Golgi Cisimciği Görevi ve Özellikleri

Hücre içinde bulunan stoplazmada bir çok organel vardır ve bu organellerin her birinin farklı görevleri vardır. Bu organellerden birisi olan golgi cisimciği görevi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

hucre3GÖREVLERİ:

Henüz olgunlaşmamış kan ve sperm hücreleri haricinde tüm okaryotik hücrelerde görülen golgi cisimciği, genellikle sentrozom etrafında ve hücre tabanına yakın yerlerde yer alır. Üst üste yığılan yassı keselerden oluşan golgi aygıtı, ribozomların bulunmadığı durumlarda ribozomların görevlerini üstlenmekle yükümlüdür.

 

 

  • Öncelikle salgılama ile görevlidir.
  • Golgi cisimciğinde meydana gelen kesecikler zamanla hücre zarının yapısına dahil olurlar. Bu vasıta ile de dolu kesecik hücre zarının arasına girer ve zarın hareket edip genişlemesine ortam hazırlar.
  • Salgı yapan hücrelerde oldukça gelişmiş olan golgi aygıtına tükürük bezi hücrelerini örnek verebiliriz.
  • Golgi aygıtının keselerinde tomurcuklanma olayı sonucunda kofullar üretilir.
  • Son olarak da golgi cisimciğinin bitkilerde hücre çeperinin oluşumuna katılmaktadır.

Gölgi Aygıtı Görevi ve Özellikleri Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

14 yorum

  1. beğendim ben emeğinize sağlık, golgi özellikleri kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.