Garanti Belgesi Tüketiciye Hangi Hakları Sağlar

Garanti belgesi almanın önemi nedir, garanti belgesi tüketiciye hangi hakları sağlar, garanti belgesinin tüketiciye sağladığı haklar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Tüketiciler eğer aldıkları mal ve hizmetlerde bir kusur görürlerse bu konuda haklarını arama hakkına sahiptirler. Tüketiciler aldıkları sıfır mal ve hizmetin karşılığında garanti belgesi almalıdırlar.

Garanti belgesi, satıcı ya da ithalatçı firmaların tüketicilere mal ve hizmetler ile birlikte vermek zorunda oldukları belgedir. Bazı satıcı firmalar ise faturaların garanti belgesi olarak muamele görebileceğini ifade etmektedir ancak bu durum yanlış bir ifadedir.

Satıcı firmalar her mal ile birlikte garanti belgelerini imzalayıp, kaşeleyip tarih atarak tüketicilere vermek zorundadır. Mal ve hizmetlerin garanti süreleri en az iki yıl olmakla birlikte istenilen sürede olur ancak en az iki olmak şartı vardır.

Garanti belgesi ile tüketiciler bir çok hakka sahiptirler. Öncelikle tüketicilerin almış oldukları bir mal kusurlu çıkar ise tüketiciler bu garanti belgesi ile birlikte haklarını arayarak o malın kusurunun giderilmesini ya da malın değiştirilmesini sağlayabilmektedirler.

Garanti Belgesi Tüketiciye Hangi Hakları Sağlar, Garanti Belgesinin Tüketiciye Sağladığı Haklar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.