Hangi Ortamlar Sesi Daha İyi İletir

Hangi ortamlar sesi daha iyi iletir kısaca bilgi

Ses, cisimlerin titreşimi neticesinde oluşur. Bu titreşim sonucunda ses kaynaklarından meydana gelir. Ses verme özelliğindeki cisimler esnek bir yapıdadır. Bu esnek maddeler ses dalgaları oluşturabilir ve bu dalgaları yayabilirler.

Ses oluşturabilen cisimlere ses kaynakları adı verilir. Ses bir madde değildir, enerji sonucu oluşur. Ses dalgaları madde içindeki bulunana yapı taşlarının titreşimi ile iletilir. Taneciklerin arasında uzaklık katı cisimlerde az sıvılarda ise daha fazladır. Gazlarda bunlara oranla daha da çoktur.

Maddelerin titreşimi sonucu oluşan ses dalgaları kulağımıza kadar ulaşabilmek için arada bulunan katı-sıvı-gaz biçiminde esnek bir ortama ihtiyaç duyar. Çünkü ses dalgaları boşlukta ilerleyemez. Hatta sesin iletim hızı ortam ortama bile değişir. Bu hız bazı faktörlere bağlıdır. Örneğin ortam sıcaklığı arttıkça ses dalgalarının iletilme hızı da orantılı olarak artar.

Ses açık havada ilerler ancak suda ilerleme hızı havaya göre çok daha fazladır.

26 Yorum Yapılmış “Hangi Ortamlar Sesi Daha İyi İletir

  1. ben 5 gidiyorum sesi en iyi hangi maddeler iletir sorusunun cevabı nedir bana yardımcı olabilir misiniz

  2. bence güzel değil ben 5’e gidiyorum ama fen ve teknoloji dersini çok seviyorum bence buradan kopya çekmek haram olabilir bana göre böyle ama site bize ve bana hiç uygun değil.

    1. Ben de güzel ben de 5 e gidiyorum benim sözlü notun 100 oldu ve çok güzel site sayesinde sesi hangi ortamlar daha iyi iletir cevap burada yani.

Bir Cevap Yazın

Top