Fiziki Haritalar Bize Neyi Gösterir

Fiziki harita nedir? fiziki harita ne işe yarar? fiziki harita neyi gösterir? fiziki haritaların özellikleri. Fiziki haritalar hangi alanlarda kullanılır?

Fiziki haritalar, yeryüzündeki dağlar, ovalar, vadiler, platolar, akarsular gibi pek çok fiziki yer şeklini göstermeye yarayan haritalardır. Bu haritalar sayesinde ülkelerin veya bölgelerin dağlık olup olmadığı, yükseltileri, bölgelerde bulunan yer şekilleri belirlenir.

Sadece yeryüzü şekilleri değil, bunlar hakkında yükselti bilgileri de haritada mevcuttur. Fiziki haritalarda yeryüzü şekilleri gösterilirken renklendirme yöntemi kullanılır. Bu yönteme göre haritanın üzerindeki renkler farklı yükselti basamaklarını simgeler. Mesela sarı renk 1000 metreye kadar olan yükseklikleri, yeşil renk denize yakın veya yükseltisi düşük olan yerleri, kahverengi ve mor renkler yükseltinin fazla olduğu bölgeleri gösterir. Bölgedeki göl veya denizlerin derinliği de renklendirme yöntemiyle belirlenir. Beyaz renkle gösterilen deniz ve göllerde derinlik fazla değilken mavi ve tonlarının koyulaşmasıyla denizlerin de derinleştiğini yine fiziki haritalardan anlayabiliriz.

Fiziki haritalar yol, baraj, köprü yapımında veya askeri amaçla kullanılır. Coğrafyacılar da bir bölgedeki yer şekilleri hakkında bilgi sahibi olmak için fiziki haritaları kullanır.

images-2

9 yorum

  1. Evet, ben bu sayfayı ve yazılan yazıyı çok beğendim. Yapanların eline sağlık. Ben de kısaca bilgi istemiştim zaten ve öyle, kısa bilgi çıktı. Çok teşekkürler

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.