Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Sağlıklı ve verimli çalışma konusunda sizlerle kan dondurucu bilgiler paylaşıyor ve insan olarak çalışmanın önemini anlatmaya çabalıyoruz. Eğer bu yazıyı şu anda okuyorsanız ne mutlu size !

derscalis22

Ders çalışmayı bilmiyor milyonlarca genç çünkü ne ailesi ne de öğretmeni bilmiyor çalışma tekniklerini. Çünkü bir hayvan misali ye, iç, uyu ders çalış diye büyütülüyor çocuklar. Peki ya inekler nasıl büyütülüyor? Ye, iç, uyu, saban sür, sütünü ver, bu kadar. Aynı döngüleri yaşamak istemeyiz hayvanlarla peki neden aynı hayatı yaşıyoruz onlarla hiç düşündünüz mü? Neden kıyasıya yarış içerisinde kendimize yer almaya çalışıyoruz? Neden toplumun baskılarına karşı ezilip hala üniversiteden bir bölüme gitsem gerisi önemli değil diyoruz hiç düşündünüz mü? Sonuç olarak milyonlarca işsize +1 olarak katılmak istiyorsanız size ne anlatabiliriz ki? Düşünce şekliniz eğer böyleyse zaten yazımızı okumaya devam etmeyin. Çünkü eğitim gibi sil baştan öğrenilen değerlerden mevcut hayatta. Bir kişinin çocukluktan veya lise çağından öğrendiği meslek hayatı boyunca kullanabileceği meslek haline gelebilirken bizim için biyoloji, kimya ve tarih mi daha zor? Peki kilolarca yük kaldırması için zorlanan işçilere dönüp bakın daha mı kolay işleri sizce? Ertesi günü kovulup kovulmayacağı belli bile olmayan o işçiler nasıl hayat savaşı veriyor hiç düşündünüz mü? Tost yiyip, test yiyen bir nesil var karşımızda ve bunun suçu Atatürk’ün geçmişte söylediği sözle aydınlanıyor. “Öğretmenler Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır!”

Sağlıklı ve verimli ders çalışmak dedik ve başladık. Evet çok dökülmesi gereken bilgi vardı ve size aktarmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Son yazımızın sonunda Yüce Önder’in sözüyle öğretmenleri göstermiştik. Ailesi ile kavga edip okulda sinirini öğrencilerden çıkartan öğretmene öğretmen mi demek gerekiyor. Basit agresif ve kişisel kontrolü olmayan biri mi demek daha doğru? Sırf bu yüzden toplumdan kendini dışlayan öğrenciler ve dar bir bakış açısı ile bakılıyor o insanlara. Oysa toplum ondaları değil, o toplumu dışlamıştır. Çünkü bu bozuk eğitim sistemi ile bir yere gidemeyeceğini öğrenmiştir. Gerçek hayatın sokaklarda olduğunu ve tost yiyip test çözmekle kazanacağı tek şey akademik kariyer olduğunu fark etmiştir.

Öğrenciler son güne kadar bekler ve son gün artık çalışması gerektiğini düşünürler. Bu Firavun’un son dakika da Allah’a secde etmesi ile aynıdır. Hiçbir geçerliliği ve mazereti yoktur. Çünkü yapılan uykusuz geceler sayesinde sadece vücut dengesi bozulur ve sınava da hasta girersiniz. Amerikan yöntemi ders çalışma diye bir şey vardır. Amerikan yönteminde öğrenilen dersi hemen aynı gün içerisinde tekrar edip unutmamak için elden gelen bütün teknikleri kullanmak gelir. Zaten bu çalışma sisteminde bilgiler bilinçaltına kaydolacağı için sonradan bir bakışta hatırlayacaksınız. BU sebeple son güne bırakıp uykusuz kalmaya hiç gerek yoktur.

derszamani.net

3 yorum

  1. cok guzel dıyorsunuzda… desrlere calısmak ısreyımte calısamaması …bazıların elınde olmuyo bazılarında yanı proglamlı calıssa bıle beceremez kapısıte meselesı…

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.