Güverte Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Güverte bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Güverte Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Güverte Bölümü Tanıtımı:

Uzak yol yapan gelilerde, geminin yönetimi ile ilgili görevleri yapacak elemanlar yetiştirilir. Deniz nakliyat şirketlerinde, özel denizcilik şirketlerinde çalışılabilir. Güverte programının amacı uzakyol yapan gemilerde, geminin yönetimi ile ilgili görev yaparak ara elemanlar yetiştirmektir. Güverte zabitine yardımcı olarak bu elemanlar, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür.

Programın Amacı: Güverte programının amacı, uzakyola giden gemilerin yönetimi ile ilgili görevleri yapacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Güverte programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda, matematik ve fizik alanları ile ilgili derslerden başka, meteoroloji, seyir, yük işlem, deniz ticaret hukuku, iş hukuku, işletme yönetimi, Pazar araştırmaları gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Güverte programına girmek isteyenlerin hem fizik, matematik gibi fen derslerine, hem de ekonomi ve hukuk gibi sosyal bilim derslerine ilgi duymaları ve bu konularda başarılı olmaları gerekir. Ayrıca, bu alanda yetişmek isteyenlerin uzun süre evlerinden ayrı kalarak, denizlerde görev yapabilecek düzeyde fiziksel ve psikolojik yapıya sahip olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Güverte programını bitirenlere “Uzakyol Güverte Zabiti” ünvanı verilir. Uzak yol güverte zabiti, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür.

Çalışma Alanları:: Uzakyol güverte zabitleri Deniz Nakliyat Şirketinde, özel denizcilik şirketlerinde görev alabilirler.

Güverte Nedir, Güverte Ne İş Yapar, Güverte Maaşları, Güverte İş İmkanları, Güverte İş Çalışma Alanları, Güverte Mesleği Hakkında Bilgiler, Güverte Bölümünün Geleceği, Güverte Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Güverte Bölümü Tercih Edilir mi, Güverte Tanıtımı, Güverte Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Güverte Mezunları Ne İş Yaparlar , Güverte Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Güverte İş Bulma Durumu

> Güverte Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

12 Yorum Yapılmış “Güverte Bölümü Nedir Tanıtımı

  1. Benim orta öğretimde son sinifim ve denizcilik guverte isletme istiyorum. Benim yasadigim sehirde deniz yok ? en yakin denizi olan il mersin ben lise icin mersine gitmek istiyorum lakin annem izin vermiyor babam izin veriyor annem universitede git diyor lisesine gitmeden (denizcilik lisesine) universiteye gitsem olur mu?

  2. bu lise güverte bölümünden mezun olanlar gemilerle birlikte uzun yolcukluklara çıkmıyorlar dimi

  3. denizcilik liselerınde kızlar cok avantajlı direk güverte bölümüne gidiyorlar ya da bizim okulda oyle kız sayısı az olduğunda da kızların daha çok üzerinde duruluyor gerçekten istiyorsan cesaret ve azimle yapılırsa güzel bir meslek…

  4. ben denizcilik lisesine gitmeyi düşünüyorum ve kaptanlık bölümünü seçecem. denizcilik ile ilgili terimler zor mu ?? bir iki örnek verir misiniz ??

  5. denizcilik meslek liselerindeki güverte gemi yönetimi bölümüne kız öğrenciler girebiliyormu ortaokulda bu son senem denizcilik lisesi düşünüyorum sizce uygun bir meslekmii ???

    1. Elbette Giriliyor. Lakin bildiğim kadarıyla Sadece Güverteye.Zorluğa dayanabilecek , cesur , akli dengesi yerinde , herhangi bir sağlık problemi olmaksızın , Mulakattan geçerek (bazı Denızcılık liselerinde olmuyor ). Okula Giriliyor. Ve Bu okul sonunda Güverteci veya Makinacı Olunuyor.

  6. Kaptanlik guzel bir meslek karadan uzaklasmak biraz zor sonra alisinca karaya basinca sudan cikmis balik gibi oluyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

Top