Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2018

Harita Nedir Çeşitleri Nelerdir

Yeryüzündeki bir alanın tamamının ya da bir kısmının bir takım özelliklere göre bir ölçek dahilinde ve belirli bir amaç doğrultusunda düzleme aktarıldığı resme verilen isim olan harita nedir çeşitleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Haritalarla ilgilenen bilime kartografya adı verilmektedir. Çizilen ve günümüzde kullanılan haritaların iki olmazsa olmaz kuralı;

  • Haritalar mutlaka ölçekle çizilir.
  • Kuşbakışı bakış açısıyla çizilir.

75b84950-3954-4f4c-a3ad-62c72aab8be0ÇEŞİTLERİ:

1- ÖLÇEKLERİNE GÖRE: Ayrıntı açısından bakıldığında diğer haritalardan oldukça üstündür.

a- Büyük Ölçekli Haritalar; 1/20.000 ile 1/100.000 arasında ölçeğe sahip olan haritalardır. Askeri amaçlı çizilir ve çizimlerde eş yükselti eğrileri kullanılır.

b- Orta Ölçekli Haritalar: 1/100.000 ile 1/1.000.000 arasındaki ölçekli haritalara verilen isimdir. Genellikle yerleşim yerleri, büyük akarsular ve yükseltisi fazla olan dağlar bu haritalarla çizilmektedir.

c- Küçük Ölçekli Haritalar: 1/1.000.000 ve daha küçük ölçekli haritalardır. Duvar haritaları bu bu türe örnektir.

2- KONULARINA GÖRE:

a- Genel Haritalar: Turistik, gezi, coğrafya, atlas, şehir, siyasi, idari ve fiziki amaçlar doğrultusunda çizilen ve geniş kesimleri kapsayan haritalardır.

b- Özel Haritalar: Herhangi bir konu hakkında o konunun uzmanı tarafından çizilen; iklim haritaları, toprak şekilleri haritaları, yağmur oranları haritaları gibi haritalardır.

Harita Nedir Çeşitleri ve Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul