2:06 pm - Perşembe Mart 30, 2017

Gölge Nasıl Oluşur

Cumartesi, 11 Şubat 2017, 8:31 | Genel | 4 Yorum

Gölge nasıl oluşur kısa bilgi hakkında bilgi kısaca özet, Gölge nasıl oluşur

Işıklı bir ortamda bir cismin ışık almayan kısmında oluşan karanlık bölgeye gölge denir. Gölgenin şekli de gölgesi oluşan cismin şekline benzemektedir. Ancak ışığın geldiği açılara göre şekil benzerlikleri değişebilir, gölge uzayabilir, kısalabilir. Ayrıca gölge cismin ışık alan kısmının ters tarafında oluştuğu için her zaman ışık kaynağı ile zıt yönde oluşur. Yani ışık sağdan geliyorsa gölge sol tarafta oluşur. Bir cismin gölge oluşturması için ışığı geçirmemesi gerekir.

Gölge, tam gölge ve yarı gölge olmak üzere 2 gruba ayrılabilir.

Tam Gölge: Bir cisim kendisine gelen ışığın önünü tam olarak kapatabiliyorsa ışık tam olarak engellenmiş olur ve az da olsa cismin arka tarafına geçme imkanı bulamaz. Bu da tam gölgeyi oluşturur. Tam gölge oluşturan ışık kaynağı genellikle cisimden daha büyüktür. Bu nedenle de tam gölgenin oluştuğu yönden cisme bakıldığında ışık kaynağı görülemez.

Yarı Gölge: Işık kaynağı tam gölge oluşturan ışık kaynağına göre nispeten daha büyük olduğunda cisim tam olarak ışığı engelleyemez. Bir miktar ışık, cismi geçip gölge oluşması gereken yere kadar ulaşabilir. Bu durumda da yarı gölge oluşur. Yarı gölge oluşmuş bölgeden daha merkezi yönde gidildiğinde tam gölgenin oluştuğu alana ulaşılır.

yarı-gölge

Gölge Nasıl Oluşur Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

4 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Gölge Nasıl Oluşur"

  1. Aleyna dedi ki:

    İşte benim tam aradığım gibi işe yaradı.

  2. fgn dedi ki:

    allah razi olsun

  3. erhan dedi ki:

    gölgenin nasıl oluştuğunu öğrendim ödev tamamdır çok teşekkürler beğendim :)

Yorum Yazın