11:55 am - Cumartesi Mart 25, 2017

Evinizde veya Apartman Boşluğunda Doğal Gaz Kokusu Hissedildiğinde Alınması Gereken Önlemler

Cuma, 16 Eylül 2016, 21:54 | Öğrenciye Bilgiler | 13 Yorum

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar, yoğun olarak kullandıkları odun ve kömür gibi yakıtlar yerine konutlarında ısınma ihtiyaçlarını doğal gaz ile gidermeye başladılar. Doğal gaz kullanımı, petrol, kömür gibi yakıtlara göre çok daha kolay ve konforludur. Ayrıca doğal gaz yakılması ile ortaya çıkan kirli gazlar, petrol, odun, kömür gibi yakıtlara göre çok önemli derecede daha azdır. Bu da doğal gazı hem konfor açısından, hem de doğa dostu olması açısından alternatiflerine göre çok avantajlı kılıyor. Peki bize onca kolaylık sağlayan doğalgazı bilinçli kullanmak için neleri bilmek gerekir? Evimizde veya apartman boşluğunda doğalgaz kokusu hissedersek ne gibi önlemler almamız gerekir? Bu soruların cevaplarını sizler için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz.

Konforlu bir hayatın anahtarı olan doğalgaz, içeriğinde insan sağlığına zararlı maddeler barındırır. Özellikle içeriğinde bulunan karbon monoksit maddesi, insan tarafından solunulması durumunda zehirlenmelere yol açabilecek niteliktedir. Gerekli özen gösterilmeden hazırlanan doğal gaz tesisatları, özensiz ocak ve kombi kurulumları sonucu ortaya çıkan sızıntılar, insan zehirlenmesiyle sonuçlanacak durumlara sebep olabilir. Doğal gaz, üretimi itibariyle renksiz, tatsız, kokusuz bir gazdır. Yani doğal gaz sızıntısına maruz kalarak zehirlenirken bunu fark etmemeniz çok muhtemeldir. İşte bu yüzden, dağıtıcı firmalar, sattıkları doğalgazın içerisine çürümüş sarımsak kokusu katarak kullanıcıların muhtemel bir sızıntı oluşması durumunda insanların bunun farkına varmasını sağlarlar.

Doğal gaz kokusu duymanız durumunda;

– Gaz ile çalışan tüm cihazları ve doğalgaz giriş vanalarını kapatmalı
– Acilen kapı ve pencereleri açarak ortamı havalandırmalı
– Elektrikle çalışan cihazları kesinlikle kullanmamalı
– Kıvılcıma sebep olabilecek lamba yakma, fiş çıkarıp takma gibi işlemleri yapmamalı
– Kesinlikle ateş yakılmamalı ve sigara içilmemeli
– Arızayı kendi başına gidermeye çalışmamalı
– Gaz kokusu bulunan ortamı derhal terk ederek çevredekileri de konu hakkında uyarmalı

ve acilen doğalgaz acil hattını (187) aramalısınız. Herhangi bir sebepten dolayı bu hatta ulaşamamanız durumunda ise itfaiyeyi (110) aramanız ve durumdan haberdar etmeniz gerekmektedir.

Evinizde veya Apartman Boşluğunda Doğal Gaz Kokusu Hissedildiğinde Alınması Gereken Önlemler Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

 

13 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Evinizde veya Apartman Boşluğunda Doğal Gaz Kokusu Hissedildiğinde Alınması Gereken Önlemler"

 1. ismail dedi ki:

  süper olmuş hazırlayanın eline sağlık.

 2. ibrahim dedi ki:

  güzel ama keşke daha uzun yazsaydınız öyle daha çok artı alabilirim

 3. gizli dedi ki:

  çok güzel teşekkürler 11 artı aldım

 4. BÜŞRA dedi ki:

  E eee bilemiyorum güzel olmuş her halde şaka şaka çok güzel olmuş. ..

 5. tuğba dedi ki:

  cok guzel artı aldım sızın sayenızde saol

 6. mehmet ziya bayrak dedi ki:

  barış oradamısın

 7. M.Barış öncel dedi ki:

  Teşekkür ederim

 8. bahar dedi ki:

  Harika cok tessekur etmeliyiz

 9. Misafir dedi ki:

  Ilkkyorumm. cok yararli oldu teşekkür

Yorum Yazın