11:17 pm - Cumartesi Aralık 3, 2016

Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü Nedir Tanıtımı

Pazar, 15 Kasım 2015, 15:13 | Güncel | 5 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü Tanıtımı:

Hayvan yetiştiriciliği (besicilik) programının amacı, büyük ve küçükbaş hayvanların beslenmesi ve üretilmesi alanında çalışacak teknik insangücünü yetiştirmektir. Hayvan yetiştiriciliği (besicilik) teknikerleri, kamu sektöründe veya özel sektöre ait çiftliklerde ve mandıralarda çalışabilirler veya kendileri özel hayvan çiftliği kurabilirler.

Programın Amacı: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik)programının amacı, büyük ve küçükbaş hayvanların beslenmesi ve üretilmesi alanında çalışacak teknik insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programında fizyolojiye giriş, özel biyokimya, hayvan besleme ilkeleri ve yemleme, küçük işletmeler, hayvan sağlığı ve hijyen, arıcılık, tavukçuluk, kooperatifçilik, hayvansal ürünler teknolojisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programına girmek isteyenlerin, ortalamanın üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, biyolojiye ve ekonomiye ilgili, hayvan yetiştirmekten hoşlanan,girişimci kişiler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programını bitirenlere “Hayvan Yetiştiriciliği Teknikeri” ünvanı verilir. Hayvan yetiştiriciliği teknikeri büyük ve küçükbaş hayvanların bakımı, beslenmesi, üretilmesi ile ilgili çalışmaları yapar. Hayvanlar için sağlığa elverişli ahır ve ağılların yapımı, bunların temizliği, hayvanların merada taze otla veya kışın kuru yemle beslenmesi, kesime hazır hale gelen hayvanların pazarlanması ile ilgili işleri, zootekni alanında uzmanlaşmış ziraat mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.

Çalışma Alanları Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) teknikerleri kamu sektöründe veya özel sektöre ait çiftliklerde ve mandıralarda çalışabilirler veya kendileri özel hayvan çiftliği kurabilirler.

Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Nedir, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Ne İş Yapar, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Maaşları, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı İş İmkanları, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı İş Çalışma Alanları, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Mesleği Hakkında Bilgiler, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümünün Geleceği, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü Tercih Edilir mi, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Tanıtımı, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Mezunları Ne İş Yaparlar , Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı İş Bulma Durumu

> Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. Yakup gundogdu diyor ki:

  Eskiden bu isi koylerde arazisi hayvani olmayan insanlar yapardi adinada HIZMEKER Derlerdi cay be meger bizim universiteler hizmeker bile yetistiriyormus. Gururlandim valla. Onun icin universitelerimuz dunya siralamasinda dereceye giremiyor.

 2. havin diyor ki:

  Nasil tercih ediliyo ve meslek hakkinda daha ack bilgi verin mesela istedigim hayvanla ilgilene bilirmiyim yada is olanaklari nasl

 3. Kadir diyor ki:

  Nasıl tercih yapılıyor

 4. ali Özdemir diyor ki:

  Hayırlı günler.ben Burdur da küçük baş hayvancılık yapmaktayım merinos cinsi koyun yetiştiriciliği yapıyorum.yalnız yaptığım bu işi daha profesyonel olarak yapmak istiyorum.lise mezunuyum.yaptığım işin okulunu okumak istiyorum.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

 5. engin diyor ki:

  hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı bölümünün taban puanı kaç

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar