Fetva Nedir Kimler Fetva Verebilir

İslam dininde alimlerin yapmış olduğu açıklamalar farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Bu tanımlardan fetva nedir kısaca sizleri bilgilendireceğiz.

İslam dininde bir durumun İslam dinine uygun olup olmaması durumların açıklanmasına fetva adı verilmektedir. Fetva veren kişiye “müfti” ve alime bu soruyu soran kişiye ise “müstefti” adı verilir.

Fetva sayesinde bir durumun İslam dinine uygun olup olmadığı tartışılır ve dini kitaba dayanarak bu konuda bilgisi olmayan kişiler bilgilendirilir. Kur’an-ı kerimde geçen Nisa suresi olan “Bir işte anlaşamazsanız, bu işin hükmünü Allah’tan ve Resulullah’tan anlayınız.” suresinde de fetvanın ne kadar önemli olduğu ifade edilmektedir.

Eğer bir kişi bir müftiden bir konu hakkında fetva isterse müfti de bu konuda dürüst, güvenilir, yumuşak bir üslupla, samimi ve ağırbaşlı bir şekilde cevap vererek doğru ile yanlışı ayırabilecek kudrette cevap vermelidir.

Emeviler, Abbasiler ve Osmanlı Devleti zamanında da devletin önemli işleri fetva ile çözülürdü. Halk arasındaki insanların arasındaki iletişimler de fetvalar ile düzenlenmiştir.

Fetva Nedir Kısaca Bilgi Verdiğimiz Yazımız İçin Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıda Bulunan Yorum Kısmından Bizlerle Hemen Paylaşabilirsiniz. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.