Halk Oyunları Nelerdir İsimleri

Halk oyunları nelerdir kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Zeybek: Tek kişi olarak ya da daire şeklinde oynanabilir. Bu oyun genellikle Ege bölgesi illeri olan Aydın, İzmir, Muğla, Denizli, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Çanakkale, Kastamonu, Uşak, Manisa, Balıkesir, Burdur illerinde görülür.

Halay: Oyunlar dizdize toplu olarak ve birbirlerini tutarak oynarlar. Genellikle Doğu, Güneydoğu ve Orta Anadolu bölgelerinde davul zurna eşliğinde oynanır. En çok Bitlis, Bingöl, Malatya, Kahramanmaraş, Sivas, Mardin, Muş, Yozgat, Çorum, Adana, Ankara, Siirt, Hatay illerinde görülür.

Horon: Oyuncular dizi biçiminde dizilirler ve birbirlerini tutarak oynarlar. Horon oyunu genellikle Doğu Karadeniz bölgesinde Trabzon, Rize, Ordu, Samsun, Artvin illerinde oynanır.

Hora: El ele, kol kola tutuşarak dizi halinde oynanan bir halk oyunudur. Özellikle Trakya’da ve ek olarak Marmara bölgesinin doğu ve güneyinde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale illerinde oynanır.

Karşılama: İki kişi karşılıklı olarak oynar. Çiftler karşılıklı oynarken bir kaç çift aynı anda birbirleri ile oynayabilirler. Karşılama oyununda oyuncular ellerine mendil alırlar. Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, İzmit, Adapazarı, Çanakkale, Bursa ve Bilecik illerinde sık sık oynanan bir oyundur.

Halk Oyunları Nelerdir İsimleri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

  1. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, halk oyunları isimleri ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.