Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2018

Hakkari Nüfusu

Hakkari TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2017 2018 yılı Hakkari nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Hakkari nüfusu kaç ve Hakkari hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Hakkari İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Hakkari Nüfusu : 279.982

hakkari

Hakkari Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan illerinden bir tanesidir. Bu tarihi şehir jeopolitik konumu sebebiyle tarih boyunca birçok millete ev sahipliği yapmış, farklı kültürleri bir arada barındırmıştır. 1662 yılında Katolik mezhebini benimsemeyen Asuriler, Hakkâri’nin Katoris köyünü Patriklik merkezi haline getirmişlerdir. Asuriler 1918 yılına kadar bu köyde ikamet etmeye devam etmişlerdir.

İlin Şemdinli, Yüksekova, Çukurca ve Hakkari merkez olmak üzere dört ilçesi bulunmaktadır. Bölgede geçim, sınır ticareti ve hayvancılık ile sağlanmaktadır. Ancak sınır ticareti Irak savaşı; hayvancılık ise bölgedeki silahlı çatışmalar sebebiyle sekteye uğramıştır. Bu sebeple ilde geçim sıkıntısı çok büyük bir sorun haline gelmiştir. Şehrin toprakları tüm Doğu illerinde olduğu gibi dağlık ve verimsizdir bu nedenle Hakkari’de topraklar tarıma da elverişli değildir.

Şehrin resmi kayıtlardaki il alan kodu 438, plaka kodu ise 30’dur.

Hakkari Toplam Nüfusu: 279.982

Hakkari Nüfusu 2017 2018 ve Hakkari Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları