Gümüşhane Nüfusu

Gümüşhane TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2017 2018 yılı Gümüşhane nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Gümüşhane nüfusu kaç ve Gümüşhane hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Gümüşhane İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Gümüşhane Nüfusu : 135.216

Gümüşhane

Gümüşhane ili Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Şehrin adı bir rivayete göre bölgede gümüş madenlerinin çok olması sebebiyle Osmanlı Padişahları tarafından verilmiştir. Bu padişah bazı kaynaklarda Fatih Sultan Mehmet bazılarında ise Kanuni Sultan Süleyman olarak geçmektedir.

Yapılan arkeolojik çalışmalarda Gümüşhane’de bundan beş-altı bin yıl evvel tarım yapıldığını gösteren bulgulara rastlanmıştır.

İl Kuzey Anadolu Dağ sıraları üzerinde yer aldığından yer şekilleri bakımından oldukça engebeli bir yapıya sahiptir. Gümüşhane hem kuzeyden hem de güneyden dağlarla çevrilidir. Engebe sebebiyle tarım genellikle Kelkit Vadisi’nde yapılmaktadır.

İlin büyük bir bölümü Doğu Anadolu Bölgesi’ne yakınlığı sebebiyle sert karasal iklimin etkisi altındadır. İl genelinde yazlar çok sıcak geçerken kış mevsimi oldukça uzun ve kar yağışlıdır. Bölgede karasal iklimin etkisi iç kesimlere gidildikçe az da olsa azalmaktadır.

Gümüşhane Toplam Nüfusu: 135.216

Gümüşhane Nüfusu 2017 2018 ve Gümüşhane Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.