Hırsızlık Nedir Zararları Nelerdir

isyerinden_hirsizlik_yapan_kisi_tutuklandi_h145699Toplum içinde gelenek ve göreneklerden doğan ve kalıplaşarak günümüze kadar gelen bir çok hal ve hareketler vardır. Bu hal ve hareketler toplum tarafından onay gören davranışlardır. Ancak bir de toplum tarafından reddedilen ve istenemeyn bir çok davranış türü vardır ki bu davranışları sergileyen kişiler de toplum içinde reddedilerek dışlanmaktadır. Toplum tarafından ona görmeyen, desteklenmeyen hatta böyle kişilerin toplum içinde kesinlikle dışlandığı davranışlardan birisi de hırsızlıktır.

Bir kişinin kendisne değil de bir başkasına ait olan parayı ya da malı, mülkü onun izni olmadan ve gizli bir şekilde alarak kendisininmiş gibi sahiplenmesi olayına “hızsızlık” denmektedir. Bu davranış toplum içinde uygun görülmemektedir. Çünkü parası olmayan kişiler çalışarak, emek harcayarak para kazanıp geçimini sağlamak yerine kolay yolu seçip başkalarının alın teri ile kazandığı paraya ve mala göz dikmektedir. Bu durumda hoş olmayan ve asla geçerli bir nedeni olamayacak bir davranış şeklidir. Bu nedenle de insanlar hırsızlık yaptıklarında toplumdan dışlanacakları gibi bir de hukuki yollardan cezalar alırlar ve bu sçlar kişinin adli sicil kaydına da eklenir. Bunun sonucunda da hırsızlık yapan kişi artık “Hırsız” damgasını yer ki; bu damga insanların ömrü boyunca önüne çıkabilecek en utanç verici lekelerden birisidir.

Peki Hırsızlığın Hem İnsanlara Hem de Topluma Ne Gibi Zararları Dokunur?

  • Öncelikle hırsızlık yapan kişi bulunduğu toplumda küçük görülür ve ezilir.
  • Hırsızlık yapan bir kişi insanların kendisine olan güvenini yok eder ve bunun sonucunda da artık hiç bir kimse ona güvenmez ve hiç bir şeyini ona emanet etmez.
  • Hırsızlığın yaşandığı toplumlarda insanlar sürekli can ve mal kaybı yaşayabileceklerini düşünerek huzurlu yaşayamazlar, sürekli endişe içinde olarak çevrelerindeki herkese kuşku ile bakarlar.

Hırsızlık Nedir Topluma Zararları Hakkındaki Tüm Görüş ve Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

1 yorum

  1. teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, hırsızlığın zararları kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.