daha sonra Müslümanlar tarafından bu olay gelenek haline gelmiş ve kurban kesmek bir gelenek haline gelmiştir.

Kuran’da Hz. İbrahim’in nasıl öldüğüne dair bir açıklama bulunmamaktadır. Fakat bir rivayete göre bir gün Azrail, Hz. İbrahim’in yanına yaşlı bir insan görünümünde gelir. Hz. İbrahim ona yemek ikram etmek ister ancak onun yemek yemeye takati yoktur. Hz. İbrahim ona kaç yaşında olduğunu sorar, o da “Senden iki yaş büyüğüm.” der. Bunun üzerine Hz. İbrahim Allah’a dua ederek, onun durumunda acı çekerek ölmek istemediğini, ecelinin hemen gelmesini istediğini söyler. Allah onun duasını kabul ederek hemen oracıkta Hz. İbrahim’in canını alır.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

205 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Hz İbrahim’in Hayatı"

 1. talha dedi ki:

  Eksik bi yer var

 2. Hırslı dedi ki:

  Hoca gülücüklü damga vuracak sağol

 3. Sıla KÖSE dedi ki:

  Bunu kağıda yazdığımızda kaç sayfamızı alır.(El yazı ile)

 4. kuş dedi ki:

  çok teşekür ederim 100 aldım

 5. ceren dedi ki:

  Çok teşekkürler kesin hoca 100 verir

 6. Adınız ... dedi ki:

  kotu çok uzun

 7. Ahmet dedi ki:

  Sen kime eşek diyon lan😈😈

 8. Elif dedi ki:

  Bugün sozlümüz var insalah 100 alırm

 9. selahattin bozdağ dedi ki:

  bu hz nin hayatı için çok teşekkürler 100 aldım

 10. arda dedi ki:

  cok güzel tesekkurler

 11. Anonim dedi ki:

  Bende bu cuma vercem

 12. Semih dedi ki:

  Çok sevindim herkese öneriyorum ☺ ALLAH A EMANET OLUN 100 aldım

 13. Talha dedi ki:

  Çok güzel bir site olmuş kutlarım

 14. Bilinmeyen isim dedi ki:

  TŞK ederim

 15. melisa dedi ki:

  ben ödevimden daha puan alamadım daha öğretmene götürmadim siz arkadaşlar

 16. Anonim dedi ki:

  Bence Hz. Ibrahim’in hayatı yla dalga geçmeyin çarpılırsını eşekler

  Teşekkür ederim proje ödevimden 100 aldım☺☺☺☺☺😊😊😊😀😗😙😘😛

  • Zeynep dedi ki:

   Odev için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz sınavdan 100 aldım hep bu siteden araştırma yapcam ama çok reklam var daha az olursa seviniriz teşekkür ederim

Yorum Yazın