Geçmişten Günümüze Kadar Kullanılmış Aydınlatma Araçları Nelerdir

Geçmişten günümüze kadar kullanılan aydınlatma araçları sırasıyla hakkında bilgi kısaca, geçmişten günümüze kadar kullanılmış aydınlatma araçları nelerdir?

İnsanlık tarihinde kullanılan ilk aydınlatma aracı yalın ateştir. Kurumuş ağaç kısımlarının geceleyin yakılması tarzında bir aydınlatma sistemi bu çağlarda söz konusudur.

Meşale sonraki aydınlatma aracıdır. İnsanlar hayvan ve bitkilerin yağlarının yandığını fark ettiğinde meşale icat edilmiş oldu. Odunların uç kısımlarına sürdükleri yağları yakıp bununla çok uzun süre yanan meşaleler yaptılar. Böylece aydınlatma araçları artık taşınabilirdi.

Kandil ve yağ lambası meşaleden sonra kullanılmaya başlanmış aydınlatma araçlarıdır. Hayvan ve bitki  yağlarına ek olarak hayvan kılından imal edilen keçeler kullanan insanlar bunu türlü madenlerden imal edilen kapların içine koyup yaktılar.

Daha sonra mum piyasaya çıktı. Mum denilen şey aslında macun kısmıdır. Bunun içerisine pamuktan veya keçeden meydana gelen bir fitil yerleştirilir.

Gaz lambası kullanımına geçildiğinde artık petrolün işlenmesi biliniyordu. Bu sayede gaz yağı üretiliyordu. Bu gaz yağı konduğu hazne içerisinde cam bir fanus ile kapatılarak saklanıyordu. Yine pamuktan veya keçeden imal edilen fitillere yakıt teşkil eden bu gaz yağı sayesinde oldukça uzun süre yanan ve rüzgardan etkilenmeyen ateşler elde edildi.

Edison ampulü bulduğunda aydınlatmada büyük bir devrim gerçekleşti. Elektrik akımı bulunduğunda ve bu akımın ince tellerden geçmesi sırasında ısı ve ışık oluştuğu anlaşıldığında bunun bir aydınlatma kaynağı olarak kullanılabileceği anlaşıldı.

Floresan lambalar ampul teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıktı. Bunlarda elektrik akımı uzun cam bir tüp içerisindeki özel gazların içinden geçmektedir ve ışık enerjisine dönüşmektedir.

Led lambalar günümüz teknolojisiyle bulunmuş en son aydınlatma aracıdır. Artık pek çok evde bunlar kullanılmaktadır.

Aydınlatmadaki esas devrim ateş temelli araçlardan elektrik temelli araçlara geçilmesiyle yani ampulle yaşanmıştır. Ateş hem tehlikelidir hem de kullanışsızdır. Ancak geçmiştekilerin avantajı yapımlarının basit olmasıdır. Elektrikli aydınlatıcıların imali o kadar kolay değildir. Bunlar fabrikalarda yapılmaktadır.

Geçmişten Günümüze Kadar Kullanılmış Aydınlatma Araçları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

15 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.