6:34 pm - Pazartesi Mart 27, 2017

Hava Olayları Atmosferin Hangi Katmanında Gerçekleşir Neden

Salı, 24 Mayıs 2016, 17:06 | Güncel | 2 Yorum

image002Dünyamızı sarıp sarmalayan bir çok katman vardır ve bu katmanların her birisi taşımış olduğu özelliklerden dolayı farklı farklı görevlere sahiptirler. Bu katmanlar; Ekzosfer, Termosfer, Mezosfer, Stratosfer ve Troposfer’dir. Her katmanda farklı farklı olaylar meydana gelirken peki hava olayları atmosferin hangi katmanında gerçekleşir neden?

Atmosferde hava olaylarının meydana gelmesi için öncelikle su buharı olması kaçınılmaz bir koşuldur. Atmosferde hava olayları sadece troposfer katmanında meydana gelmektedir. Hava olaylarının troposfer katmanında meydana gelmesinin temel nedeni ise sadece bu katmanda su buharının olmasıdır çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi hava olaylarının meydana gelmesi için su buharı şarttır ve su buharını barındıran tek katman da troposfer katmanıdır. Bu katmandaki su buharı sayesinde bulut, kar, sis, yağmur gibi hava olayları troposfer katmanında meydana gelmektedir.

Troposferin Özellikleri:

  • Atmosferin yere temas eden en alt katında troposfer katmanı bulunmaktadır.
  • Atmosferde bulunan su buharının tamamı ve gazların %75’lik oranı bu katmanda bulunmaktadır.
  • Yoğunlu en fazla olan katman troposfer katmanıdır.
  • Yeryüzünü etkisi altına alan iklim olaylarının meydana geldiği katmandır.
  • Troposfer yerden yansıyan güneş ışınları sayesinde alttan ısınır bu nedenle de katmanda yükseldikçe sıcaklık azalmaktadır.
  • Troposfer katmanında yatay yönde Ekvatordan kutuplara gidildikçe sıcaklık değerleri düşer. Bunun nedeni Dünya’nın şekli dolayısı ile güneş ışınlarının düşme açısının küçülüyor olmasıdır.

Hava Olayları Atmosferin Hangi Katmanında Gerçekleşir Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Hava Olayları Atmosferin Hangi Katmanında Gerçekleşir Neden"

  1. beril dedi ki:

    vay be, atmosferin katmanları da varmış öğrendim sağ olun.

Yorum Yazın