Hoşgörü İle İlgili Kompozisyon

Hoşgörü ile ilgili hikayeler hakkında bilgi kısaca özet, Hoşgörü ile ilgili kompozisyon

Her insan toplumun bir parçasıdır ve kimse toplumdan ayrı olarak yaşayamaz. İnsanlar toplum oluşturabilmeleriyle diğer canlılardan ayrılır. Toplumun parçası olan bir insanın etrafında sürekli başka insanlar vardır. İnsan toplum içinde düzgünce yaşamayı bilmelidir.

Birbirine insancıl ve kardeşçe davranan insanların oluşturduğu bir toplumda huzur, barış, mutluluk hakim olur. Böyle bir toplumda yaşamak çok keyifli ve mutluluk dolu olur. İnsanların nasıl davrandığına göre çevremizdeki dünya değişik şekillere bürünür. İnsanlar birbirine iyi davranırlarsa, anlayışlı olurlarsa iyi bir dünya, kötü davranırlarsa da kötü bir dünya ile karşı karşıya kalırız. Tabi ki esas olan insanlara güzellikle yaklaşmaktır. Çevresine iyi davranan insan dünyayı diğerleri için bir nebze de olsa yaşanılır kılar.

Dünyayı daha güzel yapan davranışlardan biri de hoşgörülü olmaktır. Hoşgörülü insanlar birbirlerine karşı daha tahammüllü davranırlar ve anlayışlıdırlar. Birbirlerinin hatalarına hoşgörü ile bakarlar ve insanları hemen yargılamazlar. Bu şekilde çevrelerindeki insanlara şans vermiş olurlar ve insanlarla aralarındaki ilişkileri bozmazlar. Bu şekilde toplum daha yaşanılır bir toplum olur.

Günümüzde insanlar bazı şeylere sabredememektedir. Hayatın yoğunlaşmasından ve zorluğundan kaynaklanması muhtemel olan bu durumda birbirine kaba ve soğuk davranan insanlar ile karşılaşırız. İnsanlar günümüzde birbirinin pek çok özelliğine tahammül edememektedir. Başkalarının dış görünüşleri, düşünceleri,  en ufak hareketleri birbirleri için problem olmaktadır. Bu insanlar aynı toprağı, aynı şehri, aynı mahalleyi paylaştıkları insanlara hoşgörüyle yaklaşmadıkları gibi toplumun huzurunu da bozmuş olurlar. Mutlu ve huzurlu bir toplum için üzerlerine düşeni yapmamış olurlar. Bugün bu dünyanın ihtiyaç duyduğu ise iyi niyetli, hoşgörülü, insancıl insanlardır.

Zaten çevresine güzel yaklaşmayan insan dünyaya da güzel yaklaşamaz. Hoşgörülü olmayan insan hiçbir şeyden memnun olmaz ve kendisini de sürekli huzursuz eder.

Toplumda dönem dönem birbirini düşüncelerine göre ayıran insanlar var olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Bu son derece yanlıştır çünkü herkes istediğini düşünme özgürlüğüne sahiptir. Önemli olan farklı düşüncelerdeki insanlarla aynı toplumda huzur ve barış içinde yaşamak, farklı düşüncelere saygılı olmaktır. Farklı düşünceleri ayrıştırmak yerine onlardan faydalanmak en doğrusudur. Zaten tek tip düşüncenin hakim olduğu bir toplumda yaşamak da hoş bir şey olmayacaktır. Mühim olan birbirimize karşı hoşgörü içinde huzurla yaşamaktır.

 Hoşgörü İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.