8:39 pm - Cumartesi Aralık 3, 2016

Hz. Eyüp’ün Hayatı

Pazartesi, 19 Eylül 2016, 19:50 | Yaşamlar | 88 Yorum

Hz. Eyüp’ün Hayatı Kısaca

Soyu Hz. İbrahim’e dayanmaktadır. Yaşadığı dönemde çok zengin olmuş, çok mal mülk ve çocuğu olmuş bir peygamberdir. Kendi kavmine peygamber olarak gönderilmiştir. Bir zaman sonra Allah’ın sınavına tabi olmuştur. Bir gün içinde bütün servetini kaybetmiştir. Çocukları bir gün içinde ölmüştür. Şeytan, Hz. Eyüp’e musallat olduğu için vücudunda çıbanlar, yaralar çıkmış; bu yaraları kurtlar ve zehirli böcekler doldurmuştur. Böylesine kötü bir duruma düşen Hz. Eyüp’ten herkes kaçmış, bir tek karısı Rahmet onun yanında kalarak büyük bir sabırla hizmetini sürdürmüştür. 10 yıl boyunca büyük çile çeken Hz. Eyüp, her şeye rağmen sabretmesini bilmiştir. Sonunda Allah, sabrını mükafatlandırmak için ayağını vurduğu topraktan su çıkartmış, bu suyla yıkanan Hz. Eyüp’ün sağlığı yerine gelmiştir. Ayrıca yine Allah tarafından kendisine eski serveti iade edilmiştir.

Kaç yıl yaşadığı konusunda kesin bilgi yoktur. Bir rivayete göre hastalık onu bulduğunda yetmiş yaşındaydı. Seksen yaşında iyileşti ve yirmi yıl daha yaşayıp yüz yaşında öldü. Başka bir rivayete göre yine hastalandığında yetmiş yaşındaydı. İyileştikten sonra bir yetmiş yıl daha yaşayıp ölmüştür. Öldükten sonra oğlu Bişr’e peygamberlik verilmiş, kavmine peygamber olma nuruna oğlu ermiştir.

Hz. Eyüp Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

88 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Hz. Eyüp’ün Hayatı"

 1. Abdullah geylani diyor ki:

  Umarim bu yazdığım bilgiler onaylanir
    Kur’an’ı Kerim’de yer alan resuller içerisinde, hakkında en az bilgi bulunan peygamberlerden birisi de Eyyub peygamberdir. “Eyyub(a.s)’un ismi Kur’an’ı Kerim’de dört yerde geçer. Bu dört yerden ikisinde sadece ismi anılır ve peygamber olduğu bildirilir. Diğer iki yerde ise Eyyub(a.s)’a altı ayet tahsis edilmiştir. Eyyub(a.s) ile ilgili, Kur’an’ı Kerim’de bundan başka bilgi yoktur. Güvenilir hadis kitaplarında ise tek bir hadis vardır.”

          .. (    Hz. Eyyub hakkında Kütübü Sitte’de geçen tek hadis ise şöyledir:…) “Resulullah (sav) buyurdu: “Eyyub” çıplak vaziyette yıkanırken üzerine altından bir sürü çekirge düştü. Eyyub hemen onları toplayıp elbisesinin cebine avuç avuç koymaya başladı. Bunun üzerine Rabbi ona seslendi: “Ey Eyyub, ben seni bu dünyalıklardan müstağni kılmadım mı?” Eyyub: “Evet! Ey Rabbim! Benim bu hareketimde senin bereketine karşı müstağni tavrım yok.” Dedi.

  Seyyid Kutup, Eyyub kıssası hakkında şu ilginç tespiti yapmaktadır. “Hz. Eyyub’un imtihan kıssası, bu tür kıssaların en dehşetlisidir. Ancak genel olarak Kur’an ayetleri ayrıntılara girmeden bu kıssayı özet halinde vermektedir.”

  Kur’an kıssalarının tümüne has genel özelliğinden ve spesifik olarak incelediğimiz Eyyub kıssasının diğer kıssalara nazaran daha da mücmel olmasından dolayı, kıssasının mufassallaştırılması gayesiyle “..Tarih, Kasas ve tefsir kitaplarında Eyyub (a.s)’la ilgili oldukça bol bilgiler dercedilmiştir. Hz Eyyub konusunda diğer din mensuplarından ne duyulmuşsa doğru mu, yanlış mı olduğu araştırılmadan kitaplara geçirilmiştir.  

              Kur’an ve onun açılımı hadislerde, Eyyub peygamber hakkında mufassal malûmat bulamayanlar, Kur’an nokta-i nazarından incelemeden, İslam harici dini kaynaklardan gelişi güzel alıntılarda bulunarak, çeşitli olağanüstü rivayetlerle,iftiralarla, hikayelerle, kıssa boşluklarını doldurmuşlardır. İsrailiyat,hurafe nevi bu nakillerle, Kur’an’daki, Eyyub peygamber kıssası haricinde, efsane

 2. Abdullah geylani diyor ki:

  Değerli öğrenciler iyi bir puan alalım diye gunahada girmeyin. Amacim kimseyi kinamak değil Hz Eyyüp hakkında bu bilgileri veren kardeşime de sesleniyorum lütfen Hz eyyubun hayatını iyi araştırıp öyle yazın düzeltin. .Eyyûb (a.s.)’dan Kuran’da dört yerde bahsedilir ve sabır örneği olarak takdim edilir (en-Nisâ, 4/163; el-En’âm, 6/84; el-Enbiyâ, 21/83; Sâd, 38/41). Tevrat’ta da “Eyyûb” adıyla müstakil bir kitap, Hz. Eyyûb’un kıssasına tahsis edilmiştir… sizin anlattiklarinizin çoğu kur’ana aykırı bilgiler..yani yorum ve tıklama toplayalim derken büyük gunaha giriyorsun

 3. Abdullah geylani diyor ki:

  Abicim siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. .yalanlarla bir peygabere böyle iftiralar atlirmi. .ne diyor vücudunda yaralar cikmista kurtlar ve zehirli böcekler musallat olmuş. .allahtan kork ya böyle birşey hangi kaynakta geçiyor. .kurandamı Hayır hadistemi Hayır. .Bunlar hurafe ve yalandan başka birşey değil. .Çünkü Allah hiç bir peygamberine böyle çirkin iğrenç bir hastalık vermez. .Hz eyyüb hakkında daha sağlam bilgiler için kurana bakın kuranda 4 yerde bahsedilir ondan. .yine hakkında sadece bir tek hadis var. .Ama kurtubi. İbni kesir gibi allemelerin tarihlerine bakabilirsiniz

 4. Kübra diyor ki:

  ödev için teşekürler

 5. ssss diyor ki:

  çok guzeldi

 6. Furkan diyor ki:

  İnşallah hoca yüzden beş verir

 7. şerafettin diyor ki:

  Cok iyi Allah herkese sabir dilesin

  • Ahmed diyor ki:

   Allah herkese sabır versin diyecektin galiba. Biz insanlar dileriz, Allah azze ve celle verir.

 8. badgırl diyor ki:

  bence cok güzel işime cok yaradı

 9. mustafa diyor ki:

  cok güzel

 10. iroşşş diyor ki:

  Cok iyi işime yaradı cok ve cok tesekkur ederim

 11. emreeren diyor ki:

  ödev çok iyi

 12. banran kahan diyor ki:

  sabır örneği:HZ.EYÜP

 13. Koray diyor ki:

  Harika bir ödev. İşime çok yaradı .

 14. berke diyor ki:

  çok güzel ve öz… Ödev İçin Çok İyi Tşk Ederim

 15. merve diyor ki:

  ne kadar çile çekmiş ama ödevim için hiç yeterli değil bilgi için sağolun

 16. Abdülkadir diyor ki:

  Ödev için mükemmel elinize sağlık

 17. Esma diyor ki:

  Ödv için cok ıyı

 18. beyza diyor ki:

  ben bulamadım solermisiniz

 19. deyal diyor ki:

  güzelll beyendim

 20. Oğuzhan diyor ki:

  Saol kardeşim

 21. aysenur diyor ki:

  çok güzeldi kısa ve öz…

 22. ismail diyor ki:

  teşekkürlwer çok işime yaradı allah razı olsun

 23. sude çetin diyor ki:

  çok güzel harika ve babamın dedesinin ismi eyüp

 24. ece sudem diyor ki:

  Cok güzel ödevim icin cok yararli oldu ama yaziminda okunacagi yok nasil ögretmene okuycam onu cok merak ediyorhm….. :(

 25. beyza diyor ki:

  çok kısa ve istediklerim yoktu

 26. rabia diyor ki:

  sabreden derviş muradına ermiş

 27. şevval nur öner diyor ki:

  ŞükürIe sabır birer binek hayvanı oIsaIardı, hangisine daha önce bineceğimi kestiremezdim. HZ. ÖMER Bedende baş ne ise, imanda da sabır aynıdır. Başssız beden oImayacağı gibi, sabırsız da iman oImaz. HZ. ALİ Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım. MEVLANA

  Kaynak : Sabır Sözleri, Sabır ile ilgili Sözler

  buradan tüm elazığlılara ve elazığ mezre ortaokulu öğrencilerine selamlar

  şevval nur öner

 28. enes diyor ki:

  mükemmel inanılmaz

 29. elif diyor ki:

  sağolun çok işime yaradı.

 30. ayberk diyor ki:

  Abi çok iyi ya süper birşey çok yardımcı oldu vallaha…..

 31. remzi diyor ki:

  bir gün içinde tüm çocukları ölmüştür diyor en sondada oğlu ibiş peygamber olmuş diyor

  • emir dütar diyor ki:

   doğru söylüyorsun

  • emir dütarr diyor ki:

   Hz. Ibrahim soyundan gelen bir peygamber.
   Eyyûb (a.s.)’dan Kur’an’da dört yerde bahsedilir ve sabir örnegi olarak takdim edilir (en-Nisâ, 4/163; el-En’âm, 6/84; el-Enbiyâ, 21/83; Sâd, 38/41). Tevrat’ta da “Eyûb” adiyla müstakil bir kitap, Hz. Eyyûb’un kissasina tahsis edilmistir.

   Islâm kaynaklarina göre Havrân bölgesinde yasayan ve çok zengin olup, sayisiz mali-mülkü, birçok oglu kizi bulunan Eyyûb (a.s.), kendi toplumuna peygamber olarak gönderilmistir. Sabah-aksam ümmeti ve Allah’a ibâdetle mesgul olan Hz. Eyyûb, Rabbinin bir imtihânina mârûz kalmis, bütün servetini, çocuklarini kaybettigi gibi seytanin kendisine musallat olmasi neticesinde kalbi ve dili hâriç bütün vücudunda çibanlar çikmis, iltihapli yaralar açilmis, yaralarina kurtlar dolmus ve vücudu bozulup kokmaya baslamisti. Bu durumda kocasina hizmete sebât eden esi “Rahmet” hariç hiç kimse onun yanina yanasmadigindan cemiyetten çekilmek mecburiyetinde kalmis, fakat hiçbir zaman sabrini ve Cenâb-i Hakk’a bagliligini kaybetmemistir. Farkli rivâyetlere göre 3, 7, 13 veya 18 sene gibi epey uzun süren bu sikintili dönemden sonra sabriyla imtihâni kazanan Eyyûb (a.s.) Cenâb-i Hakk’in lütfu ve emriyle ayagini yere vurmus, fiskiran su kaynagindan yikanip içerek eski sihhati ve güzelligine kavusmustur. Ayrica kendisine yeniden birçok servet ve çocuk da ihsân edilmistir.

   Genellikle kabul edildigine göre bu imtihana ugradigi sirada yetmis yasinda olan Hz. Eyyûb, sifâ bulduktan sonra yirmi yil daha yasamis, diger bazi rivâyetlere göre ise hastaligindan önceki kadar daha ömür sürmüstür. Kendisinden sonra Bisr adindaki bir oglu, kavmine peygamberlik yapmistir

  • ezgicik diyor ki:

   geride sadece bir oğlu kalıyor oda bişre ben öyle biliyorum

  • hilal diyor ki:

   bencede ya kafa karıştırıcı

  • Ahmed diyor ki:

   Sonradan çocuğu olamaz mı

 32. kurt diyor ki:

  Çok saolun çok güzel hersey cok kısa teşekkürlerrr

 33. melike diyor ki:

  tam aradığım şeyi buldum ve de çok kısa çok saolun..

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar