Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2019

Geçmişten Günümüze Ünlü Türk Matematikçileri Kimlerdir İlgili Bir Araştırma

Aşağıda geçmişten günümüze ünlü Türk matematikçileri kimlerdir ilgili bir araştırma kısaca olarak ele alacağız.

Geçmişten günümüze birçok alanda bilimsel gelişmeler yaşanmıştır. Türklerin hayatında da bilimsel alanlarda çalışmalar ve araştırmalar yapan bilim insanları olmuştur. Türkler geçmişten günümüze çeşitli ihtiyaçlar ve sorunlar nedeniyle teknik imkanlar geliştirmek için matematik alanında çalışmalar yapmışlardır.

Geçmişten günümüze ünlü Türk matematikçileri bilim dünyasında ses getiren buluşlar yapmışlar ve diğer bilimlerin gelişmesinde katkı sağlamışlardır. Türk dünyasında öne çıkan lider özellikli zeki kişiler bilimle uğraşarak tekniğin gelişmesini de sağlamışlardır.

Türk dünyasındaki ünlü matematikçiler şu şekildedir:

Matrakçı Nasuh: 

Matrakçı Nasuh, özellikle minyatür sanatıyla öne çıkan isimler arasında yer almaktadır. Bu nedenle matematik alanında önemli çalışmalar yapmıştır.

Molla Lütfi:

Fatih Sultan Mehmet ve II. Bayezid döneminde yaşayan en ünlü bilim insanlarından biri olarak matematik alanında önemli çalışmalar yapmıştır.

Kerim Erim:

Yakın dönem bilim insanlarından biri olarak çalışmalarına devam eden Erim, yüksek matematik alanında araştırmalar yaparak gündeme gelmiştir.

Selman Akbulut:

Yakın dönem bilim insanlarından biri olan Akbulut, Avrupa ve Amerika kıtasında bilim için matematik alanında alışmalar yapmaktadır.

Harezmi:

Matematik alanında en önemli isimlerden biri olarak sıfırın bulunmasıyla dünya bilim tarihinde bir dönüm noktası oluşturmuş ve birçok eser ortaya koymuştur.

Salih Zeki:

Yakın dönem matematik alanında hizmet veren ve çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapan bir bilim insanı olarak tanınmıştır.

Uluğ Bey:

İslam tarihinin en önemli bilim insanların biri olan Uluğ Bey, matematik ve astronomi alanında yaptığı çalışmalarla tanınmıştır.

Ömer Hayyam:

Selçuklu zamanında yaşayan en önemli felsefe ve bilim insanlarından biri olarak matematik alanında da eserler ortaya koymuştur.

Cahit Arf:

Yakın dönem en önemli bilim insanlarından biri olarak Arf teoremini geliştirerek bilime katkı sağlayan matematikçidir.

Ali Kuşçu:

Tarihin en önemli bilim insanlarından biri olarak matematik alanında da çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır.

Geçmişten Günümüze Ünlü Türk Matematikçileri Kimlerdir İlgili Bir Araştırma Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    Teşekkürler ödevimde kullandım öğretmen kesin 100 verecek.

Yorum Yaz