Ev İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Tüm insanların dünya üzerindeki en temel güdüsü, çoğalmak ve üremek olmaktadır. Bu temel içgüdüyü yaşayabilmek adına insanlar evlenirler, kendilerine ev inşa eder ve bu evlerin içerisinde yuvalar kurarlar. Gerek Türk aile yapısında, gerek İslâm kültüründe ev, aile gibi kavramlar çok büyük önem taşımaktadır. Bu sebepten dolayı geçmişten günümüze Türk insanı, bu konu üzerinde hassasiyetle durmuştur ve bu birikimi ve bilinci, gelecek nesillere aktarabilmek adına bu konuda atasözleri de günümüze gelmiştir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bu atasözlerinden bazılarını ve bunların anlamlarını paylaşacağız.

ev ile ilgili atasözleri ile ilgili görsel sonucu

Ev alma, komşu al

Bu atasözünde değinilen nokta, önemli olan şeyin bir ev sahibi olmak değil, insana sahip olmak olduğudur.

Evdeki hesap, çarşıya uymaz

Bu sözde ise anlatılmak istenen, önceden planlanmış bir konuyla ilgili dikkatli olunması gerektiğini, ortaya her an öngörülemeyen sorunların çıkabileceği noktasında hazırlıklı olunması gerektiğidir.

Eve güneş girmezse, doktor girer

Bu sözde verilmeye çalışılan mesaj ile güneş ışığının insan hayatı için çok önemli olmasıdır. Bizler bunu günlük hayatımızda pek fark etmesek bile ışık, bizlerin ruhunun berrak ve sağlıklı olması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu sebepten dolayı güneş ışığından mahrum kalan insanlar, hasta olmaya, psikolojik sorunlar yaşamaya ötekilere oranla daha meyillidir.

Evlinin bir, evsizin bin evi vardır

Bu sözde ise kiracılığın insana sağladığı avantajlara değinilmiştir. Ev sahibi olan, hayatı boyunca o evde yaşamak durumunda olur ancak kiracı olan, dilediği zaman, dilediği yerde yeni bir evde yaşayabilir.

Ev İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.