Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2017

Hangi Kan Hücrelerinin Görevini Yerine Getirebilmesi Solunum Sisteminin Çalışmasıyla İlişkilidir Niçin?

Bu yazımızda hangi kan hücrelerinin görevini yerine getirebilmesi solunum sisteminin çalışmasıyla ilişkilidir niçin kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kan dolaşımı ve solunum sistemi birbirine bağlı olarak çalışmaktadır. Kan dolaşımında görev alan organlar kalp, akciğer, damarlar şeklindedir. Solunum sisteminde görev alan organlar akciğer, diyafram, soluk borusu şeklindedir. Akciğerlerin ortak olması durumu kanın temizlenmesi ve bu temizliğin solunum şeklinde olması nedeniyledir.

Akciğerde kan, solunum sisteminin getirdiği oksijenle ile temizlenmektedir. Akciğerde temizlenen kan oksijen taşıyan kan olarak temiz kandır. Kanda oksijen taşıyan hücre alyuvardır. Alyuvarın görevini yerine getirebilmesi için solunumun gerçekleşmesi gerekir. Alyuvar solunum sayesinde gelen oksijenin hücrelere taşınmasını sağlar. Bu nedenle kan dolaşımı ile solunum sistemi ilişkilidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fehime dedi ki:

    Hangi kan hücrelerinin görevini yerine getirebilmesi solunum sisteminin çalışmasıyla ilişkilidir arkadaşlar ? Geçen gün kitabımızda bu soru vardı cevabını aradım. Sizin yazınızda cevabını buldum. teşekkür ederim.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları