Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık Özellikleri Hakkında Bilgi

Tarım

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde arazinin yaklaşık % 40’nı ekili-dikili alanlar oluşturur. Bu alanların üçte biri nadasa ayrılmaktadır. Bölgede nadas alanlarının geniş olması ve tarım alanlarındaki verim düşüklüğü kuraklı­ğın fazla olması ile ilgilidir. Bölgedeki akarsuların derin vadilere gömülmüş olarak akması, bu akarsulardan su­lama amaçlı yararlanılmasını zorlaştırmaktadır. Bu ne­denle bölgede kısa adı GAP olan Güneydoğu Anadolu Sulama Projesi hazırlanmıştır.

Bölge; pamuk, antep fıstığı ve kırmızı mercimek üreti­minde Türkiye’de ilk sırayı alır. Bölgede üzüm, zeytin, tahıl, tütün, susam ve nohut da yetiştirilmektedir.

Hayvancılık

Bölgede düzlükler geniş yer kapladığı ve bozkırlar yayı­lış gösterdiği için küçükbaş hayvan beslenir. Küçükbaş hayvanlar içinde en çok beslenen koyun ve kıl keçisidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık konusunu aktardık.

26 Yorum Yapılmış “Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık

    1. canan bana da çok yardımcı oldu sosyal proje ödevim için :) Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık faaliyetleri özeti.. teşekkürler valla ellerine sağlık yapanların.

  1. Çok harika bir site… Sosyal ödevime az da olsa bir katkısı oldu. Ama harikaymış bu site bayıldım resmen… 😊😊😊

    1. çok güzel ama birz da çok güzel bilgiler olsa daha güzel olu ama güzeellll :) :) :) :) <3 <3

Bir Cevap Yazın

Top