Everest Dağı Nerede Hangi Ülkede

Everest Dağı Nerede Hangi Ülkede hakkında bilgi kısaca.

Everest dağı Dünya üzerindeki en yüksek rakıma sahip dağ olup Nepal ile Çin ülkelerinin sınırında yer almaktadır.

28 derece kuzey enlemi ve 87 derece doğu boylamı ile geometrik konumu ifade edilebilecek olan Everest Dağı sahip olduğu Dünya’nın en yüksek dağı unvanı sayesinde oldukça meşhur ve dağcıları cezbediyor.

Everest dağının zirvesi 8.848 metrede bulunuyor.

Zirveye ilk ayak basma işlemi 26 Mayıs 1953 tarihinde İngiliz Kraliyet Coğrafya Derneği tarafından oluşturulan ekip ile oksijenli tüp desteği sayesinde gerçekleşmiştir.

Nasuh Mahruki, milli Türk dağcısı, 1995 senesinde zirveye tırmanarak buraya tırmanan ilk Türk olma unvanını kazanmıştır. Eylem Elif Maviş ise aynı başarıyı 2006 senesinde gerçekleştirerek buraya tırmanan ilk Türk kadın olma unvanına sahip olmuştur.

Everest dağının zirvesi çok yüksekte olduğu için belli bir rakımdan sonra oksijen azaldığından dolayı oksijen tüpü olmadan çıkmak mümkün değildir. Bu dağın yaklaşık 3’te ikisinden sonrasına tekabül ediyor. Dağ üzerinde sıcaklık -70 derece celcius’a kadar düşebiliyor ve rüzgar hızı saatte 100 kilometreye ulaşabiliyor. Bitki ve hayvan kalıntıları bulunmayan dağ çok yüksek olduğundan dolayı sıkça çığ felaketi yaşanmaktadır.

153464_129237507608316815150_Original

Everest Dağı Hangi Ülkenin Sınırları İçerisindedir Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

6 Yorum Yapılmış “Everest Dağı Nerede Hangi Ülkede

  1. Helikopter yokmuki tırmanmaya çalışıyorlar ferhatin dağları delmiye çalıştığı gibi bir durum

  2. Valaha baska ulkelerin dagini begeniyonuzda ne guzel daglarimiz v ar onlari niye beyenmiyonuz

Bir Cevap Yazın

Top