Hz. Harun Hayatı Kısaca

Hz. Harun Hayatı Hakkında Bilgi, Hz. Harun’un Hayatı Kısaca

Kuran’da anlatılanlara göre Hz. Harun, Hz. Musa’nın kardeşidir. Ona yardımcı olmak için Allah tarafından atanmıştır. İsrailoğullarına peygamber olarak gönderilmiştir.

Hz. Harun, Hz. Musa’nın özbeöz kardeşidir. Aynı zamanda onun yardımcısıdır. Herkesle sakin konuşan, sinirlenmeyen, sabırlı bir mizacı vardır. Abisi Hz. Musa Allah’la konuşmak için Tur Dağı’na çıktığında İsrailoğullarıyla o ilgilenmiştir. Ağabeyi onların yanından ayrılınca israiloğullarından bazıları Samiri adında birinin yaptığı altından buzağıya tapınca onları uyarmış, “Sizin iman edeceğiniz tek varlık Allah’tır. Siz böyle yaparak apaçık bir fitneye düşüyorsunuz. Eski halinize geri dönün. Samiri’ye İnanmayın.” diyerek kavmini uyarmaya çalışmıştır. Ancak bunda başarılı olamayınca kabileler arasında düşmanlık yaratmamak için abisinin dönüşünü beklemiştir.

Hz. Harun, Tiyh Çölü’nde 123 yaşında, Hz. Musa’dan üç yıl önce ölmüştür. Kabri Mürran Dağı’nda bir mağaraya gömülmüştür. Hz. Harun’dan sonra gelen Hz. Yuşa, İsrailoğulları’nı çölden kurtarmıştır. Kenanilerin bulunduğu Kenan şehrini ve Şam’ı fethetmiştir.

Hz. Yuşa da 110 yaşında vefat etmiştir. Saltanatı yirmi sekiz yıl sürmüştür. Kendisinden sonra on altı hükümdar daha geldi ve beş yüz yıla yakın bir süre boyunca İsrailoğulları huzur içinde yaşamaya deam etti.  On altı hükümdar dönemine “Harimler Devri” denilmektedir. Bu devirden sonra Talut hükümdar olmuştur. Talut’tan sonra İsrailoğulları’nı yönetenlere melik, bu döneme de Melikler Dönemi denilmiştir.

Hz. Harun’un Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

9 Yorum Yapılmış “Hz. Harun Hayatı Kısaca

  1. ALLAHU teâlâ hepinizi peygamber lerin sabrindan cok sabirli olmayı iyi olmayı nasip etsin inşallah kardeşlerim

  2. Çok güzel hayatı varmış peygamberimizin.Allah inşallah peygamberlerimiz gibi salih kullarından eder bizleride.

    Nermin Aksel

Bir Cevap Yazın

Top