Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Nisan 2017

Hz. Adem, Bugünden Kaç Yıl Önce Yaşamıştır

Hz. Adem, Bugünden Kaç Yıl Önce Yaşamıştır

Hz. Adem, Bugünden Kaç Yıl Önce Yaşamıştır?

Bilim adamlarına göre Dünya’mız yaklaşık beş milyar yıl önce oluştu. Dünya’da hayatın başlaması için gerekli ortamsa bir milyar yıl önce oluştu. Peygamberimizin iki hadisi Dünya’da insan hayatının kaç yıl öncesine dayandığını bir ölçüde açıklamaktadır. Peygamberimizin hadis-i şerifine göre O, insanlığın ikindi vaktinde Dünya’ya gelmiştir. Bir gün beş vakitten oluşur.

Bu beş vakitten her birini 1500 yıl olarak kabul edersek insanlık ömrünün peygamberimizin yaşadığı dönemden 6000 veya 7500 yıl öncesine dayandığı tahmin edilebilir. Başka bir hadise göreyse Adem’den Dünya’nın kıyametle mahvolacağı döneme kadar geçen süre 7000 yıldır. Yani bu iki hadis birbirini tamamlamaktadır. Yani özetle Hz. Adem, hadislere göre 8500 yıl önce yaşamıştır. (peygamberimizin yaşadığı dönemden günümüze kadar 1400 yıldan fazla bir zaman geçmiştir. Yedi bin yılın üstüne bu kadar zaman daha eklersek Hz. Adem’in bugünden sekiz bin yıl önce yaşadığını tahmin edebiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Olimpos mons dedi ki:

  124 bin peygamber geldiği söyleniyor bunların bir kısmı aynı dönemde bir kısmı ise tek kalıp bin yıl yaşamıştır bir ortalama alırsak bir insan ömrü 60 yıl dersek 124000*60=7440000 bu sonuç çıkıyor yani 7,5 milyon yıl önce hz Adem dünyaya gelmiştir. Dünya 5 milyar yaşında olduğuna göre bence mantık çerçevesinde!

 2. e.c dedi ki:

  ARKADAŞLAR EVREN SONSUZDUR SONSUZ BİR BOŞLUKTA SONSUZ GEZEGEN OLUR BU SONSUZ OLASILIKTA İSE ZEKİ VE BİZDEN DAHA İLERİ VEYA GERİ MEDENİYETLERİN OLMADIĞINI AKIL DIŞI OLUR. HERŞEYİN BİR BAŞLANGICI OLDUĞUNU KABUL EDERSEK BURADAN ALLAH OLGUSU ORTAYA ÇIKAR MANTIKEN BAŞKA BİR ÇÖZÜM BULAMIYORUM BEN ŞAHSEN.
  Ben konuyu genişleteyim biraz :) niçin dinlerde tüm evrenin merkezi dünya olarak düşünülür insanlık en üstün canlı kabul edilir , öyleki cennet cehennem ve din olayı sadece insanlar için algısı oluşur.
  Şimdi bana hayalperest diyin . uzay sonsuzdur o kadar uzak mesafelerde gezegenler vardırki ışık yılı ile ölçeriz ( 1 ışık yılı ışık hızı ile gitsen 1 yılda gidebileceğin mesafe yi belirtir)yüzbinlerce ışık yılı mesafesindeki gezegenlerin yok oluşlarını gözlemliyoruzki şu an o gezegenin yok olması demek milyarlarca yıl önce olan olay demek zamanımıza göre.
  Bir çok dindar dünya dışında varlık yoktur der tek akıllı varlık bizmişiz gibi konuşur. kıyametle tüm evrenin yok olacağını sonra ahirette günah ve sevaplarımızın hesabını vereceğimizi söyler.öyleki mantıksız geliyorku bu söylenenler bana 8000 yıl 15000 yıl insanlığın yaradılış zamanı diye söylenler benim mantığım almıyor.
  EVRENLE DÜNYAMIZI KARŞILAŞTIRACAK OLURSAN VÜCUDUMUZ BİR EVREN OLSUN DÜNYAMIZ BU EVRENDE BİR HÜCRE TANESİ GİBİ KALIR .

 3. garib dedi ki:

  Ateistlerle tartışmak cahilliğin en büyüğüdür ve yasaklanmıştır. Evrenin ne kadar büyük olduğunu ve bu evrenin göklerden sadece bir tanesi olduğunu biliyoruz. bunun kendi kendine oluşmadığı bütün kitaplarda yazmaktaydı. bu kadar büyüklüğü yaratan rabbime yok diyen cahille tartışmak zaten en büyük cahilliktir. Rabbim inşallah cahillere de acır. imanın ne zaman geleceği ve ya gelmeyeceği rabbimde gizli. ama yinede hiç bir beden cehenneme dayanacak kadar güçlü değildir. Ey büyük Allahım. Sen bizleri affet. cahillere de doğru yolu göster. onlar bilemiyorlar. bilseler böyle konuşmazlardı.

 4. DAMRA dedi ki:

  abuk subuk yazı yazmayın yok mılattan once sekız bınmış yok dunyaya geldıgınden ıtıbaren sekız bılmem kaz bın yıl sonra kıyamet kopacakmış.bıkere arastırın bıraz hz adem 8 bın yıl once dunyaya gelmıs olsa urfa gobeklı tepede bulunan 12,000 yıllık yapı neyın nesi? bı ınceleyın nasıl yapmslar.yanı hz adem çok daha eski gelişi hatta daha eskı ınsan kemıklerı bulundu baska yerlerde.hz adem ılk ınsan olduna gore yanı bunlardan daha eskı demektır.sız bılemessınızde Allah bılır!!!

  1. Ç dedi ki:

   Sn.DAMRA SİZE KATILIYORUM. EN ÜST YAZIDA.BİR AÇIKLAMA YAPILMIŞ. HADİSDE HZ.ADEM.İKİNDİ ZAMANI YARATILMIŞ. HER GÜN 5 VAKİTTEN OLUŞURMUŞ.VE HER VAKTİ 1500 YIL SAYARSAYMIŞMIŞMIŞMIŞIZDA 7500 YIL EDERMİŞ.BİR KERE BUNU YAZAN. O DÖNEME AİT 5 VAKTİ VE HER VAKTİN ARASININI 5000 10000 50.000 100.000 VS.VS YIL DEĞİLDE. 1500 YILI NEREDEN UYDURMUŞ. HEM 5 VAKİT MÜSLÜMANLAR İÇİN 1500 YIL ÖNCE BİLDİRİLEN NAMAZ VAKİTLERİDİRKİ. BUNUN DIŞINDA GÜN KAVRAMI OLARAK KULLANILIR. OYSA DÜNYADA İKİ ZAMAN DİLİMİ VARDIR. GECE VE GÜNDÜZ.BU ŞU ANDADA. HZ.ADEMİN YARATILIŞ ZAMANINDADA AYNIDIR. HATTA, ALLAH DERKİ “FUSSİLET” YERİ İKİ GÜNDE YARATTIM DER. “YER VE GÖKLER” TOPLAMDA ALTI GÜN. İŞTE BU ANLATIM. BİR GÜNMÜ? YOKSA ALLAHA GÖRE BİR ZAMAN DİLİMİMİ? İNSAN İÇİN DAHA 1-2 YIL ÖNCE DENİZLİDE BİLİMCE KANITLANMIŞ 2.5 MİLYON YIL ÖNCESİNE DAYANAN İNSAN İSKELETİ BULUNMUTUR.HİÇ KİMSE BÖYLE GAYBE TAŞ ATMASINLAR.İLK ÇAĞI BAKIR TUNÇ VE ORTA ÇAĞI DÜŞÜNSÜNLER.KAÇYÜZER BİN YIL GEÇTİĞİNİ. 27-3-017PT

  2. Yilmaz agmil dedi ki:

   Adem ile havva 8500 yıl once yasadıgına gore bulunan insan iskeletinin 130.000 yasinda oldugu dusunulurse yasamin adem ve havva ile basladigi havada kalmaz mi?

 5. Can dedi ki:

  Hz adem doneminde 1 gun 1 yil gibiydi yani gunler cok uzundu.

 6. Ahmet direk dedi ki:

  Yaa bu dinimiz en güzel din dır ve hazreti adem dunyaya geldiği günden sonra 8118 yıl dan sonra kıyamet kopar ve dünyaya geldiği tarihi kimse bilmiyor geliş tarihi beli değil

 7. Sorgulayan dedi ki:

  Eskiden cahil insanları kontrol etmek için 1- 2 akıllı tarafından din oluşturulmuş. Ve bu dincikler Her doğum evrimiyle revize edilmiştir. Bu gerçekte bilimin gelişmesiyle sönmeye başlamıştır. Örnek insan vucunda maymunlarda kalan ve kullanilmayan 10 organ (google dan bak) artı fosiller. Biraz okuyun arkaslar . ıslamiyet cehaletten başka bi sey değil. Dünyanın en zeki insanları neden ateist ? Ok anladın mı .
  Sende farkındasın ama korkuyorsun dimi. Dünya oranına bakıldığında 50 sene içerisinde din kere inanışlar %10 kara kadar düşecek . gelişen (evrim) insanları durduramaz. Neden ? Sorusunu sen sormasanda çocukların soracak bunu unutma.

  1. Adem dedi ki:

   Hım sen diyorsunki soyumuz maymundan geliyo peki günümüzdeki maymunlar nerden geliyo evrim gecirememiş onlar sen googleden bak bakalım kactane bilim adamı müslüman olmuş kactane astronot müslüman olmuş bilim adamları kur andan okuyup araştırıyo ve gercek oldugunu anlıyo 1400 yıl önce hangi bilim adamı bugunki bilgilere erişe bilirdiki sen atayistsin başkalarınıda cekme müslümanlık tenbellik diyorsunya şöyle söylim gusul abdesti yani boy abdesdi dünyada ilişkiden sonra boy abdestini almayan insan yoktur bizim aldımız gibi hayvanlarda alıyo hayvanlar bile anlamış sen anlayamamışsın

   1. ÇETİN dedi ki:

    ADEM BEY, SİZ ÖYLE OLMADIĞINI SAVUNUYORSUNUZ VE AÇ GOOGLEYİ OKUYUN DİYORSUNUZ.SİZ SADECE MAYMUN TÜRÜNÜNÜN BİR TEK TÜR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜNÜYORSUNUZ. ONLARDA BİR ÇOK FAMİLYA VARDIR.BUNA EN BASİT ÖRNEĞİ ŞU ŞEKİLDE VEREBİLİRİM.NEDEN PORTAKALGİLLER VEYA MANDALİNAGİLLER DEMİYORUZDA.TURUNÇ GİLLER DİYORUZ.ÇÜNKÜ HER İKİSİNİNDE ATASI TURUÇTUR.YANİ,, AŞILANMA VE GENETİĞİYLE OYNANARAK PORTAKAL VE MANDALİNA OLUŞTURULMUŞTUR.BİR NEVİ EVRİM. AYRICA HER ŞEYİ KURANA DAYANDIRIYORSUNUZDA BUNUN İLMİ VE MANTIKLI YÖNÜNÜ HİÇ DÜŞÜNMÜYORSUNUZ.ŞİMDİ SİZE SADECE. ADEM, İLK PEYGAMBERMİ DESEM EMİNİM HEMEN EVET DİYECEKSİNİZ.HAYIR! O, İLK PEYGAMBER DEĞİLDİR.VEDE KURAN BUNU AÇIKÇA BAKARA/213.DE YAZMAKTADIR.SİZ ÖNCE KURANI TÜRKÇE İLMİ YÖNDEN İÇİNİZE SİNDİRE SİNDİRE BİR OKUYUN SONRA GOOGLEYE BAKIN.NE YANLIŞLAR VE DOĞRULAR VARDIR.BUNLARIN BİR KISMINI DAHA ÖNCE YAZDIM.BUDA SİZE BİR MİSALİMDİR. ARZU EDERSENİZ 2/213’Ü KISACA SİZE YAZAYIM. insanlar bir tek ümmet idi.”SONRA ALLAH” dikkat (SONRA) diyor.Aralarında anlaşmaya varmaları için, hak yolunda “PEYGAMBERLERİ VE KİTAPLARI) gönderdi. DİYANET YAYINLARI. LTFN BAKARA-213 OKUYUNUZ.SONRA GOOGLE OKUYUNUZ.YOK ADEM 830-1000-2000 YIL YAŞAMIŞ.NEREDEN BULUYORLAR BU SAÇMA TARİHLERİ? YOK EFENDİM 124000 PEYGAMBER GELMİŞMİŞ.BİRİ YORUM YAPMIŞ.BİR ANDA (ÖRNEK) 15-20 PEYGAMBER İNEMEZMİ? BU YORUM DOĞRUDUR. ADINI HATIRLAYAMADIM ÖZR. DİĞERİ CVP VERMİŞ. HER BİRİ BİR YIL YŞASA 124000 YIL EDER.DİYE. ARKDŞLR.BİLİNMEYENE YORUM YAPMAK GAİPTE TAŞ ATMAKTIR. ADEMİN 930 YIL YAŞADIĞI YAZILIYOR. PEKİ, O DÖNEMDE 930 YIL GERİYE GİDİLDİĞİN ADEMİN DOĞUM TARİHİ KAÇ OLUR VE HANGİ MEDENİYETİN HANGİ TARİHİNE GÖRE?HADİ BİR BABAYİĞİT YAZSIN BANA BUNU. Bİ YERİNĎEN SIKMADAN. ŞU SAYFAYI BAŞTAN SONA OKUDUM CVPLARIN HİÇ BİRİNİNİN DAYANAĞI YOK.. GOOGLA YAZIN ADEMİN DOĞUM TAR? CVP AKILLICA YOK. YAHUDİLER BÖLÜMÜNÜ OKUYUN.SİZE ADEMİN CENNETİNİN NERESİ OLDUĞUNU ANLATSIN? (ADEN) BU KURANDA, “ADN” YERYÜZÜNDE BİR BAHÇE CENNETİ OLARAK GEÇER. VE BUNU BİZEDE İLAHİYATÇILAR BİZİM BİLMEDİĞİMİZ GAİPTEKİ CENNET DİYE 1500 YILLDIR YUTTURURLAR. OYSAKÎ ADEM HAVVANIN CENNETTEN KOVULMA OLAYI GİB.Bİ OLAY OLMAYIP.BULUNDUKLARI.YER YÜZÜNDEKİ CENNET DİYE TASFİR EDİLEN YERDEN BAŞKA YERE SÜRÜLMELERİDİR. HODRİ MEYDAN.

   2. Anonim dedi ki:

    Ne Maymunu be kardeşim

  2. YOLUNDA ÖLÜRÜM ALLAH İÇİN dedi ki:

   sorgulayan bey , MAYMUN u kim yarattı? Bakın günümüzde kitap okumak insan beyni ileriye taşıtığı söyleniyor. kuranı kerimde diyor ki okuyun yani okudukça insanlar gelişiyor ve öğreniyor öğrentiklerini geliştiriyor. Sizide okuma davet ediyorum. cahil insanlar okuyarak cahilliklerinden kurtuldu sizde okuyun anlarsınız.

  3. ersin dedi ki:

   dunyanin en zeki isnsanlari ateistler diyorsun ama daha cumle kuramiyorsun. yazik.

  4. hakk dedi ki:

   bende sasirdim açıkçası senin gibi atasinin maymun oldugunu dusunen biri nasilda gelistirmis o maymunsu beynini ama hala beyinsiz gibi konusuyorsun.geri zekali maymunu kim yarattı dünyayı kim yaratti ölümü dogumu kim var etti.sen olmiyecen sanırım ahirette vay haline.

   .

  5. Samsunlu adem dedi ki:

   Bu kişiye cevap vermeye değmez rengi belli ama şunu bilsin en basit mademki biz maymundan geldik şimdiki maymunlar niye varlar neden insan değiller farkındaysanız yüce peygamberimize hakaret ediyor Allah bilir kendisine kızıp maymun herif desem bunu hakaret sayıp dava eder

  6. Topal Osman dedi ki:

   Cehennemin dibini boyladığında da bu kadar rahat konuşabilecekmisin bakalım.. Sadece insan bedenin de ki bir kulağın beynin işleyişine bir bak incele emin ol Tövbe eder kendini affettirmek için 24 saat Allah Teala ya dua ederdin..Seni Allah Teala ya Kitabı Kuran-ı Kerim e ve Resulü Hz.Muhammed S.A.S Peygamber e iman etmeye çağırıyorum.

  7. ÇETİN dedi ki:

   SORGULAYAN BEY, EVET SİZE AYNEN KATILIYORUM.DİĞER YANDAN, BAZILARI DİYORKİ.GÜYA YORUM YAPIYORLAR.ADEM/HAVVA CENNETTE (OLMAYAN)YARATILMIŞ.ORADAN DÜNYAYA GÖNDERİLMİŞLER.PEKİ ÇOCUKLAR NEREDE OLDU? ŞU İŞE BAK İŞE. BİR İNSAN YARATITILIYOR.ANINDA PEYGAMBER.PEKİ AMA KİME? KENDİNDEN KOPYALANAN HAVVAYAMI? GEÇİNİZ BUNLARI GEÇİNİZ. BUNLARIN HEPSİ BİR HURAFEDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.DİNLERDE OLSA.HALBUKİ ALLAH KURAN 2/30 DA APAÇIK “BEN YER YÜZÜNDE BİR HALİFE YARATACAĞIM”der. SONRA ONLARA 2/35’de YERLEŞİN CENNETE ŞU AĞACA YAKLAŞMAYIN’der.İŞTE O BAHSEDİLEN YER.DÜNYADAKİ BAĞLIK BAHÇELİK BİR YERDEN BAŞKA BİR YER DEĞİLDİR..HEM NE OLMUŞTA ADEM CENNETE (OLMAYAN) ÇIKMIŞ? ARAF-6 7/6 ‘DA HEM PEYGAMBERLERİN.HEM TÜM İNSANLARIN KIYAMDA SORGUYA ÇEKİLECEĞİ BELİRTİLİYOR.DAHA KIYAM KOPMAMIŞ. OLMAYAN SIRATTAN (KURANDA ADI BİLE GEÇMEYEN SIRAT KÖPRÜSÜ) GEÇİLMEMİŞ. NE OLMUŞTA ADEM/HAVVA CENNETE ÇIKMIŞ. BİRDE ÜSTELİK YASAK AĞAÇTAN BİR KERECİK YİYİNCE ADEM KÖR EDİLMİŞ? TAHA 115 125 SEN 3-5 YAŞINDAKİ İLK ÇOCUĞUNA.YAVRUM, BUNU ELLEME DİYECEKSİN. ODA ONU ELLEYECEK.SORA ONU PATAKLAYIP KÖR TOPAL EDİP EVDEN KOVACAKSIN. BU NASIL BİR BÜYÜKLÜK? NASIL AFFEDİCİLİKTİR? HÜLASA, İNSANLAR EZELDEN BERİ BİR ŞEYLERİ KENDİLERİNE TANRI YAPMIŞLARDIR.SORADA BİRİLERİ BİR PEYGAMBERLİK DÒNEMİ BAŞLATMIŞ.BUNUNDA SONU MUTLAK BİR GÜN GELECEKTİR.SN.SORGULAYAN BEY.ÇÜNKÜ İLİM VAR OLDUKÇA, DİNLERDE OLSA HURAFELER BİTECEKTİR. KURAN ÇOK ADİLMİŞ? 4/34 KADINI DÖVÜN. VEDE BOŞAMA HAKLARI YOK. MÜMİNLERE 4’er EŞLER EDİNİN. MUHAMMDEDE SINIR YOK.HELE 7 YAŞINDAKİ AYŞE GİB.NEYMİŞ MÜSLÜMANLIĞI YAYACAKMIŞ.EVLAT EDİNEYDİ? ÇOOOOOOK ÇOK KONUŞULACAK KONULAR VAR SORGULAYAN BEY.LAKİN HERKESLE DEĞİL. ÇÜNKÜ ANLATSANIZDA ANLAMAZLAR.HER ŞEYE AT GÖZLÜĞÜ İLE BAKANLARDIR ONLAR.SON SÖZÜM, ZAMAN İÇERİSİNDE DİNLER MEVHUMU ORTADAN KALKACAK.YERİNİ İLİM ALACAKTIR. BİZE ALLAHSIZ ADANALI DERLER. NEDEN? ÇÜNKÙ HEPİMİZ BİR ARŞİMET, THOMAS EDİSON,ALBERT ANIŞTAYN, VS.VS.GİB.HRŞEYİ İLMİ DÜŞÜNÙRÜZDE ONDAN.ESEN KALINIZ SORGULAYAN BEY.13-3-017/PT.

  8. BirMinyon dedi ki:

   Böyle yorumlar görmek hoşuma gidiyor ama maalesef dinden vazgeçmek neden diye sormakla olmuyor. İsteyen her neden sorusuna bir kılıf bulur.Asıl önemli olan yaşadığımız süreç içerisinde bilime değer veren, bilimsel sorgulamayı öğrenmiş beyinler yetiştirmek. Bu bizde olmadığı için ve bilinçsiz körlük kavramı yüzünden ben umutsuzum.

  9. Cahil avcisi dedi ki:

   420bin yil once yasamis insan fosilleri bulunuyo arkadasim bu insanlarin beyni yikanmis insanlar senin benim gibi dusunemez bu insanlar bosver ademle havvadan geldigimize inansin bunlar.
   Sunu soyleyeyim rivayete gore ademle havvanin ikiz cocuklari oluyo onlar birbiriyle evleniyo vs vs bu kadar insana sormak istiyorum boyle olduda siz bunu kabul ediyomusunuz ensest bi iliskiden geldigibizi icinize sindirebiliyomusun kun fe yekun ol demesiyle olan allahiniz bi cift daha yaratsaydida boyle bi sapkinliktan uremeseydik

 8. Murat dedi ki:

  Adem ilk insan değildir. Bu yanlış bir inanıştır. Eğer ilk insan Hz Adem ise mağaralarda yaşayanlar kimdi? Eğer mağarada yaşayan ve avcı toplayıcı olan insanlar Ademin torunlarımıydı. Eğer Ademin torunları ise neden mağaralarda yaşıyorlardı. Henüz yerleşik hayata geçemeyecek kadar ilkel iseler ve söyleneni idrak edecek beyin kapasitesine sahip değil iseler Adem bunlara neyi tebliğ edecek ve bunlar neyi anlayacaktı. Demekki, insnalık belli bir aşamadan geçmiş belli bir kapasiteye gelmiş ve modern insan seviyesine ulaştıktan sonra Adem yaratılmış ve insanlığa tebliğebaşlamış. Elbette Adem yaratıldığında dünyanın çeşitli bölgelerinde sayısı bilinmez ama yüzbinlerce insan zaten yaşıyor durumda idi.

  1. Mehmet dedi ki:

   Hz.ademden once hic insan yoktu.
   Cinler vardi.
   Magaradaki insanlarda nerden ciktin murat kardes?

  2. Adem dedi ki:

   Somon balıgı kadar beyin yok be kardeş sende 1400 yıl önce bunların cevabı verildi sen hala ilk insan adem degil diyorsun ya benide ayar ediyorsun 500 yıl önce kızıl denizin yarıldıgını belirtiyordu kur an bilim adamları bugun kalkmış kızıl denizin yarısı tuzlu yarısı tatlı diyor sen ne konuşuyon ya

  3. Adem dedi ki:

   Bak kardeş incilde tevrakda zeburda ve kur anda zurriyet adem alek selam deniliyor incil 2000 yıllık zebur ve tevrak ondan daha eski büyük tufandan bahsediliyor bu inzilde zeburda da geciyor bugun bilim adamları en yüksek dagın zirvesinde deniz canlısına ayit fosiller buluyor mantıken düşünürsek bunlar bize binlerce yıl önce verilmedimi ayrıca digelimki ademden öncede insanlar vardı diyorsun digelimki senin dedigin gibi ilk insan peyganber olması gerekir öyle degilmi onun soyundan peyganberlerin gelmesi gerekir yanlışmı teknolojinin olmadıgı dönemde dünyanın yuvarlak oldugunu bir cok kabilenin helak oldunu insan oglunun yok olma noktasına geldigini vb şeylerin yaşandıgını allah peyganberlere bildirmiş ve onlarda bizlere bildirmekle sorumlu tutuldular bildirdiler ve bilim adamları da bu bilgilere daha yeni raslıyorlar belgelerle hemde şimdi kardeş ben sana sorayım 1400 yıl önce hangi teknolojiyle bu bilgilere erişmişler sence

  4. Mertefe dedi ki:

   Bencede harika olmuş.

  5. Serhat dedi ki:

   Verilen 8000 yıl örneği yanlış bir örnek alınan fosil örneklerine dayanarak insanlık tarihi yaklaşık 30.000 yıl önceye kadar gitmekte.o tarihten önce ki fosillere karbon testi yapilamiyor Hz Adem As yeryüzüne geniş tarihi tam bulunamıyor sadece öngörü ile yapılıyor 8000 yıl önce gelmiştir demek doğru değil kısa bi mantık. Suan miladi takvime göre 2000 li yillardayiz. Yani. MÖ 6000 yılında dünyada her kitada insan fosilleri var

  6. ÇETİN -ADANA dedi ki:

   Sn. MURAT BEY, BU ANLATTIKLARINIZI, ENTELLEKTÜEL OLMAYAN HİÇ BİR KİMSEYE ANLATAMAZSINIZ.DÜŞÜNCELERİMİN BİR KISMINI SORGULAYAN BEYE SAATLER ÖNCE YAZDIM. SİZİN VASITANIZLADA HZ.ADEME,İLK PEYGAMBERDİR. DİYENLERE.KURANA GÖRE İLK İNSAN OLAN HZ.ADEMİN İLK PEYGAMBER OLMADIĞINI YİNE APAÇIK BİR KURAN AYETİNİ İŞARET EDEREK BELİRTMEK İSTERİM. BUDA, SİZİN DEDİĞİNİZ VEDE BENİMDE HEMFİKİR OLDUĞUM DÜŞÜNCELERLE BİRE BİR UYUŞMAKTADIR.DİYANET YAYINLARI. BAKARA 213 – 2/213 insanlar, bir tek ümmet idi. “SONRA ALLAH, MÜJDELEYİCİ VE UYARICI OLARAK PEYGAMBERLERİ GÖNDERDİ.”………..insanlar, anlaşamadığı hususlarda hüküm vermeleri icin. “HAK YOLU GÖSTEREN KİTAPLARIDA GÖNDERDİ” İşte böyle Murat bey. Siz bu ayeti. Bir Hz.Ademi ilk peygamberdir diyene okusanız yine tatmin olmayacaklardır.14-3-017

 9. Unnamed dedi ki:

  Peygamberlerin sayısı kafanızı karıştırmasin peygamberler aynı dönem içinde farklı toplum ve kabile lere gonderilmistir yahudi toplumunun bir gun icinde ikindi vaktine kadar 300 peygamberi katl ettiği ikindi den aksama kadarda buna karşı çıkan 120 alımı katl ettiği bilinir hatta bir rivayete göre 1 yıl içinde 10 bin peygamberi katllettikleri soylenmrktedir

 10. Sinan dedi ki:

  Eski insanlarin ömürleri yaşam zamanlari daha uzundu yani eski insanlar 1000.2000 bin yil kadar yaşardilar ve unutmayin ki ilk insan hz Adem peygamberimiz olmuşdur ALLAH 4 melekden her birini teker teker yer yuzune indirmis ki bana ordan 1 avuç toprak getirin3 melek inmiş toprak soylemis benim uzerimden toprak alma yaratilan insanlar benim uzerimde şavaşlar yapicak günah işler görücek 3 meleyin hiç biri becerememiş sonuncu melek azrail inmiş ve iner inmez yer yüzüne topragi hemen almiş ve ALLAHin yanina kalkmiş ve o zamandan sora ALLAH azraile demiş ki yaratdigim insanlarinda canina aynen böyle alip getireceksin ve simdiye kadar ölum meleyi Azrail A.s dir ve şunhda belirteyim ki Adem peygamberi yaratdi ona kendinden ruh üfledi ve boylece harekete geldi cennetde yasaklanmiş bugdayi yedi ALLAH dergahindan yer yuzune indirildiler ve ALLAH şeytani yok edeceyini soyleyince şeytan yalvarmiş ki beni yok etme bana zaman ver kiyamete kadar ki yaratdigin insanlarin hangisi seni seviyor hangisi sevmiyor ve boylece ALLAH kabul etmiş ve şeytani serbest birakdi taki kiyamete kadar ve emin ola bilirsiniz ki Adem peygamber 1 milyar yil oncede yaşamiş ola bilir ve ya 800 milyon yil once neden nedeni şu ki insanligin yaranisi cok eskiye dayaniyor emin ola bilirsiniz neyse herkes ALLAHa emanet bilgi isdiyorsaniz kurani başindan ayagina kadat hepsini dikkatlice okuyun yanliş anlamadan okursaniz tüm bilgilere erişirsiniz ALLAHa emanet olun saglicakla kalin👋👋

 11. bekir dedi ki:

  Bunları bırakınız çünkü ALLAH CC mükellef kişilerin Çinler ve İnsanlar kendine kul olmayı tercih eder bizim bilmek gereken var bilmemek gerekende var ALLAH cc bizi niçin yarattı kendine kulluk olmasını gerekiyor değilmi eğer ALLAH CC herşeyi yoktan var etti doğrumu bizler hata ediyor ve tövbe ediyor ALLAH CC bizi bağışladı doğrumu beni yanlış anlamayın her kul bir hatası olur ve bin tövbesi de olur ALLAH CC bizleri af eder inşallah Selam ve dua ile ALLAH CC emanet olunuz

 12. Mustafa ŞALLI dedi ki:

  Arkadaşlar , ne bilimi ne milyonblarca milyarlarca önce insan yaşaması ne evrimi. EVRİM diye bir şey sadece kelime olarak vardır. Evrim ve tesadüf, gerçek hayatla ilgisi olmyan şeylerdir. Bilinçsiz yoklukların şu`ûrsuz hîçlerin 1 araya kendiliğinden gelerek 1 canlı oluşturması demek ne demek . Tevbe hâ şâ’. ALLAH YARATTI ALLAH. İnsanı kendi kudret eliyle yarattığını Qur’anda buyurur. Nasıl olur da evrime maymunla ortak atadan gelmeye inanırsınız. ŞEYTAN saptırıyor uyanın / intibâh edin. EVRİM iddiâı , Darvin ve benzerlerinin ŞEYTÂNın vesvese (desîse hîle entrika yalan) fısıldamasından başka hîç 1 şey’ olmayıp zulm ve zulmettir (sapıklıktır karanlıktır dalâlettir). ALLAH VAR . ALLAH YARATTI. Bakmayın öyle biyoloji gibi ders kitaplarında ve bilmem hangi ansiklopedilerde evrimin hayâlî çizimlerine. Kanmayın. ALLAH SORAR. ALLAH , tüm müslimânı korusun.

 13. Cengiz ÇELEBİ dedi ki:

  böyle derin meselelerde akıl yormak ve akıl ermeyince tahminde bulunmak tehlikeli olabilir. bu sebeple islam alimlerinin kitaplarında bununla ilgili yazılan cevaplara bakmak lazım. en büyük alimlerden İMAM-RABBANİ nin bu soruya verdiği cevap şöyledir:İKİNCİ CİLD 58. MEKTUB
  Soruyorsunuz ki, şeyh Muhyiddîn-i Arabî “kuddise sirruh”, (Fütûhât-ı mekkiyye) kitâbında, bir hadîs-i şerîf bildiriyor. Bu hadîs-i şerîfde, Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem”, (Allahü teâlâ, yüzbin Âdem yaratmışdır) buyurmakdadır. Muhyiddîn-i Arabî “rahmetullahi aleyh” sonra âlem-i misâlden gördüğü birkaç şeyi yazıyor ve diyor ki, (Kâ’be-i mu’azzamayı tavâf ederken, yanımda birkaç kişi vardı. Bunları hiç tanımıyordum. Tavâf yaparken, arabî iki beyt okudular. Bir beytin ma’nâsı şöyle idi: Yıllarca, biz de sizin gibi, Hepimiz, tavâf etdik bu evi. Bu beyti duyunca, bu kimselerin âlem-i misâlden olması hâtırıma geldi. Böyle düşünürken, içlerinden biri, bana bakarak, ben, senin dedelerinden birisiyim, dedi. Sen öleli kaç sene oldu? dedim. Kırkbin seneden çok dedi. Bu sözüne şaşdım ve târîhciler, insanların ilk babası olan Âdemden “aleyhisselâm”, bugüne kadar, yedibin sene geçmediğini söylüyor dedim. Sen, hangi Âdemi diyorsun? Ben, yedibin seneden çok önceki zemânlarda yaşıyan Âdemin evlâdındanım, dedi. Bunu işitince, yukarıdaki hadîs-i şerîfi hâtırladım).
  Muhyiddîn-i Arabînin “kuddise sirruh”, kırkbin sene önce ölen dedesi, âlem-i şehâdetdeki dedesinin latîfe ve sıfatlarından birinin, âlem-i misâldeki varlığı idi. Kâ’be-i mu’azzamayı âlem-i misâlde tavâf etmişdi. Çünki, her şey gibi, Kâ’benin de âlem-i misâlde sûreti, benzeri vardır. Bu fakîr, [ya’nî İmâm-ı Rabbânî “kuddise sirruh”] çok düşünüyor, araşdırıyorum, âlem-i şehâdetde, bir Âdemden başka göremiyorum. Âlem-i misâldeki görünüşlerden gayrı birşey bulamıyorum. Kırkbin sene önce yaşadığını söyleyen kimsenin, ben senin dedelerinden biriyim, demesi de gösteriyor ki, Âdem aleyhisselâmdan önce bulunan Âdemler, Âdem aleyhisselâmın latîfelerinin ve sıfatlarının görünüşleridir. Âdem aleyhisselâmdan başka birer varlık değildirler. Çünki, başka Âdemin oğulları, bu Âdem aleyhisselâmın oğullarının dedesi olamaz

  1. BirMinyon dedi ki:

   Seninki homo erektusla karşılaşmış😄

 14. Kriz dedi ki:

  Hemşerim bu söylediklerini arkeologlar yalanlıyor binlerce yıl öncesine ait insan bulgularına rastlıyorlar.

  1. Kep Keriz dedi ki:

   Adem 8.500 önce yaşamaış deniliyor ama yeni bulunan insan kafa taslarının yaşı 1.800.000 yıl öncesine danayniyor.

   1. D.ali dedi ki:

    Bir yerde okumustum…insanlktan once dunyaya cin soyindan bir turun gonderildigini ve uzun yillar yasadigini..bilimde cok ilerlediklerini..isyan sviyesine geldiklerini vb…

 15. Gül dedi ki:

  Arkadaslar ben bir muslumanim ve bisi soyleyip ayni zmanda sormak istiyorum. Yaziyi yazan arkadas her vakti 1500 yil kabul etmis ama bu neye gore . ben tek bir vakti o zman kafama gore 150000 yil kabul edebilirim mesela.

  1. AhmetA dedi ki:

   Bir hadislerinde ümmetin ömrünün 1500 seneyi pek geçmeyeceğini bildirmektedir.
   Kendisi ASM, ikindide geldiğine göre, akşam da zeval vakti olduğuna binaen iki vaktin arası 1500 olarak görülüp hesaplanıyor.
   Saygılarımla..

  2. Adem dedi ki:

   Bilim adamları buldukları insan kalıntılarının tahminen yaşlarını bula bilirler fakat hz ademin kacyıl önce yaşadıgını bula bilmeleri için ömce hz ademden bir parca bulmaları lazım buda imkansız cünkü o donemden bu döneme kıtalar cok fazla degişti ama kur anda ortalama yaşını belirtiyo 1200 küsür yıl olarak teknolojiden bahsedenlerde lütfen teknoloji hayatımızı kolaylaştırdıgı gibide saglıklı hayatlarımızıda kısalttını unutmayalım

 16. Hakan can dedi ki:

  Hz ademin 8000 bin yıl önce yaşadığı onun gerçekte yaşamadığının bunların bir uydurma olduğunun apaçık doğrulamasıdır. Tabi bunu azıcık okuyan araştıran kişiler anlar. Anlamayanlar hakaret eder

 17. Baris cakir dedi ki:

  Simdi yorum yapan herkes iki dakika bir düsünsün allah bizden ne isdiyor hz adem kac yil önce yasadini arasirmamizimi yoksa baaka ademlerde var onlari arasdirmamizimi yoksa fosiller varmi yokmu simdi biz bunlari aramizda tartisarak ortaya cikarsak cennetimi vadd ediyor bize bos islerle urasmayalim allah bize neyi emretmis biz onlari yapalim yeter gerisi bos vardir bunda da bi hikkmet kurani kerim bazi seyleri aciklamiorsa demekki allahin bildi bisey var demekki bazi seyleri bilmememiz gerekiyor inanin bana kesin bilmememiz daha iyi cünki bunlari bilmenin daha iyi bir kul olca garantisi olsaydi örenmemiz icin bizlere acik kapilar birakirdi demmekki bilmememiz gerekiormus en iyisi allah bilir hakkinizi helal edin

  1. los lobos dedi ki:

   İnsanlığın 2 milyon yıl öncesine dayandığı bugün tartışılmıyor bile,bütün peygamber zamanlarını toplarsan ortaya 6500-7000 yıl gibi bir süre çıkıyor ki,bu da Hz.adem den milyonlarca yıl önce de insanların olduğunu açık bir şekilde ortaya koyuyor,size hikmet beklentinizde başarılar dilerim.

  2. bekir dedi ki:

   Helal olsun en doğrusu ALLAH cc bilir

 18. taksu dedi ki:

  İbn Arabî, Fütûhât adlı kitabında iki yerde bahsettiği [Fütuhat, III, 348, 549] birgün Kabe’yi tavaf ederken bazı şahıslar görmüş, onlardan biri kendisine; “Sen beni bilir misin? Ben senin evvel gelen ecdadındanım.” demiştir. İbn Arabî de; “Sen dünyadan intikal edeli ne kadar müddet oldu?” diye sormuş, bunun üzerine o şahıs; “40.000 seneden fazladır.” diye cevap vermiştir. İbn Arabî, “Ademoğlu neslinin bu kadar ömrü yoktur. Zira devr-i sünbüle, yani insanlık tarihi, (o dönemin bilgilerine göre) 7.000 senedir.” demiş bu defa o şahıs; “Hangi Adem’den sorarsın? yakın olandan mı, yoksa uzak olandan mı?” diye karşılık vermiştir. O esnada İbn Arabî, Hz. Muhammed’den rivayet olunan “Allah, 100.000 Adem yaratmıştır.” hadisini hatırlamıştır. [13]

  Böylece İbn Arabî, bu şahsın Hz. Adem’den önce yaratılan insanlardan olabileceğini anlamış ve bu olayı peygamberlerden Hz. İdris’e sormuş, o da onun bu keşfini tasdik ederek; “Biz peygamberler topluluğu öncesini bilmesek de âlemin sonradan yaratıldığına iman ederiz. Allah ise kâinattan önce de vardı.” demiştir. [14] İbn Arabî devamında, âlemin sonradan yaratıldığı şüphesiz olmakla birlikte insanın ne zaman yaratıldığı konusunda tarihin meçhûl olduğunu söylemiştir.

  1. İBO dedi ki:

   1100000 yıl öncesine ait insan kafatası ve kemiklerine rastlandığı düşünülürse birçok rivayetlerin ve söylemlerin yanlış olduğu sonucuna varabiliriz..

 19. Doğan dedi ki:

  Ya zaten hz Âdemin çocukları değilmiyiz… niye çocuklarına söylemiyor delikanlı gibi, bakın ben annenizle bi gün cennetteki yasaklı ağacın meyvelerini bi güzel mideye indirdim ondan sonra işte burdayiz diye… o zaman 125 bin peygamberin gönderilmesinede gerek duyulmazdi herkes müslüman olurdu… din savaşlarıda olmazdı…

  1. Doğan dedi ki:

   Peki ya daha sonra bir kısmı Mağaralara dönüp oralarda mı yaşadılar… farklı diller türetip uygarlıklar kurdular. Hz Âdem belkide bereket tanrısı olabilir. Yakaladığını çoğaltmış. Farklı farklı tipler oluşmuş… of of

  2. Kullanıcı dedi ki:

   Ee zaten diyoruz dünyada ki herkese cennet var cehennem var Hz.Adem tasaklı meyveyi yedi diye niye çogu evrime inaniyo hala. Şeytan Hz Adem’i aldattığı gibi nesillerini de aldatıyor.

   1. Okumaya çalışan dedi ki:

    Cahil 8500 yıl önce Hz adem ve Havva yaratildiysa bu bulunan kemikler kime ait bırak bunu senin kuyruk sokumundaki kemik niye öyle evrim yoksa niye kuyruklu bebekler doğuyor körermis organların olduğunu bilmiyorsun anladık da evrim yoksa hasta olunca niye ilac iciyon grip aşısı niye surekli değişiyor vucundaki mikropların bağışıklık kazanmasi ne oluyor bunları açıkla

 20. Yasin dedi ki:

  Bilim adamları daha nezlenin ilacını bulamamışken tarihin binlerce yıl öncesi dönemlerine dizi senaryosu gibi yazdığı hayali makaleleri fazla ciddiye almayın evrim gibi dayanağı olmayan ideolojik fikirlerin bilimle alakası yoktur kanattaki düzenin yaratıcısız olmayacağı açık o halde Allah ne buyuruyorsa gerçek odur 7 milyar nüfus geriye sayım yolu ile hesaplanırsa 10000 senenin üzerindeki abartılı tarihler saçma oluyor

  1. Oğuzhan dedi ki:

   Nuh tufanini unutma.

 21. Nezir hamurculi dedi ki:

  Bu dünyadaki bütün insanlar HZ Adem ve HZ Havva’nın çocuklarıdır bütün insanlar aynı soydan bu dünyanın en büyük gerçeği budur bu dünyada yapılan bütün savaşlar ve ayırımcılıklar boşu boşuna ve bütün bu savaşları düzenleyenler siyaset yapan devlet Başkan’ları yapıyor silah ticareti yapıyorlar utanmadan bütün insanlara katlıyamlar yapıp bütün insanlar siyaset Başkan’larını destekliyorlar ama biz insanlar çok saf olduğumuz için bu katil Başkan’lara destek veriyoruz bu dünyanın bir Başkan’ı var oda bizi yaratan ALLAH’TIR başka hiç kimse değildir bu dünyadaki insanlar bir saniyelik nefesi aldıkları için Allah’a şükretmeliler ve diyeceğim şudur allah için artık bu siyasi partilere kimse destek vermesin bu dünyadaki bütün siyasi partiler yok edilmeli onların bu güne kadar ürettikleri bütün dünyadaki silahlarla birlikte dünyadan yok edilmeliler Cumhur Başkan’ı Recep Tayyip Erdoğan hariç bütün başkanlar insan katilidirle hemde en büyük katlıyamları yaptılar vede yapmaya devam ediyorlar artık bütün dünyadaki insanlar uyansın kendine gelsin hepimiz kardeşçe yaşamak zorundayız ancak ozaman dünyaya huzur gelir dünyanın en büyük gerçeği budur hepimiz aynı soydanız renklerimiz farklıda olsa dinler farklıda olsa hepimiz aynı soydanız bunu hiç kimse inkar etmesin gerçek budur bitsin artık bu ayırımcılıklar selameti ve huzuru getirelim bu dünyaya birlik ve beraberlik kardeşlik var olsun başka türlü hiç huzur gelmez bu dünyaya ALLAH İçin yeter herkes kendine gelsin uyanın iş işten geçmeden huzuru getirelim bu dünyamıza inşallah bu yazdığım yorumu bütün insanlara iyi vesile olur saygılar sevgiler kardeşler
  Nezir hamurculi

  1. İBO dedi ki:

   Aynı soydan geldi isek neden farklı din ve renkten farklı kan grubundan insanlar var..Akıl ve ilmin dışındaki arayışlar psikolojik ve sosyal bozukluktan ve günümüzde ıslam dünyasının yaşadığı da tam olarak budur..

   1. Cemil dedi ki:

    adını bile doğru yazamayan İBO akıldan bahsetmiş. Bak hele. Sen önce adını yaz aga. Akıl senin neyine

    1. sibel dedi ki:

     Bak cemil mantik iken hepimiz ibo nun sordugu soruyu sormuşuzdur kendimize senin oyle soylemen yalnış.Burda herkes bildigini veya merak ettigini yaziyor.Ama unutmayin biz allahin kullariyiz ve ne kadar Allah (c.c )arastirsakta asil olan kurani kerimdekidir.Ayni sekilde peygamberlerde..Bak sana tafsiyem kurani kerimin mealini oku .Hic bir insan hic bir insandan ustunlugu yoktur.Sen kirma kimsenin kalbini daima mutlu ol.

     1. Turgut dedi ki:

      Sibel bir put adı ismini deyiştir isen iyi olur bir tavsiye

   2. ERDEM dedi ki:

    dogru bir yaklasim

 22. Mustafa dedi ki:

  124000 peygamber gelmiş doğru ama hepsi ayrı ayrı gelmemiş ki bir dönemde beş peygamber beraber olmuş sayısal olarak kafanız karışmasın yani

  1. Kerim Turan dedi ki:

   124000 peygamber var ise bunların adları varsa soyadlarını bugüne kadar bilen duyan, listesini tutan var mıdır? Varsa bu listeyi gören var mıdır? Yok eğer böyle bir liste tutulmamış ve sayı bir takım hadis vs ye dayanıyor ise, Kuran’daki imanın şartı olan “peygamberlerine” inanmak nasıl oluyor. Yani bilmediğin duymadığın adı sanı belirsiz, ne demiş ne dememiş ne yemiş ne içmiş bu peygamberlere inanmak nasıl oluyor.

 23. denizi bölen musa dedi ki:

  Lucy’nin yaşı 4 milyon zaten, sağolun bu paylaşımı yaptğınız için dinlerin yalan olduğunu kanıtladınız bravo :)

  1. Ahmakları tokatlayan dedi ki:

   Lucy bir hayvann oldugu halde sende daha akıllı olup senin bu yorumuna gülerdi. Ahmak adam. Ister Lucy de ister Lara de. Insan ismi koyunca hayvanlar insan olmuyor. Aklini çalıştır insan ol.

   1. Lucy mi:)))) dedi ki:

    Dunyanin nufusu her 150 yilda ortalama 2 ye katlanmistir savaslar vs. Dahil…
    Şu anda 6 milyar nufus var 6 milyari 2 ye bölerek gittigimizde 32 defa boldugumuzde yaklasik 1 rakamini buluruz. Mantiken 32 x 150 dedigimizde 4800 cikar yani insanligin oyle milyon yillik bi gecmisi yok. Matematik yalan soylemez…

    1. Adem dedi ki:

     Matematik ney gerizekalı onlar bizim için iletişim simgeleri gercek olan tek şey zaman

   2. Matematikci dedi ki:

    Dunyanin nufusu her 150 yilda ortalama 2 ye katlanmistir savaslar vs. Dahil…
    Şu anda 6 milyar nufus var 6 milyari 2 ye bölerek gittigimizde 32 defa boldugumuzde yaklasik 1 rakamini buluruz. Mantiken 32 x 150 dedigimizde 4800 cikar yani insanligin oyle milyon yillik bi gecmisi yok. Matematik yalan soylemez…

  2. Metin Demır dedi ki:

   Değerli kardeşimiz;
   Dünyanın şu andaki nüfusu, bu konuda bize bir fikir vermektedir. İlk insan on beş bin yıl önce yaratılmış olsa, tarih boyunca ortalama ömrün hep 70 yıl olduğu kabul edildiğinde, dünya nüfusunun şimdi 1 trilyon civarında olması gerekir. Şu andaki teorik anlayışa göre yüz binler yıl olduğu ileri sürülen insanlık tarihinin 15.000 yıldan daha kısa olması gerekiyor.

   Bu da kâfi gelmemekte, atalarımızın ilk zamanlar 600-1.000 yıl gibi uzun ömürlü olduklarını kabul etmek durumundayız. Geriye doğru gittiğimizde, Hz. İsa döneminde dünya nüfusunun 250 milyon kadar olduğu hesaplanıyor (Miller, C.Tyler. “Living In the Environment” Kaliforniya A.B.D. 1975). Dünya nüfusuna tesir eden veba gibi salgınlar ve savaşlarda ölenlerin, ancak nüfusun yüzde bir buçuğuna karşılık geldiği kabul ediliyor. Bu durumda insanlığın ömrünün yüz binler yıl olduğu iddiası da geçerliliğini kaybediyor. Sadece nüfus artış hızı bile insanlığın ömrünün 10.000 yılı geçemeyeceğini gösteriyor.

   Bugünkü tarih hesaplamalarında kullanılan metot, yetersiz bir metottur. En güvenilir ve doğru kaynak, Kur’an ve hadislerin haberleri olmalıdır. Zaten ilmin doğru sonuçları ile Kur’an’a ait gerçekler birbiriyle her zaman mutabık kalmış, birbirini çürütmemiştir… Çünkü kâinat ve Kur’an, Allah’ın iki ayrı kitabıdır. Yeter ki her iki kitabı da doğru anlayalım ve yorumlamayı bilelim. Bazen görülen yanlışlıklar, yorumlayanların yetersizliğinden ileri gelmektedir.

   Peygamberimiz,

   “Ben insanlığın ikindi vaktinde geldim.”

   buyuruyor. Diğer bir hadisinde ise

   “Benim ümmetimin ömrü 1.500 seneyi pek geçmeyecek.”

   buyurmuş. Günün dörtte ya da beşte biri olan ikindiden akşama kadar ki vakti 1.500 yıl kabul ettiğimizde, insanlığın ömrünün 6.000 – 7.500 yıl arasında olduğu ortaya çıkar. Diğer bir meşhur hadis rivayetinde ise bu açıkça ortaya konmuştur:

   “Âdem’den kıyamete kadar insanlığın ömrü yedi bin senedir.”

   Görüldüğü gibi, bu iki hadis birbirini doğrulamakta ve tamamlamaktadır. [bk. Kenzu’l-Ummal, h.no: 16459; Tezkiretu’l-Mevduat, I/223.; Sahavî, el-Makasıdu’l-hasene (Deylemi’den naklen), I/693, h.no: 1243; Munavî Feyzu’l-Kadir, III/547; h.no: 4278 (Deylemi’den naklen)]

   Bununla beraber, bu açıklamalar sadece birer yorumdur. Çünkü insanlığın ömrünün 7.000 yıl olduğuyla ilgili rivayette geçen “yıl” ifadesinin ne anlama geldiği kesin değildir. Bu açıdan başka ve farklı yorumlar da yapılabilir. Başka derin manâlarının da olabileceği ve onların açıklamaya başka manâ boyutu getirebileceği de düşünülebilir.

   1. İBO dedi ki:

    Desene kıyamet oldu da haberimiz yok..!.!

   2. Hakan dedi ki:

    Gece gunden sayilmiyor herhalde

 24. mu dedi ki:

  yazilari hemn hemen hepsini okuduk ama bir soru takildi peki nuhun gemisi yani buyuk tufan nerde onuda gectik cin kaynaklarina gore tuekler medeni bir sekilde 11000 yil oncesine dayanan bir yasam tarzi var onuda gectik bu insanlar arasinda 120000 peygaber oldugu soylenir eeee simdi burda hangi dusunce cark ediyor ??????

 25. Îslam Mahmut dedi ki:

  Allah en yücedir . Kafirlerin uyduğu şeylere inanmamak gerekir . HZ.Peygamer as. Ne derse odur.

 26. MEMAH dedi ki:

  Bu hadisin ne derece sahih olduğu şüphelidir.Kesinlike yanlış bir hesap. 124000 küsÛr ve 30’a yakın isimleri Kur’anda geçen Peygamper ve RAsÛllerer 1’er yıl yaşadığını var sayarsak 124000 yıl yapar. AKIL VAR MANTIK VAR. SADECE HZ. ADEM VE HZ. ŞİT 2000 YILA YAKIN YAŞAMIŞLAR. YA BİR DE DİĞER PEYGAMBERLERİ SAYARSAK. BENCE EN AZ 150.000. DAHA YUKARISINI ALLAH BİLİR.

  1. KARA dedi ki:

   Kardeşim aynı zamanda aynı anda peygamber indirilemez mi dünyada peygamberler ölüp doğma ile yer almıyor aynı devirde aynı anda belki yüzlerce peygamber görevlendirilmiştir ki Kuran ı kerimde yazılı peygamberlerin Musa ve kardeşi Harun aynı devirde peygamber olmuştur birşeyleri mantıkla çözmeye çalışırken mantıksızlıklaşıyorsunuz.

   1. boyozkumru dedi ki:

    Hz harun peygamber değil hz Musa’ya yardimci tayin edilmiştir. Peygamberlik de babadan ooğula geçmektedir hz yusufpeygamber iken bbabasıda peygamber idi .

    1. Abdussamed Berlini dedi ki:

     Arkadaşlar, bilip bilmeden herkes konuşuyor. Harun AS ı destek gönderen Allah Musa ASın çantasını taşıması için değil herhalde. Elbette Peygamber dır.

  2. Çuk dedi ki:

   Kardeş AVATAR mı bu ya biri ölmeden tekrar diğeri gelmesin!!! Cahil cahil konuşuyon. Aynı anda bir sürü peyg. yaşamış

  3. Abdussamed Berlini dedi ki:

   Arkadaşlar, eğer Allah sadece uygarlık olarak insanlığı yarattı dense, haşa Allaha acziyet isnat etme tehlikesi var. Elbette Allah insanlıktan önce insanlık gibi uygarlıklar yaratıp yok etmeye muktedir dir. Sadece dünyada değil diğer gezegenler dede yaratır ve yaratmıştır da. Ahir zaman da gelecek olan ye’cüc ve me’cüc büyük ihtimalle uzaylılar olduğunu İskender Ture Zulkarneyn kitabında mükemmel bir şekilde açıklanmıştır. Sadece biz tek uygarlık olduğumuzu düşünmek bencillikten başka birşey değildir. Kuranda bu gerçeklere rastlamak mümkündür.
   Vesselam…

 27. turan dedi ki:

  HZ adem den de once insan varmis belki onlarin fosilleri olabilir. Ama bu konuda bilgi yoktur ama var oldugunu biliyoruz cunku hatirlayamiyorum hangi sure orada diyorki ALLAH meleklerine ben dunyada insan yaratacagim diyor meleklerde biz sana secde ediyoruz yine dunyada fesad cikaracak birilerinimi yaratacaksin diyorlar kurani okuyun hersey orada var

  1. boyozkumru dedi ki:

   Burad bahsi ggeçen insan degil.cindir . Ilk insan hz adem dir
   Cinler insan dunyaya gönderilmeden. Evvel ddünyada yasamislardir hala daha yasamamaktadirlar fakat iinsanların gözüne perde çekildiği iiçin goremexler

 28. cemcir dedi ki:

  bu durumda 8500 yıldan önce bulunan insan fosilleri ve göbeklitepede 12 bin yıl (evet 12.000 yıl) öncesine tarihlenen arkeolojik kalıntılar tam bir muamma oluyor. ya kuranda yazılanlar yanlış ya da bunlar

  1. Ramazan dedi ki:

   Göbeklitepe’deki arkeolojik kalıntıların 12 bin yıllık olduğuna dair net bir kanıt yok. Sadece tahmin ediyorlar. İnsanoğlu 3 bin sene öncesini bile doğru düzgün bilmiyor. Belki de o arkeolojik kalıntılar 3 bin ya da 5-6 bin yıllıktır.

   1. Caner dedi ki:

    Kardeşim dininizi savunmaya gerek kalmadı işte artık bilim var çıkın şu karanlık çağdan modern insanlık 50 bin yıldır var.Mağara adamları 2 milyon yıl önce olduğu gözlemleniyor

    1. hakan evci dedi ki:

     Caner kardeşim doğru söylüyosun. Homo sapiens türüne ait son bulunan fosiller aşağı yukarı 130 000 yıllık. Yaklaşık 120 000 yıllık bir avcı toplayıcı dönemi geçirmiş homo sapiens türü. İslama göre avcı -toplayıcı dönemi yoktur. Adem direk çiftçi olarak başlar. Yani mağara adamları ile beraber arkeoloji, paleontoloji vs. bir sürü bilim dalını da yadsımaktadır islam. Göbeklitepedeki buluntular 11000-12000 yıl civarında. İslamın Ademinden çok daha eski.

     1. İhsanAdınız ... dedi ki:

      Hakan Evci Kardeşim,Görüşlerini aynen katılıyorum. Ocahil bağnaz kişiler Karanlık çağdamı yaşıyorlar İnsanlık tarihi 8500 yıllık olurmu Bulunan fosiller 125000 ve ötesini gösteriyor.Onu bitarafa bırakın Göbekli tepedeki kazılar bile 11-12 bin yıl öncesi medeniyeti gözler önüne seriyor.

     2. Aslan45 dedi ki:

      Kuranni kerimde su tarihte Hz.Ademi indirdik diye bahzetmez..ayrica kutsal dinlerin hepsinde ..tanrinin ilk insani yaratmasi vardir.Hz Adem sedece islamiyette yoktur..ayrica ne zaman geldigide o kadar onem arz etmez.zaman sadece insanlik icin gecerlidir..

     3. Adem dedi ki:

      Ya beyler ademin kacbin yıl önce yaşadını kimse bilemez ilk insan adem ve peyganber öncesi yok

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları