Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Gurbet Hikayeleri Özeti ve Kahramanları Kısa

Gurbet Hikayeleri kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Gurbet Hikayeleri özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Gurbet Hikayeleri Kitap Özeti ve Kahramanları

Refik Halit Karay’ın baş ucu eserlerinden biri olan Gurbet Hikayeleri, birçok kişinin başından geçen vatan cüda hayatların kısa bir hikayesidir. Kitapta gurbetin zorluğunu anlatan birçok acıklı hikaye bulunmaktadır. Bu hikayelerde gurbette çekilen açlara da yer verilir.

Gurbet Hikayeleri adlı eserde yer alan bazı hikayelerin özetleri şu şekildedir:

Eskici

Hasan, İstanbul’da ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Annesi ve babasını kaybetmesiyle birlikte bütün hayatını değişir. Hasan, Filistin’deki halasının yanına gönderilir. Gemi yoluyla Filistin’e ulaşırlar. Hasan, yörenin alışkanlıklarına ve adetlerine uzak olarak ve dil bilmez bir şekilde burada yaşamaya başlar.

Hasan gün geçtikçe içine kapanır çünkü bir şeyler paylaşacağı kimseyi bulamaz. Hasretlik çeker. Anne ve babasını ve İstanbul’u özler. Filistin’de her şey ve herkes ona yabancı gelir. Bir gün kaldıkları konağa bir eskici gelir. Bu adam ayakkabıları tamir ederek hayatını kazanır.

Eskici tamir ve tadil ile uğraşırken çivileri ağzına alır. Hasan, çivilerin canını yakıp yakmadığını sorar. Eskici Türkçe konuşan bu çocuğa şaşırır. Nereli olduğunu ve niye burada olduğunu sorar. Hasan, hiç durmadan anlatmaya başlar. Hiç olmadığı kadar konuşur ve içini döker. Eskicinin gitmesi gerekir ve Hasan’ın onunla da kurduğu bağ kopar. Hasan içine kapanık bir çocuk haline gelir.

Kahramanlar:

Hasan: Yetim ve öksüz kalan bir çocuktur.

Hala: Filistin’de bir konakta yaşayan bir kadındır.

Eskici: İstanbul’da yaşamış ve gurbet ellerinde geçimini sağlamaya çalışan bir tamircidir.

Gurbet Hikayeleri Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Neriman dedi ki:

    Gurbet hikayeleri konusu ödev için lazım oldu bana bu yazıda bu kitabın hem konusunu hem özetini hem de kahramanlarını buldum ve bu çok iyi oldu :)

Yorum Yaz

e okul