Hicret Olayının Sebep ve Sonuçları

hicretPeygamber efendimiz Hz. Muhammed’e vahit geldikten sonra peygamberimiz İslam dinini yayarak herkese öğretmeye çalışmıştır ancak ilk zamanlarda ona kimse inanmamıştır ve hatta Mekke’li müşrikler peygamber efendimize bir çok zulüm ve işkence yapmışlardır ve onu yalanlamışlardır. Peygamber Efendimiz ise onları umursamamış ve Allah’ın buyruklarını kullarına iletmeye ve İslam dinini yaymaya çalışmıştır.

Bir zaman sonra bir kısım İslamiyete inanarak Müslüman olmuştur ancak Mekke’li müşriklerin baskıları bir türlü sona ermemiştir. Bunun üzerine de Müslümanlar 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç ederek “Hicret” olayını gerçekleştirmişlerdir.

Hicretin Sebepleri:

 • Mekkeli müşriklerin Müslüman halka olan zorbalıkları, işkenceleri ve eziyetleri git gide artmıştı ve Müslümanlar Mekke’de yaşamakta zorlanmaya başlamıştır.
 • Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), İslam dinini farklı coğrafyalara ve geniş alanlara yaymak için de bir nevi hicret etmeyi uygun görmüştür.

Hicretin Sonuçları:

 • Bir süre sonra Müslümanlar, Mekkeli müşrikler karşısında güçlü bir siyasi kuvvet olmuşlardır.
 • Hicret olayından sonra Medine’de 53 maddeden meydana gelen bir anayasa oluşturan Hz. Muhammed (s.a.v), oluşturduğu bu anayasa ile Medine’de bulunan Müslüman, putperest ve Yahudiler arasındaki ilişkileri düzenlemiştir.
 • Bu anayasa ile bir İslam devletinin temelleri atılmaya başlamıştır ve bu İslam devletinin din ve devlet başkanı Hz. Muhammed (s.a.v) olmuştur.
 • Hicret ile birlikte İslam dininin yayılması daha kolay bir hale gelmiştir.
 • Medine’ye Mescid’i Nebi yapılmıştır.
 • Ayrıca Hicret olayı Hicri takvimin de başlangıcı olarak kabul edilmiştir.

Hicret Olayının Özeti Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

6 yorum

 1. 1 – ben balık kılçıgı halinde istemiştim
  2- bu siteyi yazanlara bişey söylemek istemiyorum yanlış anlamayın ugraşmışlar yazmışlar ALLAH RAZI OLSUN ama benim aradığım bu değildi.
  3- yine de sagolun teşekkürler

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.