10:37 am - Cumartesi Mart 25, 2017

Geleneksel Türk Tiyatrosu Çeşitleri

Pazartesi, 19 Eylül 2016, 19:42 | Eğitim Dünyası | 6 Yorum

Bu sayfamızda geleneksel Türk tiyatrosu nedir sorusunun cevabını vererek geleneksel Tür tiyatrosu türleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Tiyatro türleri incelendiğinde Türk tiyatrosunun modern tiyatro ve geleneksel Türk tiyatrosu olmak üzere ikiye ayrıldığı görülmektedir. Geleneksel Türk tiyatrosu batı kaynaklı olmayan, teknolojinin gelişmediği dönemlerde insanları eğlenmek için sergiledikleri tiyatro türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel Türk tiyatrosu dörde ayrılmaktadır.

*Karagöz: Hayalci denilen kişi tarafından bir beyaz perdeye kahramanların gölgelerinin yansıtılarak oynandığı tiyatro türüdür. Başkahramanları Karagöz ve Hacivat’tır. Buna gölge oyunu adı da verilmektedir.

*Orta Oyunu: Seyircilerle dolu bir alanın ortasında oynandığından bu adı almıştır. Baş kahramanları Kavuklu ve Pişekar’dır.

*Meddah: Ağız ve ses taklitlerine dayalı olan tek kişilik tiyatro türüdür.

*Seyirlik Köy Oyunu: Teknolojinin gelişmediği dönemlerde köylülerin eğlence amaçlı canlandırdıkları hazırlıksız tiyatro türüdür.

Geleneksel Türk Tiyatrosu kaça Ayrılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Geleneksel Türk Tiyatrosu Çeşitleri"

 1. mehmet dedi ki:

  sizden allah razı olsun

 2. hilal dedi ki:

  çok güzelmiş elinize saglık

 3. Derin dedi ki:

  Yazacağım türü bulmamda yardım etti ama sadece 2 soruyu cevabını buldum diğerlerini başka sitelerden aldım ama teşekkürler :)

 4. Berkay dedi ki:

  Bize birini dedi 14 soru var nasıl oluyo

 5. ismail dedi ki:

  öğretmen yazın dedi ama kaç tanesini yazacağım ki

Yorum Yazın