Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Temmuz 2018

Gıybet Nedir

Gıybet nedir, gıybet ne demek konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Bir kişinin arkasından, o kişinin hoşuna gitmeyecek şekilde konuşmaya gıybet adı verilir. Aynı zamanda gıybet, bir kişinin başkalarının bilmesini istemediği şeylerin de başkalarına ifşa etmek anlamına da gelmektedir.

Gıybet kelimesi günümüzde Türkçede “dedikodu” anlamına gelmektedir.

Diğer adı gıybet de olan dedikodunun İslam dininde günahı oldukça büyüktür. İslam dininin kaynağı olan Kur’anı Kerimde de gıybetin ne kadar büyük bir günah olduğu belirtilmiştir.  Örneğin Hucurat suresinin 12. ayetinde gıybet, kardeş eti yemeye benzetilmiştir.

Fakat bir kişinin arkasından konuşulan her şey de gıybettir denemez. Mesela; haksızlığa uğrayan bir kişinin haksızlığını gidermek ya da sorununu çözebilmek için arkasından konuşmuş olmak ya da o kişi olmadan haklı olduğu için o kişinin hakkını savunmak ve doğrunun yanında olmak gıybet sayılmamaktadır. Aynı zamanda haksızlığa uğrayan bir kişinin haksızlığını gidermek ve sorununu gidermek için bir sorununu başkasına anlatmak da gıybet değildir.

Gıybet Anlamı, Gıybet Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz