Hudeybiye Antlaşması Nedir

Hudeybiye antlaşması maddeleri konusunda bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz.

Mart 628 yılında Medineli Müslümanlarla Mekkeli müşrikler arasında yapılan barış antlaşmasına Hudeybiye antlaşması denmektedir.

Hudeybiye antlaşmasının maddeleri;

– Müslümanlarla müşrikler arasında 10 sene savaş yapılmayacak. Her iki taraf da birbirinin canına ve malına zarar vermeyecek

– Müslümanlar bu yıl kabeyi ziyaret etmeyecek. Gelecek yıl ise 3 gün ziyaret etmek şartıyla Müslümanlar Mekke’ye gelerek kabeyi ziyaret edebilecekler ayrıca bu üç günlük süre zarfı içinde Mekkeliler şehrin dışına çıkacak.

– Eğer Müslümanlar Kureyş’e sığınmak isterse geri çevrilmeyecek ancak müşriklerden müslümanlara sığınanlar geri çevrilebilecek.

– Hac, umre ve ticaret için Mekke’ye gidecek olan Müslümanların canları ve malları güvenlik altına alınacak. Mısır’a ve Şam’a ticaret amaçlı giden Kureyşlilerin de can ve mal güvenliği sağlanacak.

– Kureyşlilerin dışında diğer kabilelerden Müslümanların himayesine girmek isteyen kabileler de Müslümanların himayesine girebilecek.

Hudeybiye Antlaşması Nedir Hudeybiye Antlaşması Maddeleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.