Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Temmuz 2018

Günümüzde Demokrasiye Geçmemiş Ülkelerde Hangi Yönetim Biçimleri Uygulanmaktadır

İnsanlık tarihi boyunca genel olarak güçsüz olanın ezildiği, hakkının olmadığı ancak güçlü olanın ise hüküm sürdüğü, güçsüzler üzerinde söz sahibi olduğu yönetim sistemleri görülmüştür. Demokrasi adına ilk adım, 13. yüzyılda İngiliz kralı ile imzalanan Magna Carta anlaşması ile atılmıştır. Bu anlaşma ile kral, sonsuz yetki hakkının az da olsa kısıtlanmasını kabul etmiş ve bu anlaşmayı imzalamıştır. Ancak yine de demokratik yönetim biçimi, 19. yüzyıldan önce Dünya üzerinde pek hayat bulamamıştır. Günümüzde gelinen noktada birçok ülke demokratik yöntemlerle yönetilse de, bazı devletler hala demokrasi ile tanışamamıştır ve farklı yönetim biçimleriyle idare edilmektedir. Peki bu yönetim biçimleri hangileridir? Bu sorunun cevabını sizler için hazırladığımız bu yazıda inceleyeceğiz.

Bugün, Orta Doğu ülkelerinin bir çoğunda monarşi sistemi uygulanmaktadır. Bu yönetim sisteminde yasa koyma, vergileri belirleme, savaşa girme gibi yetkiler kral, imparator gibi isimlerden biri verilen tek bir kişinin kararına bağlıdır. Ülkenin yönetimi tek bir kişinin elindedir.

Bunun dışında uygulanan yönetim biçimlerinden bir tanesi de teokratik yönetim biçimidir. Teokratik yönetim biçimi ile yönetilen devletler, Kur’an-ı Kerim, İncil gibi kutsal kitaplarda belirtilen esaslara dayalı bir yönetim biçimi benimsemişlerdir. Bu devletlerde yöneticiler, tanrı adına çalışır ve onun gönderdiği kitaplara göre ülkeyi yönetecek kurallar koyarlar. Yönetecek kişilerin seçimi noktasında halkın karar verme yetkisi yoktur.

Bunun dışında bazı ülkelerde ise tek parti rejimi görülür. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kurulduğu yıllarda da görülen bu yönetim biçiminde halkın, kendisini yönetecek kişileri seçme yetkisi vardır ancak seçecek sadece bir seçenek olduğu için bu yönetim biçiminde de demokrasiden pek fazla söz edilemez.

Günümüzde Demokrasiye Geçmemiş Ülkelerde Hangi Yönetim Biçimleri Uygulanmaktadır Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emne bieberlardan dedi ki:

    afedersiniz ama ülkeleri sordu bizim hoca ve siz hiç yardımcı olmadınız bay

  2. emne bieberlardan dedi ki:

    afedersiniz ama ülkeleri sordu bizim hoca ve siz hiç yardımcı olmadınız bb

  3. Ece nisa dedi ki:

    Ben size o kadar çok teşekkür ederim. Yani sizden kopya almış gibi oldum ödevimi sizin sayenizde başarılı bir şekile defterime not aldım size o kadar minnettarım ki ne yapsam azdır. ❤♥

Yorum Yaz