Hicret Muhacir Ensar Sözcüklerinin Anlamları Nedir

Hicret muhacir ensar sözcüklerinin anlamları nedir?

Hicret Nedir: Bir yerden bir yere zorunlu göç, terk ediş anlamına gelir. Peygamberimiz ve ona inanan sahabeler müşriklerin baskısından dolayı daha fazla dayanamayarak 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç etmiştir. Bu göç ileride İslam’ın büyümesi ve güçlenmesi bakımından oldukça önemlidir. Çünkü hicretten sonra Müslümanlar rahatlığa kavuşmuş, savaşlar yapmış, zaferler kazanmış, yeni topraklar elde etmiştir. Bu dönemden itibaren İslamiyet çeşitli coğrafyalarda yayılmaya başlamıştır. Hicretin tamamlanmasıyla İslam’ın başkalarına anlatılması için bir zemin oluştu. İlk İslam devletinin temelleri Medine’de atıldı. İlk peygamber aynı zamanda ilk devlet başkanı oldu.

Muhacir Nedir: Arapça kökenli bir kelimedir. Hicret eden göçmen anlamına gelir.

Ensar Nedir: Müslümanları Medine’ye davet ederek onları evlerinde misafir eden onların kardeşleri gibi gören Medine yerlilerine Ensar denir. Ensar peygamberimizi öyle çok sevmiştir ki her tehlikeye rağmen onu ve Müslümanları şehirlerinde misafir etmiş, onun buyruğu altına girmiş ve savaş tehlikesine rağmen onları desteklemiştir.

7 yorum

 1. Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:
  Hicret Kaç Yılında Hicret Ne Zaman Başladı
  Hicret Nedir
  Mekkeden Medineye Hicretin İslam Dininin Yayılmasında Ne…
  Hz Muhammedin Hayatı
  Hz. Muhammed’in Medine’ye Göç Kararını Vermesinin…

 2. Küfür,hakaret içeren ve etnik saldırı amaçlı yorumlar onaylanmaz. -Facebook ve Twitter Türkçesiyle yazılmış; k ve v yerine (q,w,x) harfleri kullanılan yorumlar onaylanmaz. -“Orada mısın?” yerine “Ordamısııııınnnnnnnnnnnnnnn” şeklinde uzatılarak yazılan yorumlar onaylanmaz. Kurallara Uyalım ! çok doğru türkçemize uyalım yazı süper

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.