Fıstık Nedir Türleri Nelerdir

Fıstık türleri nelerdir, fıstık nedir kısaca tanımı

FISTIK

Şam fıstığı, Antep fıstığı, çam fıstığı, yer ­fıstığı gibi birbirinden ayrı familyada olan bitkilerin meyvelerine verilen ortak ad. An­tep fıstığı; Antepfıstığıgillerin örnek bitkisi ve onun meyvesidir. Şam fıstığı da denir. 5-10 m. yükseklikte olan Antep fıstığı ağa­cının anayurdu Asya’dır. Ağaç, kuruyemiş olarak yenen, çeşitli yiyeceklere katılan yağlı tohumlarından ötürü önem taşır. Ül­kemizde Gaziantep, Siirt yöresinde bolca yetiştirilir. Ayrıca Batı ve Güney Anado­lu’nun birçok yerinde yetiştirilmesi için kül­tür çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışma­larda genellikle aşılama yöntemi uygulanıyor.

Çamfıstığı, çamların şemsiye görü­nümlü dalların altında oluşan kozalağında bulunur. Yağlı ve besleyici özelliği nede­niyle özellikle besin ve pastacılıkta kullanı­lır.

Yer fıstığı; baklagillerden sıcak bölge­lerde yetişen çiçekleri toprağa gömülerek baklamsı meyve veren küçük bir bitki ve onun eğlencelik olarak kullanıldığı gibi, ya­ğından da faydalanılan tohumları. Ameri­kan fıstığı da denir.

fıstık

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.