Halı ve Kilim Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Halı ve Kilim bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Halı ve Kilim Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Halı ve Kilim Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı: Halı ve kilim programının amacı, halı ve kilim dokuma becerisini kazanmış elemanlar yetiştirmektir. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Halı ve kilim programında kimya, boya teknolojisi, temel sanat eğitimi, Türk desenleri, Türk tezhip sanatı, halı-kilim dokuma teknikleri, tekstil maddeleri gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Halı ve kilim programında okumak isteyenlerin el becerisi, göz-el koordinasyonu ve sanat yeteneği gelişmiş, teknik resim ve desen çizebilen kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Halı ve kilim programını bitirenlere “Halı ve Kilim Teknikeri” ünvanı verilir. Halı ve kilim teknikeri el tezgâhlarına çözgü takar ve tezgâhı ayarlar; dokunacak halı veya kilimin desenini çizer; halı veya kilimin desene ve belirlenen kalite standardına uygun olarak dokunup dokunmadığını denetler.

Çalışma Alanları: Halı ve kilim teknikerleri Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Halk Eğitim Merkezlerinde görev alabilecekleri gibi kendi özel işletmelerini de kurabilirler.

Halı ve Kilim Nedir, Halı ve Kilim Ne İş Yapar, Halı ve Kilim Maaşları, Halı ve Kilim İş İmkanları, Halı ve Kilim İş Çalışma Alanları, Halı ve Kilim Mesleği Hakkında Bilgiler, Halı ve Kilim Bölümünün Geleceği, Halı ve Kilim Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Halı ve Kilim Bölümü Tercih Edilir mi, Halı ve Kilim Tanıtımı, Halı ve Kilim Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Halı ve Kilim Mezunları Ne İş Yaparlar , Halı ve Kilim Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Halı ve Kilim İş Bulma Durumu

> Halı ve Kilim Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

5 yorum

  1. Ne kamuda ne de özel sektörde iş bulnanız çok zor lise mezunu kalın daha iyi…ha gireceğiniz hiç bir fabrikada size teknikerlik yaptırmazlar unutmayın sonuçta aile şirketi çoğu

  2. Arkadaşlar ben cumhuriyet üniversitesi halıcılık bölümü mezunuyum 15sene oldu mezun olalı.. Arkadaşlar 2senelik bi bölüm okuyacaksanız kesinlikle halıcılık olmalı nedenmi, desen tasarım bürom var işlerim şükür çok iyi iyiki halıcılık okumuşum. çok çalışın ve yaptığınız işi sevin ben öyle yaptın

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.