Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Nisan 2017

Hz. Harun Hayatı Kısaca

Hz. Harun Hayatı Kısaca

Hz. Harun Hayatı Hakkında Bilgi, Hz. Harun’un Hayatı Kısaca

Kuran’da anlatılanlara göre Hz. Harun, Hz. Musa’nın kardeşidir. Ona yardımcı olmak için Allah tarafından atanmıştır. İsrailoğullarına peygamber olarak gönderilmiştir.

Hz. Harun, Hz. Musa’nın özbeöz kardeşidir. Aynı zamanda onun yardımcısıdır. Herkesle sakin konuşan, sinirlenmeyen, sabırlı bir mizacı vardır. Abisi Hz. Musa Allah’la konuşmak için Tur Dağı’na çıktığında İsrailoğullarıyla o ilgilenmiştir. Ağabeyi onların yanından ayrılınca israiloğullarından bazıları Samiri adında birinin yaptığı altından buzağıya tapınca onları uyarmış, “Sizin iman edeceğiniz tek varlık Allah’tır. Siz böyle yaparak apaçık bir fitneye düşüyorsunuz. Eski halinize geri dönün. Samiri’ye İnanmayın.” diyerek kavmini uyarmaya çalışmıştır. Ancak bunda başarılı olamayınca kabileler arasında düşmanlık yaratmamak için abisinin dönüşünü beklemiştir.

Hz. Harun, Tiyh Çölü’nde 123 yaşında, Hz. Musa’dan üç yıl önce ölmüştür. Kabri Mürran Dağı’nda bir mağaraya gömülmüştür. Hz. Harun’dan sonra gelen Hz. Yuşa, İsrailoğulları’nı çölden kurtarmıştır. Kenanilerin bulunduğu Kenan şehrini ve Şam’ı fethetmiştir.

Hz. Yuşa da 110 yaşında vefat etmiştir. Saltanatı yirmi sekiz yıl sürmüştür. Kendisinden sonra on altı hükümdar daha geldi ve beş yüz yıla yakın bir süre boyunca İsrailoğulları huzur içinde yaşamaya deam etti.  On altı hükümdar dönemine “Harimler Devri” denilmektedir. Bu devirden sonra Talut hükümdar olmuştur. Talut’tan sonra İsrailoğulları’nı yönetenlere melik, bu döneme de Melikler Dönemi denilmiştir.

Hz. Harun’un Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ayşe nur dedi ki:

  Çok çok ğüzel hz harun,un hayatı
  💝

 2. Mehmet Arcas dedi ki:

  Çok güzel bir anlatım.

 3. nermin aksel dedi ki:

  Çok güzel hayatı varmış peygamberimizin.Allah inşallah peygamberlerimiz gibi salih kullarından eder bizleride.

  Nermin Aksel

 4. songül önce dedi ki:

  allah rahmet eylesin

 5. ayşe dedi ki:

  bence çok güzel

 6. miray asıcı dedi ki:

  çok güzel hayatı varmış güzel mevlamızın

 7. büşranur akdaş dedi ki:

  çok güzel hayatı varmış güzel mevlamızın

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları