6:44 pm - Pazartesi Mart 27, 2017

Geçmişten Günümüze Kadar Besinleri Mikroskobik Canlıların Zararlarından Koruma Yöntemleri

Pazar, 25 Eylül 2016, 22:32 | Rehberlik Köşesi | 1 Yorum

Geçmişten günümüze kadar besinleri mikroskobik canlıların zararlarından koruma yöntemleri nelerdir kısaca bilgi verelim.

Günümüzde besinleri mikroorganizmaların bozucu etkilerinden korumak amacıyla buzdolabı kullanılsa da geçmişte buzdolabı olmadığı için çok farklı yöntemler geliştirilmişti. Besinlerini uzun süre zarar görmeden saklamak ve mikroorganizmalardan korumak isteyen insanlar başlıca saman ve toprakta saklama yöntemini kullanırlardı. Bu yiyeceklerin bazı kapların içinde toprakla karışmasını önlemek suretiyle sarılıp toprağa gömülmesi ya da belirli sıcaklıkta saklanması gereken yiyeceklerin samanlığa konması ile yapılırdı.

Eski insanlar besinleri korumak için balın içinde mikroorganizmaların üreyememe durumundan da yararlanmışlardır. Katı yiyecekler balın içine koyularak mikroorganizmalardan korunmuştur. Ayrıca kış aylarında yağan kar da besinleri koruyucu bir bariyer olarak kullanılmış ve besinler kara gömülmüştür.

Buzdolabından önceki dönemlerde insanlar besinlerini bu yöntemleri kullanarak güvenle saklamış ve başarılı sonuçlar elde etmişlerdir.

meyve sebze besinler yiyecekler

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Geçmişten Günümüze Kadar Besinleri Mikroskobik Canlıların Zararlarından Koruma Yöntemleri"

  1. eda dedi ki:

    kurallara uymayacamm

Yorum Yazın