Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2018

Homojen ve Heterojen Karışımlar

Homojen ve heterojen karışımlar nedir, homojen ve heterojen karışımlar nasıl ayırt edilir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Sıvı maddelerin bazıları karışımlarla meydana gelirken bazı sıvı maddeler de bir çok maddenin karıştırılması ile meydana gelmektedir.

Homojen olarak adlandırılan sıvı karışımlar, her yerde aynı özellikleri taşımaktadır. Yani karıştırılan maddeler birbirleri ile tamamen özdeşleşir ve böylece homojen sıvı maddelere bakıldığında her damlası aynı şekilde, aynı renkte ve aynı özelliktedir. Bu nedenle bu tür sıvı maddelere de homojen karışımlar denir.

Homojen karışımlara örnek olarak; ayran, süt, şekerli su gibi örnekler verebilmemiz mümkündür.

Heterojen karışımlar, homojen karışımlara göre daha farklı görünümdedirler. Homojen karışım olan sıvı maddeler tam karışırken heterojen karışımlı sıvıları oluşturan birleşenler tam olarak birbirleri ile özdeşleşmez ve böylece heterojen karışımlara bakıldığında her yerde aynı görüntü görünmemektedir. Örneğin; talaşlı suya baktığımızda talaşların suyun üzerinde yoğunlaştığını görebiliriz ve bu karışımda heterojen bir karışım olmaktadır.

Heterojen karışımlara örnek olarak; zeytinyağlı su gibi örnekler verebiliriz.

Homojen ve Heterojen Karışımlar, Homojen ve Heterojen Karışımlara Örnekler Hakkındaki Yazımız Konusundaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları