Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Nisan 2017

Göktürk Alfabesi Hakkında Bilgi

Göktürk Alfabesi Hakkında Bilgi

Bu sayfamızda Göktürk alfabesi ile ilgili bilgi vererek Göktürk Alfabesinin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Göktürk alfabesi Türklerin kullandığı ilk alfabedir. Bu alfabenin ilk olarak Orhun Yazıtlarında kullanılması sebebi ile buna Orhun alfabesi adı da verilmektedir.

Göktürk Yazıtları ilk olarak 19. Yüzyılda okunmuş ve alfabede bu tarihte çözümlenebilmiştir. İlk olarak Danimarkalı araştırmacı Thomsen tarafından okunan alfabenin okunmasının ardından bu alfabenin eski Türkçenin bir lehçesi olduğu anlaşılmıştır. Günümüzde bu alfabe ile yazılmış farklı belgelere de ulaşılmaya başlansa da Göktürk alfabesinin en önemli örnekleri Orhun Yazıtlarıdır.

Bu alfabe Orhun Yazıtları dışında farklı eserlerde de kullanılmıştır. Özellikle Doğu Türkistan bölgesinde ulaşılan eserler buna örnek gösterilebilir. Ede edilen bilgilere göre bu alfabe bir süre Uygurlar döneminde de kullanılmıştır. 759 yılında dikilmiş olan Şine-Usu yazıtı bunun en güzel örneklerindendir. Sonları Göktürk alfabesinin Orta Asya’dan Avrupa’ya yayıldığı da bilinmektedir.

Göktürk Alfabesi Kaç Harften Oluşur Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları